Izstāde Dieva zīmes OVMM 02.2024. plakāts

Piektdien, 16. februārī, plkst. 18.00 Ogres Vēstures un mākslas muzejā tiks atklāta Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesores Vinetas Grozas un viņas audzēkņa Valda Putniņa stikla mākslas izstāde “Dieva Zīmes”.

Izstāde “Dieva Zīmes” vieno divu mākslinieku integrālu iedabu, poētiski vizuālu stāstījumu, sakrāli semiotisku savstarpēju saspēli.

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) profesores Vinetas Grozas un viņas audzēkņa Valda Putniņa simbioze kopizstādē uzsver gaismas nozīmi garīgajos un fiziskajos procesos, veidojot vizuālas metaforas stiklā. Mākslas darbu ekspozīcija liek domāt par vērtību noturību, iespēju izvēlēties virzību, ātrumu un mērķi. Mākslinieki veidojot, interpretējot un radot izmanto stikla materiāla īpašības: izturību, gaismas caurlaidību, plastiku, trauslumu, asumu, funkcionālismu.

Izstāde “Dieva Zīmes” stimulē vērotājā sajust eksistences trausluma līnijas, vizualizē garīguma apjomus “telpas” bezgalīgumā, veicina spēka sajūtas dziļākajās zemapziņas datnēs, aktivizē latvisko kodu izcelsmes piederības kopās, transformē laika sajūtas plastiskā radīšanas dimensijā, asociatīvi reflektē zīmes un izgaismo radīšanas pirmsākumus divu organismu mijiedarbībā.

Izstādē eksponētie darbi izvēlēti māksliniekiem iedvesmojoties no Ogres Zilo kalnu tektonikas, Ogres novada vēsturiskās piederības un rada vīziju nākotnes cerības aspektiem.

Vineta Groza

”Dabai manā daiļradē un arī dzīvē ir nenovērtējami liela nozīme. Tā ir labākais skolotājs un padomdevējs. Mani interesē dabas formas, kas saglabā savu sistēmu, statusu un uzrunā latviešu tautas tradīcijā - solārā simbolika, svastika, zīmes, kas apliecina dabas spēku. Stikls ir lielisks materiāls – manas egoistiskās pašizpausmes un estētiskās subjektivitātes realizēšanai. Tā ir izeja manai enerģijai, izeja un atgriešanās. Stikla īpašības vienmēr mani ir apbūrušas – plastiskums, krāsainība un caurspīdīgums, spēles sajūta un dažādība. Daudz ko nosaka vēlēšanās un emocionalitāte. Katram cilvēkam ir savs siluets, sava faktūra. Mani domu nospiedumi stiklā ir faktūras un silueti, kas nes manu identitāti pasaulē,” Vineta Groza.

LMA Vizuāli plastiskās nodaļas vadītāja, profesore kopš 2023. gada. LMA maģistra grāds (1999) Stikla mākslas nozarē. Teorētiskais darbs ”Materiāli Latvijas laicīgās arhitektūras-vitrāžas vēsturē. Vitrāžu veidu attīstība Latvijas laicīgajā arhitektūrā” maģistra darba vadītājs Dr. habil. art. prof. O. Spārītis. Studējusi Prāgas Lietišķās mākslas institūtā (1997), pie profesora V. Kopecka Čehijas LMA Lietišķi dekoratīvās mākslas nodaļā (1990-1995). No 1998 .gada Stikla un mākslas studiju centra dalībniece, no 2008. gada Latvijas Mākslinieku savienības biedre. Kopš 1993. gada regulāri piedalās stikla mākslas izstādēs Latvijā un ārzemēs – Dānijā, Lietuvā, Igaunijā, Ukrainā, Čehijā, Francijā, Somijā. Personālizstāde “Klasiskais stikls” Rihimaki Stikla mākslas muzejā Somijā 2012.gadā.

Valdis Putniņš

“Stikla māksla... Laikmetīgas un konceptuālas dvesmas integrēšana stiklā, gaismas spēles atainošana stikla virsmās gan kausējumos, gan vitrāžās. Tēlnieciskas pārdomas stikla tektonikā – tajās bieži integrējot tekstu, fotogrāfiju, tādejādi  no sevis tiražējot sejas un  ķermeņa līnijas. Tēmas – dzīvības un nāves attiecības modeļi, reliģiskas notis, seksualitātes paranormālas parādības. Aizrauj stikla, tekstila, betona, metāla, fotogrāfijas, krāsvielu savstarpēja sadzīvotspēja dažādos instalāciju formātos”, saka Valdis.

Valdis Putniņš kopš 2021. gada studē Latvijas Mākslas akadēmijas vizuāli plastiskās nodaļas Stikla nodaļā. 2022. gadā absolvējis ISSP laikmetīgās fotogrāfijas skolu. Piedalījies un regulāri piedalās daudzās un dažādās grupu izstādēs stikla mākslā, laikmetīgajā fotogrāfijā, konceptuālajā glezniecībā gan Latvijā, gan ārzemēs. Foto darbi publicēti Foto Kvartāla izdevumā “Latvijas Fotogrāfija” 2021., 2022.gadā. Vairāk info: @waldis_putnins

Informāciju sagatavoja Ogres Vēstures un mākslas muzejs