Ogres novadnieka karte Pavasaris 2016 puķes

Madlienā aizvadīts radošo ideju konkurss

Drukāt Pievienot komentāru
Ieteikt Twitter Ieteikt Facebook Ieteikt Draugiem

20.03.2018 15:27

16. martā Madlienā notika radošo ideju konkurss “Ģeniators”, kurā studenti sacentās radošumā, izstrādājot Madlienas pagasta pārvaldes ēkas turpmākās izmantošanas konceptuālos risinājumus.

 

 
“Ģeniators” ir radošo ideju konkurss komandām (2 - 5 cilvēki), kurā dalībnieki (arhitektūras studenti) tiek aizvesti uz pirms tam nezināmu vietu, pēc īsas ekskursijas pa objektu, uzdevuma uzdošanas un darba materiālu izsniegšanas dalībnieki četru stundu laikā izstrādā risinājuma koncepciju, ko noslēgumā prezentē. Studentiem tā ir iespēja pārbaudīt savas spējas, redzēt, kā strādā citi studenti, kā arī dzirdēt profesionālas žūrijas viedokli. Noslēgumā komandas tiek apbalvotas.
 
Madlienā bija ieradušies 18 jaunieši (tostarp Erasmus programmas apmaiņas studente no Francijas Helene Prouzeau), kurus uzņēma Madlienas pagasta pārvaldes vadītājs Ojārs Atslēdziņš. Tā kā pēdējā laikā ir aktualizējies jautājums par Madlienas pagastmājas ēkas turpmāko izmantošanu, pēc ekskursijas pa šīs ēkas telpām studentiem tika uzdots uzdevums izstrādāt šīs ēkas attīstības vīziju, rast konceptuālus risinājumus.
 
Jaunieši sadalījās komandās – “Pingvīni kažokā” (Diāna Balode, Liene Gūtmane, Pārsla Sietiņa, Juris Gailis), “Team Drem” (Anete Luste, Sabīne Krēgere, Alise Leite, Helmuts Nežborts un Rūdolfs Ceipe), “Stabili” (Beatrise Šteina, Katrīna Peizuma, Undīne Poriņa, Pēteris Lapiņš, Māris Līdaka), “L’EQUIPE FRANCAISE” (Helene Prouzeau, Sintija Erte, Egīls Markus), kā arī “MAD-LINE” (Elza Taube, Dāvis Arājs, Viktorija Verenkova).
 
Pēc četru stundu darba studenti pulcējās Madlienas Kultūras namā, kur konkursa žūrijai prezentēja savu veikumu. Žūriju pārstāvēja RTU Arhitektūras fakultātes dekāns Uģis Bratuškins, Madlienas pagasta pārvaldes vadītājs Ojārs Atslēdziņš, K.Kažociņa Madlienas mūzikas un mākslas skolas skolotāja Inta Putniņa Cīrule, kā arī Madlienas pagastmājas arhitekta Zigurda Lazdiņa dēls, arhitekts Ingurds Lazdiņš. 

Konkursa dalībnieki sniedza visdažādākās idejas, uzsverot, ka ir jāsaglabā ēkas identitāte un nepieciešams papildināt ēkas funkcijas, lai tajā varētu darboties visu paaudžu cilvēki, - ieteica ierīkot bibliotēku, grāmatu glabātuvi, lasītavu, jauno zinātnieku centru, kafejnīcu, mediju centru, spēļu telpu; ieteica jaunus fasādes risinājumus, izmantojot metālu un stiklu. Jaunieši sniedza idejas arī par ēkas apkārtnes labiekārtošanu – stāvvietu izvietojumu, apzaļumošanu, betona terases veidošanu ēkas dienvidu pusē, terases veidošanu pie kafejnīcas vai 1. stāvā kā atpūtas zonu ēkā strādājošajiem. Vairākas komandas bija izstrādājušas ēkas pagrabstāva konceptuālos risinājumus, ierīkojot tajā telpas jauniešu aktivitātēm, noliktavām, paredzot nopietnus pārbūves darbus ēkas cilindra izbūves daļā un izbūvējot tajā vītņveida kāpnes.
 
Pēc prezentācijām U.Bratuškins pateicās Madlienas pagasta pārvaldes vadītājam un viņa komandai par viesmīlīgo uzņemšanu. RTU dekāns atzina, ka studentu darbs ļāvis izvērtēt viņu studiju pieredzi kopumā un redzēt, kādas vērtības tiek pamanītas un uzsvērtas. Attiecībā uz šādu uzdevumu dekāns studentiem novēlēja nezaudēt spēju īsā laikā saskatīt vērtības, fiksēt un interpretēt tās, dot tām jaunu elpu. U.Bratuškins uzteica studentu komandu, kura darba uzdevuma izpildē izmantoja socioloģisko metodi – uzrunājot vietējo jaunieti, studenti noskaidroja viņa viedokli par to, kas Madlienā trūkst, un izstrādāja savu koncepciju, ņemot vērā konkrētās vides lietotāja novērojumus. Dekāns atzina, ka atsevišķi jauniešu izstrādātie Madlienas pagasta pārvaldes ēkas konceptuālie risinājumi bija vērienīgi, izstrādājot līdzīgas koncepcijas, aicināja vairāk padomāt par vides pieejamību.
 
I.Putniņa-Cīrule pēc prezentāciju noklausīšanās atzina, ka šis konkurss viņai raisījis cerību, ka tajā “jaunā gadsimta arhitekti piedāvās kaut ko tādu, ko grūti pat nosapņot”, gaidīja kaut ko pārsteidzošu un jaunu, un to arī sagaidījusi. I.Putniņai-Cīrulei drosmīga šķitusi ideja par ēkas pagrabstāva attīstību, bērnu un jauniešu zinātniskā centra izveidi, aktīvās atpūtas un informācijas telpas ierīkošanu, patikusi ideja par Kārļa Hūna piemiņas telpas izveidošanu.
 
Arhitekts I.Lazdiņš studentiem atklāja, ka viņam bija 13 vai 14 gadi, kad tēvs zīmējis Madlienas pagastmājas ēku, tāpēc viņam šķita īpaši būtiski, vērtējot studentu darbu, pievērst uzmanību studentu attieksmei pret šo ēku, substanci, ko radījis arhitekts. Vērtējot studentu idejas, arhitekts ņēma vērā arī reālās iespējas tās īstenot dzīvē, oriģinalitāti, spožumu.
 
O.Atslēdziņš pēc prezentāciju noklausīšanās atzina, ka viņam bija ļoti interesanti redzēt un dzirdēt, kā jaunie studenti “ar skatu no malas” raugās uz pagastmājas nākotni. “Studenti šo ēku saredz kā Madlienas simbolu un centru, tās arhitektūras dēļ to uzskata par reprezentablu, unikālu, tā piesaista uzmanību. Viena no studentēm pat atklāja, ka kādreiz viņa ir braukusi caur Madlienu un viņai prātā palikusi tieši šī lielā ēka centrā,” saka O.Atslēdziņš. “Studenti savos darbos minēja, ka ir jāpapildina ēkas funkcijas, lai tajā varētu darboties visu paaudžu cilvēki. Mani uzrunāja jauniešu ideja attīstīt ēkas pagrabstāvu un to izgaismot, kā arī par betona terases ierīkošanu pie ēkas centrālās ieejas. Tā kā tā ir dienvidu puse, karstuma un sausuma dēļ nekādus apstādījumus tur nav iespējams izveidot. Šāda terase būtu labs risinājums,” uzskata O.Atslēdziņš. Pagasta pārvaldes vadītājs atklāj – ja pašvaldība nolemt ēku paturēt savā īpašumā un attīstīt, atsevišķas konkursā paustās jauniešu idejas noteikti varētu ņemt vērā.
 
Pēc žūrijas vērtējuma Pateicību par dalību konkursā saņēma komanda “Pingvīni kažokā”, kā arī “Team Drem”, 3. vieta – “Stabili”, savukārt 1. un 2. vietu dalīja komandas “L’EQUIPE FRANCAISE” un “MAD-LINE”. Abas uzvarētājkomandas saņēma arī saldu Madlienas pagasta pārvaldes specbalvu. Pie balviņām tika arī studente no Francijas, Helene Prouzeau, kā arī drosmīgais madlienietis Mārtiņš, kurš pauda viedokli par to, kādi jautājumi Madlienā būtu jārisina.
 
Konkursu “Ģeniators” organizē Rīgas Tehniskās universitātes Arhitektūras un pilsētplānošanas fakultātes Studentu pašpārvalde un Jauno arhitektu klubs. Jauno arhitektu kluba pārstāvis Matijs Babris informē, ka konkurss “Ģeniators” notiek jau septiņus gadus, šoreiz pulcējot dizaina un arhitektūras studiju studentus 13. reizi: “Lielākoties konkurss notiek Rīgā un studentiem ir jārisina kādas ielas vai telpas problēmas risinājums, šoreiz bija savādāk – nonācām kādā no reģioniem.”
 
Ogres novada pašvaldība sadarbību ar RTU uzsāka 2015. gada maijā, kad tika noslēgts sadarbības līgums. Pašvaldība ar RTU vadības atbalstu jau ir iesaistījusi šīs augstskolas Arhitektūras un pilsētbūvniecības arhitektu profesionālo studiju studentus priekšlikumu izstrādē vairāku nozīmīgu Ogres pilsētas objektu attīstībai, tostarp Ogres pilsētas centra pilsētvides ainavas, autotransporta un gājēju tuneļu izbūves un vēl citu objektu attīstības koncepcijas izstrādē. Nākamais studentu pasākums, studentu plenērs, Madlienā notiks no 20. līdz 25. augustam, kad studenti visu nedēļu dzīvos Madlienā, aptaujās vietējos iedzīvotājus un viesus, mēģinot identificēt galvenās problēmas un radīs idejas to novēršanai, priekšlikumus Madlienas centra telpiskajai attīstības plānošanai un iedzīvināšanai.

 

 

 

 

Atpakaļ

Tuvākie notikumi

Notikumu kalendārs

Aptauja

Vai saistībā ar ārkārta situāciju Latvijā ievērojat pašizolāciju vai karantīnu?

  • Aptauju arhīvs
Pieteikšanās Ogres novada iedzīvotāja un skolēna kartes saņemšanaiKlientu apkalpošanas centrsKur vērsties par ielu un ceļu stāvokli?Būvniecības dokumentācija no 2020. gada 1. janvāra tikai elektroniski