Harijs Zariņš

Mūziķim, komponistam un dziesmu tekstu autoram, ogrēnietim Harijam Zariņam Ogres Goda pilsoņa nosaukums piešķirts 2016. gada 4. maijā par nopelniem mūzikas jomā un ieguldījumu Ogres vārda popularizēšanā.

Harijs Zariņš (06.06.1957.) ir dzimis un audzis Ogrē. Skolas gaitas uzsāka Ogres 1. vidusskolā, vidējo izglītību ieguva Ogres vakarskolā. Pēc obligātā dienesta Gruzijā studijas H.Zariņš turpināja Latvijas Universitātes Juridiskajā fakultātē, tomēr mūzikas aicinājums guva virsroku un turpmāk visa H.Zariņa dzīve saistīta tieši ar mūzikas mākslu un dažādiem projektiem.

H.Zariņš atklāj, ka savas mūziķa gaitas viņš uzsāka 1982. gadā, būdams 14 gadu vecs, kopā ar vienaudžiem spēlējot dažādās grupās, no kurām lielāko atzinību izpelnījās Ogres grupa “Meloss”. Īpaši spilgti atmiņā palikusi gruzīņu ģitārista V. Bakaradzes uzstāšanās Ogres estrādē, kas ļoti iedvesmojusi turpināt apgūt ģitārspēli. “Visu esmu apguvis pašmācības ceļā. Tolaik mani skolotāji bija megnetofons un radio, no jūrniekiem iegādātas plates, arī pie instrumentiem bija ļoti grūti tikt,” situāciju raksturo H.Zariņš.

Harijs Zariņš apbalvojuma pasbiegšanā

Ogres novada dome lēmumu H.Zariņam piešķirt Ogres Goda pilsoņa titulu pieņēma 2015. gada aprīlī, to piešķirot par nopelniem mūzikas jomā un ieguldījumu Ogres vārda popularizēšanā. Apbalvojuma saņemšanai mūziķi izvirzīja Ogres novada Kultūras centrs (ONKC). 2015. gada sākumā ONKC tika aizsākta tradīcija – Ogres novadam nozīmīgu mūziķu un mākslinieku portretu izvietošana ONKC “slavas zālē”, kā pirmais vietu tajā ieņēma tieši H.Zariņa foto.

Zīmīgi, ka Ogres Goda pilsoņa apbalvojums H.Zariņam tika pasniegts 4. maijā – laikā, kad grupa “Colt” atzīmēja savu sešu gadu jubileju, savukārt rokgrupa “Opus Pro” atzīmēja 30 gadu jubileju, dodoties tūrē “Rozā lietus”. Saņemot apbalvojumu, mūziķis pateicās Ogres novada pašvaldībai, Ogres novada Kultūras centram par atzinību un ilggadīgo atsaucību un pretimnākšanu. “Man prieks, ka Ogre attīstās un kļūst arvien skaistāka. Ogre ir mana sirds pilsēta,” saņemot apbalvojumu, atzina mūziķis.

“Esmu savas pilsētas patriots, un šī pilsēta bieži vien ir bijusi mans iedvesmas avots. Tā kā grupa “Opus Pro” un “Colt” nodarbojās ar labdarību, esam rīkojuši koncertu un daļu no tā ienākumiem ziedojām Ogres zīmes izveidošanai, kas uzstādīta, iebraucot Ogrē. Esam ziedojuši arī bērnu rotaļu laukuma izveidei Ogrē un arī citiem projektiem. Mums tas ir bijis svarīgi, jo šī ir mūsu pilsēta,” atklāj H.Zariņš, kurš aktīvi iesaistījies arī Ogres pilsētas svētku organizēšanā un ir ideju pilns Ogrē īstenot dažādus citus projektus, piemēram, Coltfestu, kurā pulcēt talantīgākos un slavenākos mūziķus – ogrēniešus un viesmāksliniekus.  

Par aktīvu darbību, organizējot un rīkojot daudzus kultūras un labdarības pasākumus, audzinot jauno paaudzi, popularizējot latviskās kultūras vērtības gan dzimtenē, gan ārzemēs Latvijas valsts aizsardzības fonda “Lāčplēša” valde 2018. gada maijā mūziķi apbalvoja ar Goda zīmi bronzā.

Ogres Goda pilsonis atzīst, ka mūzika ir viņa dzīvesveids un reizē arī hobijs, bet prieku sagādā arī makšķerēšana Latvijas ezeros, izbaudot mieru un klusumu.

1986. gadā, sākot strādāt Latvijas filharmonijā, H.Zariņš iesaistījās tādos mūzikas projektos kā “Eolika” un “Opus”, uz kura bāzes 1986. gadā dibināja leģendāro latviešu rokgrupu “Opus Pro”. Šajā grupā H.Zariņš darbojās līdz pat 2010. gadam, kad izveidoja grupu “Colt”. Grupā “Opus Pro” un “Colt” H.Zariņš uzstājies ar tādām pasaules mūzikas zvaigznēm kā “Whitesnake”, “ZZ Top”, “Nazareth”, “Slade”, “Sweet”, “Bjork”, “CCR”, Suzie Quatro un citiem. Savas pastāvēšanas laikā grupa “Opus Pro” ierakstījusi piecus studijas albumus un iemantojusi lielu klausītāju fanu loku. Savukārt ar grupu “Colt” ir ierakstīti trīs studijas albumi. Ar abām grupām Ogres vārds popularizēts gan Latvijā, gan ārvalstīs.

H.Zariņš ir “Rozā lietus”, “Tu un es”, “Šonakt”, “Kā neviens”, “Pēdējā pietura”, “Ogres romance” un daudzu citu dziesmu autors. H.Zariņš kā vienīgais Ogres novada pārstāvis ir iekļauts Latvijas mūziķu “Slavas alejā” Liepājā par ieguldījumu Latvijas roka attīstībā.