Pagasti Ķeipenes pagasts
Ķeipenē noticis laikmetīgās mākslas festivāls
Saite uz fotogaleriju

Festivāls ar vides deju – kustību performances etīdēm sākās Sergeja Eizenšteina komunikāciju centrā. Pirms šī festivāla horeogrāfe Lilija Lipora aicināja atsaukties dejas entuziastus, kuri vēlētos tajā piedalīties. Aicinājumam atsaucās cilvēki no visas Latvijas. Divas dienas L.Lipora Ķeipenē ar šiem entuziastiem strādāja, un kustību performance varēja notikt! Tajā piedalījās Sanita, Laura, Terēze Doroteja, Alise, Anna, Madara Luīze, Lauma, Dzintars un Edgars. Pirms performances horeogrāfe L. Lipora atklāja, ka kopā ar dejotājiem Ķeipenē ir aizvadījusi divas dienas un kustību performancē dejotāji atklās savas izjūtas par Ķeipeni.

Pēc performances klātesošos uzrunāja Ķeipenes Tautas nama vadītāja Inese Daugaviete: “Ir augusta sākums, un Ķeipenē atkal ienāk māksla. Jūs jau paši redzat, cik māksla ir daudzpusīga, cik cilvēku domas dažādas! Ja ir vedēji, ir sekotāji. Ķeipenē ir ienācis kaut kas jauns, laikmetīgs. Mums ir paveicies, jo divi diži vīri Ķeipeni ir iemīlējuši. Tas ir Romāns Rudzītis, kurš uz Ķeipeni ir atvedis māksliniekus, un šogad Ķeipenē notiek jau 12.mākslinieku plenērs, un Augusts Sukuts, kurš radīja šo vietu. Ķeipenes komunikāciju centrs ir unikāla vieta, lieliski sasaucas ar pasākumu, kas notiek šodien, ar mūsu jauno estrādi. Māksla turpina dzīvot Ķeipenē!”

Pasākuma organizatoriem un dalībniekiem pateicās arī Ķeipenes pagasta pārvaldes vadītājs Vilnis Sirsonis, kurš atzina, ka Ķeipenē lieliski sadzīvo dažādas mākslas – kino, glezniecība, nu arī vides dejas. Viņš arī atklāja, ka Ķeipenes vecā stacijas ēka šogad piedzīvojusi vizuālas pārmaiņas – ēka ir sakārtota un atjaunota Ogres novada pašvaldības projekta “S.Eizenšteina un kino atdzimšana Ķeipenē” ietvaros ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai finansējumu un Ogres novada pašvaldības līdzfinansējumu. Pagasta pārvaldes vadītājs vēlēja visiem izbaudīt šī festivāla programmu un aicināja ciemos Ķeipenē.

Satumstot, komunikāciju centrā tika izgaismoti vides objekti, demonstrēts brīvdabas kino no “Arsenāla” arhīva.

Festivāls turpinājās Ķeipenes brīvdabas estrādē, kur notika L. Liporas laikmetīgās dejas izrāde “Krāsas”. Uzvedumā piedalījās laikmetīgās dejas teātris “Stars Well” – Lilija Lipora, Edgars Lipors, Laura Kušķe, Lāsma Andžāne un Gints Dancītis, mūzikas autori Agris Tilts un Pēteris Pās, gaismas scenogrāfija – Egils Kupčs. Izrādes horeogrāfe L.Lipora par izrādi saka šādi: “Melnbalts kļūst krāsains. Nejutīgs kļūst jūtīgs. Vienlīdzīgs kļūst sirsnīgs. Dzīves māksla bez patiesām sajūtām, sirsnības un mīlestības pārvēršas garlaicīgā tukšumā. Izbalo tās sajūtu krāsas, kas dzīvošanu padara īpašu un rotaļīgu, piesātinātu un neatkārtojamu, pilnasinīgu un iedvesmojošu. Mūsu attiecības ir mūsu krāsa. Attiecības vienam ar otru pašam ar sevi. Un tā ir piesātināta, jutekliska un pavisam, pavisam īsta dzīve.”

Festivāls ar nakts plenēru noslēdzās “Krustiņu kvartālā”. Šeit bija iespēja vērot gaismas spēles un mākslas performanci ar luminiscējošas un atstarojošas krāsas efektiem. Tajā piedalījās mākslinieki – Ziedonis Bārbals, Vita Beikerte, Ieva Muzikante, Signe Gertnere un dejotāji - Laura Kušķe, Lāsma Andžāne un Gints Dancītis. Radošu un muzikālu gaisotni nodrošināja jaunie mūziķi Matīss Žilinskis (klavieres), Kristena Cīrule (vokāls), Ilva Bāliņa (vijole) un Ernests Valts Circenis (klavieres, akordeons).

Pasākumu apmeklēja arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis. Viņš pateicas visiem, kuri organizēja un piedalījās festivālā, īpaši Inesei Daugavietei, Ķeipenes Tautas nama vadītājai, kā arī uzņēmējam Aivaram Kalniņam ar dzīvesbiedri Signi Gertneri, kuri ir “Krustiņu kvartāla” (bijušās patērētāju biedrības ēku komplekss) saimnieki. “Cilvēks ir lielākā Ogres novada vērtība, un man ir ļoti liels prieks, ka novadā, lauku teritorijā, darbojas tik enerģiski, radoši cilvēki, kuri veido tik augsta līmeņa kultūras pasākumus, kas reizē veicina visas sabiedrības izaugsmi. Šis bija unikāls pasākums. Ķeipenē tiek veidota patiešām patīkama kultūras vide, novēlu iesākto turpināt!” vēl E.Helmanis.

Viens no festivāla atbalstītājiem bija pašvaldības aģentūra “Ogres novada Kultūras centrs” (ONKC). Laikmetīgās mākslas festivālu Ķeipenē apmeklēja ONKC direktore Antra Purviņa. “Festivāla pirmā daļa notika komunikāciju centrā, kur citu vides objektu vidū ir arī kāds Latvijas mērogā unikāls objekts – Potjomkina aka! Tam ir liela vilkme un tas piesaista cilvēkus ne tikai Ķeipenei, bet arī Ogres novadam kopumā. Liela nozīme šeit ir arī Augusta Sukuta un “Arsenāla” vārdam. Mani pārsteidza “Krustiņu kvartāla” brīnišķīgā atmosfēra, kā šeit notika dažādu mākslu sintēze. Šī vieta Ķeipenei ir liels ieguvums. Patika, ka festivāls notika vairākās vietās, kur tika sintezēti dažādi mākslas stili. Ķeipene veidojas kā radošs centrs, un šis mākslas festivāls tā formāta ziņā ir ļoti piederīgs visiem šiem vides objektiem,” ir pārliecināta A.Purviņa, kura pauž prieku, ka festivālu apmeklēja cilvēki no visas Latvijas. “Domāju, ka šis formāts noteikti ir attīstāms. Tas ir ļoti labs sākums, ko noteikti vajadzētu attīstīt,” uzsver A.Purviņa.

Jāpiebilst, ka no 29. jūlija līdz 6. augustam Ķeipenē notiek mākslinieku savienības biedru 12. plenērs, kurā profesionāli mākslinieki no visas Latvijas (Gunta Brakovska, Maira Veisbārde, Laine Kainaize, Juris Ģērmanis, Inese Sudare, Ieva Muzikante, Tālivaldis Muzikants, Emīls Kristiāns Muzikants, Lauma Paunbaha, Vita Beikerte, Ziedonis Bārbals un Velta Riekstiņa) kopā pavada aizraujošu, radošu nedēļu. Mākslinieku darbu izstāde būs apskatāma 6. augustā no plkst.11.00 līdz 13.00 pie Ķeipenes Tautas nama.