Igors Viktorovs

Igoram Viktorovam Ogres Goda pilsoņa tituls piešķirts 2018. gada novembrī par ieguldījumu jaunatnes patriotiskajā audzināšanā un fiziskajā sagatavošanā.

Igors Viktorovs (08.04.1937.) piedzimis Rīgā, Grīziņkalnā. Boksa cimdus viņš pirmo reizi uzvilcis 13 gadu vecumā, lai iemācītos sevi aizstāvēt. Bokss puisi aizrāvis un 1952. gadā viņš uzsāka treniņus pie Edgara Girgensona. Nepagāja ne divi gadi, kad jaunais sportists PSRS junioru čempionātā izcīnīja zelta medaļu, bet 1956. gadā kļuva par Latvijas čempionu pieaugušajiem. Pēc Latvijas čempiona titula iegūšanas sekoja daudzas citas uzvaras. 1960. gadā Igors izcīnīja arī prestižo Arnolda Knīša kausu, kā arī kļuva par PSRS studentu čempionu. Pavisam viņš aizvadījis 157 cīņas, piedzīvojot tikai 21 zaudējumu. Nav zaudēta neviena starptautiskā cīņa.

Pēc studijām Latvijas Fizkultūras institūtā (tagad Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija) Igors turpināja studijas Maskavā aspirantūrā, paralēli strādāja par treneri PSRS boksa izlases zinātniskajā brigādē un bija atbildīgs par slodzēm un atjaunošanos, gatavojot sportistus Meksikas un Minhenes olimpiskajām spēlēm. Disertācijas rezultātā tapusi grāmata “Treniņa plānošana boksā”, kuru joprojām daudzi treneri izmanto praktiskajā darbā. Pēc aspirantūras Igors atgriezās Latvijā, kur 6 gadus nostrādāja par Latvijas boksa izlases vecāko treneri, tad apmaiņas ceļā nokļuva Polijā, bet 80. gadu beigās devās uz Dāniju, kur palīdzēja dāņu sportistiem gatavoties Barselonas olimpiskajām spēlēm. Tās bija trešās olimpiskās spēles, kurām viņš palīdzēja sagatavoties bokseriem. Dānijā Igors nodzīvoja 15 gadus, iemācījās šīs valsts valodu un ieguva pilsonību. Dānijā viņš strādāja vienā no bagātākajiem Dānijas boksa klubiem un daudzus gadus bija vairākkārtējā pasaules čempiona IBS versijā Denisa Holbeka Pedersena treneris.

No 2012. gada Igors visu savu spēku, pieredzi, enerģiju un nenovērtējamās zināšanas nesavtīgi nodot jauniešiem Ogrē. Ogres un tuvākās apkārtnes bērniem un jauniešiem ir unikāla iespēja Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skolas telpās Ogrē, Meža prospektā 9, bez maksas apmeklēt boksa treniņus pie Igora Viktorova. “Pēc tautības esmu krievs, pēc sirds – latvietis un pēc pilsonības – dānis. Visas savas zināšanas un prasmes es gribētu atdot šeit, Latvijā, un tāda iespēja nu ir radusies. Nekur citur mūsu valstī otru tik labi aprīkotu boksa treniņu zāli neatrast un, domāju, pat tuvējos kaimiņos tādas nav,” atzīst pieredzes bagātais treneris. “Boksam atdots mūžs, un arī dzīves pēdējā posmā vēlos darīt to pašu – strādāt un audzināt spēcīgus, veiklus, sevi aizstāvēt spējīgus puišus un, ja ir vēlme, – arī meitenes. Manis vadītie treniņi nodrošina fizisko sagatavotību, ja tā var teikt, ar boksa novirzienu,” atklāj I. Viktorovs, kura vadītos treniņus ilgāku vai īsāku laika posmu kopumā apmeklējuši vairāk nekā 200 audzēkņi – vidēji no 12 līdz 28 mēnesī. Vairāki no viņiem sacensībās kāpuši arī uz goda pjedestāla. I. Viktorovs, neraugoties uz savu nenovērtējamo pieredzi un zināšanām, ir viens no retajiem tik augstas klases boksa treneriem Latvijā, kurš strādā ar bērniem un savās zināšanās dalās bez maksas, bieži vien pat ieguldot savus personīgos līdzekļus.

Bokss nav vienīgā tēma, par kuru var runāt ar I.Viktorovu. Savulaik piedalījies jūrniecības pulciņā, kopā ar klasesbiedri kļuvis par čempionu klasiskajās dejās, trīs gadus kāpis kalnos – iekarojis augstāko Eiropas virsotni Elbrusu. Ciena džeza un klasisko mūziku, mīļākie rakstnieki ir Ernests Hemingvejs un Mihails Bulgakovs. Bet no dzejniekiem – Aleksandrs Čaks. Viņu aizrauj arī māksla – visās pilsētās, kur vien nācies pabūt, centies apmeklēt izstāžu zāles, kur izstādīti tādu impresionistu kā, piemēram, Monē, Gogēna vai V. van  Goga darbi. I.Viktorovs bez latviešu un krievu valodas spēj saprasties vēl piecās valodās – dāņu, zviedru, norvēģu, vācu un poļu, kuras apguvis pašmācības ceļā un pilnveidojis praksē.

I.Viktorovs saņēmis arī Ogres novada pašvaldības apbalvojumu par “Mūža ieguldījumu sportā 2016”.

Igors un viņa sieva Rozālija Galvanovska  (mirusi 02.09.2019.) dzīvo daudzdzīvokļu namā Ogrē, kur no piektā stāva paveras skaists skats uz Daugavu. Abi iepazinušies, pateicoties sludinājumam avīzē, un 2003. gadā apprecējušies. Lijas un Igora bērni jau izauguši. Lijai ir meita Līga, bet Igoram – meita Laila un dēls Rauls. Abi kopā bieži apmeklēja dažādus kultūras pasākumus un ceļoja.