Diskusija par iedzīvotāju līdzdalību 02.06.2023. plakāts

Piektdien, 2. jūnijā, Valsts kontrole publiskos revīzijas ziņojumu par iedzīvotāju līdzdalību pašvaldībās, un no pulksten 10.00 līdz 11.30 aicina uz tiešsaistes diskusiju “Iedzīvotāju līdzdalība – iespēja kvalitatīvu lēmumu pieņemšanai pašvaldībās”. Diskusija būs skatāma Valsts kontroles Facebook lapā un Leta.lv, nodrošinot arī surdotulkojumu.

Sabiedrības iesaistes jautājums ir plašāks par likumā noteiktiem pienākumiem pašvaldībām. Tas skar visu sabiedrību, raksturo sabiedrības attiecības ar ievēlētu varu, uzticību pārvaldei un politiskajiem procesiem. Šajās attiecībās veidojas mūsu demokrātijas modelis, aug pilsoniskā sabiedrība, rodas zināšanas par līdzdalību, tās jēgu un ieguvumiem.

Diskusijas tēmas:

• Kas raksturo patiesu iedzīvotāju iesaisti un kāda ar to ir pieredze reālajā dzīvē? Vai pašvaldības var “piespiest” iesaistīt iedzīvotājus? Kas ir iesaistes burkāni un pātagas?
  • Savstarpējās uzticības loma “varas” un sabiedrības starpā. Cēloņi tās trūkumam, kā uzticību vairot? Ko varam mācīties no privātā sektora “klientu” uzrunāšanā, lai veidotu pēc iespējas atbilstošākus pakalpojumus un vidi?
  • Idejas vai argumenti, kas ļautu pārliecināt pašvaldības un valsts pārvaldi uztvert iedzīvotāju līdzdalību kā lielisku iespēju.

Dienaskārtība:

• 10:00 – 10:05 Diskusijas atklāšana. Rolands Irklis, Valsts kontrolieris.
  • 10:05 – 10:30 Revīzijas “Iedzīvotāju līdzdalība – neizmantota iespēja kvalitatīvu lēmumu pieņemšanai pašvaldībās” galvenie secinājumi. Edgars Korčagins, Valsts kontroles padomes loceklis.
  • 10:30 – 11:30 Diskusija “Iedzīvotāju līdzdalība – iespēja kvalitatīvu lēmumu pieņemšanai pašvaldībās”.

Diskusijas dalībnieki:

• Līga Stafecka, “Providus” vadošā pētniece labas pārvaldības un pretkorupcijas jautājumos.
  • Jurģis Briedis, “Apeirons” vides pieejamības eksperts.
  • Dins Stašāns, “Jelgavas novada komunālais uzņēmums” valdes loceklis.
  • Anita Seļicka, “Latvijas Lauku forums” izpilddirektore.
  • Inguna Potetinova, sociālantropoloģe, komunikāciju jomas eksperte.
  • Leandra Spriesle, Saldus Jauniešu māja, Eiropas Jaunatnes dialoga un Europeers vēstniece.
  • Edgars Korčagins, Valsts kontroles padomes loceklis.

Mediju pārstāvjiem klātienē būs interviju iespējas ar diskusijas dalībniekiem. Dalību lūgums apstiprināt, rakstot uz zinas@lrvk.gov.lv.

Par Valsts kontroli

Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas INTOSAI standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris.

100 gadi KONTROLSPĒKA

2023. gada 16. augustā Valsts kontroles likumam aprit 100 gadi. Līdz ar šī likuma pieņemšanu Valsts kontrole no formālas de facto 1918. gada 2. decembrī dibinātas institūcijas kļuva par de iure neatkarīgu, koleģiālu Latvijas Republikas augstāko revīzijas iestādi. Valsts kontrole ir viena no Satversmē nostiprinātajām neatkarīgām valsts iestādēm. Satversmi parakstīja Satversmes sapulces prezidents Jānis Čakste un Satversmes sapulces sekretārs Roberts Ivanovs, kuru pēc tam apstiprināja valsts kontroliera amatā. Pirmais valsts kontrolieris amatā nostrādāja 12 gadus. Viņa paraksts līdzās Jāņa Čakstes parakstam apstiprina mūsu Satversmes tekstu.

Plašākai informācijai Sabiedrisko attiecību un iekšējās komunikācijas daļas vadītāja Signe Znotiņa-Znota, Tālr.: 67017671, 26440185, signe.znotina-znota@lrvk.gov.lv