Georgs Kerlins

Latvijas Republikas Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku 1.kājnieku bataljona komandieris Georgs Kerlins 2007. gada novembrī saņēma Viestura ordeni par nozīmīgu ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku karavīru profesionālajā sagatavotībā vairākām starptautiskām miera uzturēšanas operācijām Irākā.

Georgs Kerlins (20.07.1973.) dzimis Kuldīgā. Mamma Dagmāra strādāja par mūzikas skolotāju, tēvs Ervīns – kokapstrādes un mežistrādes jomā. Skolas gaitas Georgs uzsāka Kuldīgas 2.vidusskolā. Pēc skolas absolvēšanas mācības turpināja Rīgas speciālajā internātskolā, kur padziļināti apguva krievu valodu un fizisko sagatavotību. Skolu absolvēja 1991. gadā, neilgu laiku strādāja Kuldīgā un tad brīvprātīgi iestājās Latvijas armijā. “Viss, kas saistīts ar armiju, man interesēja jau bērnībā. Mani abi vectēvi bija karojuši Otrajā pasaules karā, no viņiem daudz biju dzirdējis par šo tēmu. Protams, bērnībā karavīra profesija manā prātā bija ļoti romantizēta, realitātē izrādījās savādāka. Viena lieta gan šajā profesijā man nav likusi vilties – garlaicīgi nav bijis,” ar smaidu saka G.Kerlins. “Tā ir nopietna, cienījama, valstij svarīga profesija, kas bagāta ar dažādiem izaicinājumiem un ir ļoti dinamiska. Tajā ir karjeras attīstības iespējas – visu laiku mācoties un attīstoties, dienesta pienākumi kļuvuši aizvien izaicinošāki.”

Sākumā G.Kerlins dienēja obligātajā dienestā štāba bataljonā. Kad tika atjaunoja Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija (LNAA), 1993. gadā G.Kerlins iestājās šajā augstskolā, iegūts bakalaura grāds pedagoģijā. Tālāk sekoja dienests dažādās kājinieku vienībās kā virsniekam un kā pasniedzējam Baltijas Aizsardzības koledžā (Baltic Defence College) Tartu, kur notiek virsnieku un aizsardzības nozarē strādājošo ierēdņu apmācības. Šajā koledžā 2003. gadā iziets arī vecāko štāba virsnieku kurss. Zināšanas papildinātas mācībās Zviedrijas Aizsardzības izglītības centrā un Dānijas Zemessardzes akadēmijā. 2015. gada vasarā sekoja darbs LNAA, kur pildīti prorektora un rektora darba pienākumi. Šobrīd G.Kerlins strādā Nacionālo Bruņoto spēku Apvienotajā štābā, ir štāba priekšnieka vietnieks operāciju jautājumos. “Atceros, kad biju jauns leitnants, mans sapnis bija kādreiz kļūt par bataljona komandieri. Nu tas ir piepildījies. Šobrīd esmu pulkvedis un mans pienākums ir pildīt armijas vadības uzdevumus, kas vērsti uz NBS attīstību un stiprināšanu,” saka G.Kerlins.

G.Kerlins sava dienesta laikā no 1999. gada līdz 2008. gadam ir piedalījies piecās starptautiskās misijās – trīs Balkānos (Kosova un Bosnija un Hercegovina) un divās Irākā. “Šīs starptautiskās operācijas ir ļoti prasīgas, tās notestē tevi un tavus cilvēkus – cik dziļi, pareizi mēs savā profesijā esam attīstījušies. Jebkas, ko darbi ekstremālos apstākļos, attīsta un dzen uz priekšu domāšanu. Viena lieta ir teorētiskās zināšanas, kas iegūtas skolā, bet pavisam kas cits – praktiskā pieredze. Tā, kā jebkurā profesijā, attīsta. Misijas nav bijušas vieglas, bet man ļoti vērtīgas,” ir pārliecināts G.Kerlins.

Viestura ordeni G.Kerlins saņēma 2007. gada novembrī par nozīmīgu ieguldījumu Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku karavīru profesionālajā sagatavotībā vairākām starptautiskām miera uzturēšanas operācijām Irākā. “Dienesta laikā esmu saņēmis medaļas, atzinības rakstus un pateicības no Aizsardzības ministrijas, NBS komandiera, zemessardzes komandiera, NATO un citiem. Viestura ordeni, nenoliedzami, uzskatu par nozīmīgāko. Man bija pagodinājums to saņemt,” saka G.Kerlins.

Uzsākot dienesta gaitas, G.Kerlins dzīvoja Rīgā. Kad izveidojās ģimene, kopā ar sievu Oļesju sākuši skatīties pēc ģimenei piemērotas dzīvesvietas. Ģimenē jau pasaulē bija nākuši Airons un Georgs Sabastians. “Gribējām ģimenei piemērotāku vietu, kas būtu sniedzamības attālumā no Ādažiem, kur dienēju. Arī bērnu dēļ – uzskatu, ka Rīgas daudzdzīvokļu rajons nav labākā vieta, kur augt bērniem. Nolēmām par labu Ogrei, iegādājāmies māju Lašupēs, kur sākām dzīvot 2007. gadā. Ogrē mums visiem patīk. Te apkārt ir daudz ūdeņu, meži, pilsēta mājīga un mierīga, viss ir uz vietas. Jāatzīst gan, ka manī ir saglabājies sentiments pret Kuldīgu, kur izaugu,” atklāj G.Kerlins. Dēls Airons (17 gadi) šobrīd mācās Rīgā un apgūst apģērba dizainu, jaunākais dēls Georgs Sebastians (12 gadi) mācās Jaunogres vidusskolā.

Runājot par saviem hobijiem, Georgs smaidot atzīst, ka tiem atliek maz laika. Patīk lasīt ar vēsturi saistītas grāmatas, kā arī makšķerēt.