Ārvaldis Līgonis Lilientāls

2004. gada 16. oktobrī toreizējais LR Nacionālo bruņoto spēku komandiera militārais padomnieks, atvaļinātais pulkvedis Ārvaldis Līgonis Lilientāls saņēmis III šķiras Viestura ordeni par nopelniem Latvijas labā - valsts bruņoto spēku veidošanā.

Ārvaldis Līgonis Lilientāls (07.08.1931.-10.02.2009.) nācis no Vidzemes. Lilientālu dzimtas saknes meklējamas Valmieras rajona Jeru pagastā. Ārvaldis Līgonis ieguvis agronoma specialitāti Priekuļu Lauksaimniecības tehnikumā, pēc tam iestājies Latvijas Lauksaimniecības akadēmijas Agronomijas fakultātē un vienlaikus strādājis Siguldas rajona izpildkomitejā par lauksaimniecības nodaļas vadītāju. Studijas nācies pārtraukt, jo 1952. gadā viņš iesaukts padomju armijā.

Militārās zināšanas Lilientāls apguvis pretgaisa aizsardzības kara skolā Alūksnē, kuru beidzis ar leitnanta pakāpi. Par dažādiem militārajiem jautājumiem Ārvaldis bija jau dzirdējis no tēva, kurš savulaik piedalījies Pirmajā pasaules karā.

Lilientāls dienējis padomju bruņoto spēku apakšvienībās, vienībās un štābos Krievijā - Maskavā, Tambovā, Gorkijā un Brjanskā. Kaļiņinas Pretgaisa aizsardzības akadēmijā ieguvis augstāko militāro izglītību, no padomju bruņotajiem spēkiem Lilientāls kā pulkvedis demobilizējies 1987. gadā.

Ārvaldis Lilientāls Latvijā atgriezies brīdī, kad sākās nacionālās atbrīvošanās kustības. Latviešu strēlnieku apvienībā Lilientāls piedalījies valsts aizsardzības projektu izstrādē, viņš bija viens no tiem, kurš izstrādājis Latvijas Aizsardzības spēku iekārtas reglamentu.

1991. gada maijā Lilientāls kļuva par Ministru Padomes Sabiedriskās drošības departamenta galveno speciālistu, gada beigās uz tā bāzes izveidoja Aizsardzības ministrijas Stratēģiskās plānošanas pārvaldi, kurā Lilientāls bija priekšnieka vietnieks, organizatoriskās daļas priekšnieks.

1992. gadā Ministru Padome par pirmo Aizsardzības spēku komandieri iecēla atvaļināto pulkvedi Daini Turlo, bet par Aizsardzības spēku komandiera vietnieku – Aizsardzības spēku štāba priekšnieku kļuva atvaļinātais pulkvedis Ārvaldis Līgonis Lilientāls. Viņš bijis pirmais štāba priekšnieks atjaunotajā Latvijas armijā.

Ārvaldis uzsvēris, ka Latvijas Nacionālo bruņoto spēku izveidē ir noderējis viss – gan padomju laika karavīru zināšanas, gan Latvijas armijas pieredze un rietumu speciālistu atbalsts.

Atgriežoties no dienesta Krievijā, viņš ar ģimeni apmeties Ogrē. “Dzīvot Ogrē izvēlējos tāpēc, ka šī bija salīdzinoši zaļa pilsēta, tuvu Rīga, laba satiksme ar galvaspilsētu,” atklājis Ā.L.Lilientāls.

Kopā ar sievu Mirdzu Brigitu Lilientāls laulībā nodzīvojis vairāk kā 45 gadus. Viņa dēli gājuši tēva pēdās – Aigars beidzis pretgaisa aizsardzības kara skolu Gorkijā, Andis – Ļeņingradas politisko kara skolu. Lilientālam ir divi mazdēli - Artūrs un Ainārs.

2004. gada 16. oktobrī toreizējais LR Nacionālo bruņoto spēku komandiera militārais padomnieks, atvaļinātais pulkvedis saņēmis III šķiras Viestura ordeni par nopelniem Latvijas labā - valsts bruņoto spēku veidošanā.

Par savas valsts drošību Lilientāla kungs bijis pārliecināts: “Esam Eiropas Savienības un NATO dalībvalsts, kas mums garantē pilnīgu drošību.”