Augusts Meijers

1997. gadā Augusts Meijers apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa zelta goda zīmi. 2002. gada februārī viņam piešķirts Ogres Goda pilsoņa nosaukums.

Augusts Meijers (19.02.1923. – 13.10.2002.) dzimis Kangaru kalnu apkaimē, Ropažos, mežsargu ģimenē. Trīsdesmitajos gados viņa tēvs iepircis zemi Ikšķiles pagasta Turkalnē, taču saimniekot kopā ar tēvu šeit ilgi neiznācis, jo to pārtrauca padomju okupācija un karš. Sekojis iesaukums leģionā, cīņas frontē, izlūka gaitas 15. divīzijās sastāvā, ievainojums, īslaicīga darbība ģenerāļa Kureļa formējumā.

Pēc kara turpinājis ierasto mežkopja darbu. Sniedzis atbalstu nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, taču arī viņam neizdevies izvairīties no nodevības. 1950. gadā sekojis apcietinājums un viņam tika piespriests 25 gadu ieslodzījums. Ceļā no Vaņinas ostas uz Magadānu viņš bija to cilvēku vidū, kurš rīkoja sacelšanos un mēģināja pārņemt katordznieku kuģi. Sekojusi nodevība. A.Meijeru kopā ar citiem dumpiniekiem nogādāja ar kuģi apkārt Čukču pussalai urāna raktuvēs Janas upes grīvā Deputatskā, kas ir līdzvērtīga nāves spriedumam. Sals, bads, likteņbiedru līķu kaudzes… Tomēr brīnumainā kārtā A. Meijers izdzīvojis. Par šo ciešanu pilno laiku, aiz cilvēcīguma robežas pārdzīvoto, saglabātas atmiņas septiņās biezās, blīvi pierakstītās kladēs.

Pēc pieciem katorgas gadiem A. Meijers atgriezās dzimtenē. Visu dzīvi viņš ir saglabājis mīlestību pret dzimteni un līdz mūža beigām bijis aktīvs cīnītājs par latviešu tautas nacionālajām vērtībām. Atmodas laikā bijis Vides aizsardzības kluba, LNNK, Tautas frontes, zemessardzes, Politiski represēto apvienības un citu nacionālo organizāciju pirmajās rindās. Sabiedrība augsti novērtējusi A.Meijera ieguldījumu nacionālās domāšanas izkopšanā un sabiedriskajā darbībā.

Par ogrēnieti A. Meijers kļuvis pagājušā gadsimta 60. gadu beigās. Laikabiedri viņu raksturo kā nelokāmu, pilnu apņēmības un labas spīts. Pratis lieliski saliedēt un saturēt kopā politiski represētos.

1997. gadā viņam piešķirts godpilnais apbalvojums – Triju Zvaigžņu ordeņa zelta goda zīme, 2002. gada februārī – Ogres Goda pilsoņa nosaukums.

Politiski represētie A. Meijeru dēvējuši par savu Dzimtenes Lielo Lāčplēsi. Viņš bijis vadītājs, ar kuru varēja lepoties. A.Meijers teicis: “Būsim tik sīksti, kādi bijām Krievzemes plašumos, kad cīnījāmies par kailo dzīvību, kad kara laukos cīnījāmies pret Latvijas ienaidniekiem. Mēs bijām Latvijas zemes saimnieki, un ja mēs, vecā paaudze, vēl spēsim būt aktīvi cīnītāji, tad, iespējams, ka to sapratīs arī tie, kam šodien jāceļ Latvijas valsts.”