Andrejs Mizis

Par Atzinības krusta kavalieri Andrejs Mizis iecelts 2007. gada novembrī. Apbalvojums piešķirts par priekšzīmīgu, godīgu darbu un mūža ieguldījumu Latvijas biškopības attīstībā un jauno biškopju audzināšanā.

Andrejs Mizis (12.03.1936. - 29.04.2019.) dzimis Smiltenē, dzīvojis un audzis Valkas pusē, Vijciemā, mežsarga ģimenē. Interese par biškopību Andrejam radusies jau bērnībā, kad tēvs, kura dravā atradušās vairākas bišu saimes, pie sevis nereti aicinājis apkārtējos mežsargus uz medus balli. Tie bijuši īpaši svētki, kurā tika mests un garšots medus, notikušas sarunas, kurās varēja piedalīties arī bērni.

A. Mizis studējis Latvijas Lauksaimniecības akadēmijā agronomiju un neklātienē apguvis biškopja profesiju Vissavienības lauksaimniecības tehnikumā Krievijā, Butovā. Tehnikuma eksāmenus nokārtojis Latvijā. Mācoties Agronomijas fakultātes ceturtajā kursā, iestājies darbā Zaļenieku tehnikumā par biškopi un biškopības priekšmetu pasniedzēju. Kad 1960. gada martā durvis vēra Vecbebru lauksaimniecības skolas biškopības nodaļa, A. Mizis sācis tur strādāt kopā ar sievu. Vecbebru lauksaimniecības skolā bijis skolotājs, mācību pārzinis, bet, atverot Vecbebru biškopības tehnikumu, iecelts par skolas direktoru. Vadījis Latvijas Biškopības izmēģinājumu staciju, bijis kompleksās biškopības brigādes brigadieris Vecbebru sovhoztehnikumā.

1978. gadā ar ģimeni, sievu un trim dēliem, nonācis Ciemupē. Līdz 1982. gadam strādājis par biškopi kolhozā “Kopdarbs”. 1982. gadā - tad, kad Lāčplēša kolhoza biškope aizgājusi dekrētā, viņas vietā stājies A. Mizis. Līdz 1992. gadam bijis “Lāčplēša” augļu-dārzeņu un biškopības produktu pārstrādes ceha vadītājs, pēc tam līdz 1997. gadam – paju sabiedrības “Lāčplēsis” valdes priekšsēdētājs. 1991. gada decembrī viņš nodibinājis savu uzņēmumu - biškopības produktu firmu “Miandum”.

A. Mizis ir precējies, ģimenē auguši trīs dēli – Uldis (autoservisa īpašnieks), Normunds (Vispasaules krājaizdevumu sabiedrības Eiropas un Āzijas reģiona vadītājs) un Didzis (autotransporta kompānijas SIA “Miandum” īpašnieks), kā arī pieci mazbērni – Baiba, Anda, Liene, Lauris un Patrīcija.

“Mana biogrāfija bijusi raiba. Dažādās vietās esmu dzīvojis, bet par savu saucu Ciemupi, kur dzīvoju arī tagad,” saka A.Mizis, “kopā ar sievu un dēliem Ciemupē ieradāmies 1978. gadā, te mums piešķīra zemes gabalu, kur kopā ar ģimeni uzcēlām māju. Tagad tur dzīvojam trīs paaudzes – es ar sievu Moniku, kā arī jaunākā un vecākā dēla ģimenes.”

Par Atzinības krusta kavalieri biškopis iecelts 2007. gada novembrī. Apbalvojums piešķirts par priekšzīmīgu, godīgu darbu un mūža ieguldījumu Latvijas biškopības attīstībā un jauno biškopju audzināšanā. Saņēmis arī LPSR Lauksaimniecības ministrijas Goda rakstu par audzēkņu izmēģinājumu darba rezultātiem biškopībā; Vissavienības Tautsaimniecības sasniegumu izstādes zelta, sudraba un bronzas medaļas par sasniegumiem biškopības produktu pārstrādē un nozares attīstībā agrofirmā – kolhozā “Lāčplēsis”; Latvijas Pārtikas centra 1. pakāpes diplomu par kvalitatīvu medu. A. Mizim ir apmēram 150 publikācijas dažādos žurnālos un grāmatās.