Izglītība
Krapes skola piedzīvo atdzimšanu
Saite uz fotogaleriju

Jaunais mācību gads Krapes skolā atnācis ar lielām pārmaiņām – tur šogad darbosies gan pirmsskolas grupa, gan varēs apgūt zinības pamatizglītības 1. posma (1.–6. klase) programmā, kurā mācīsies vairāk nekā četrdesmit bērnu. Zinību diena šajā skolā patiešām bija īsta svētku dienu – tik kuplu cilvēku pulku skolas zāle 1. septembrī sen nebija piedzīvojusi.

Pārmaiņas notikušas, pateicoties šī gada 16. jūlijā pieņemtajam Ogres novada pašvaldības domes lēmumam par Krapes skolas telpu nodošanu Valmieras privātajai pamatskolai “Universum”, kas ar sociālā uzņēmuma SIA “Izglītības un attīstības centrs “Universum”” atbalstu ir izveidojusi šīs izglītības iestādes filiāli – alternatīvās izglītības iestādi Krapes skola Universum.

No domes lēmuma pieņemšanas dienas līdz jaunā mācību gada sākumam ir pagājis vien pusotrs mēnesis, bet paveikts ir ļoti daudz, lai Krapē atkal skanētu skolas zvans – ir sakārtotas telpas mācību procesa nodrošināšanai, ir pieteikti bērni zinību apguvei šajā skolā, ir pedagogi, kas, izmantojot Marijas Montesori pedagoģiskās metodes, ir apņēmības pilni audzēkņiem sniegt kristīgās vērtībās balstītu izglītību.

Ja ir, kas grib mācīties, un ir, kas māca, ja ir, kas mācību procesu organizē, ja ir, kas sniedz atbalstu, tad atliek vien ķerties pie darba, un Krapes skolā nu ir visi priekšnoteikumi, lai darbs sāktos un sekmīgi ritētu tālāk.

Pamatskolas “Universum” direktors Andis Apsītis, sveicot Krapes skolas audzēkņus, viņu vecākus un pedagogus, veltīja pateicības vārdus Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājam Egilam Helmanim par atbalstu skolu saglabāšanai laukos, Krapes pagasta pārvaldes vadītājai Inesei Sandorei par atbalstu un līdzdalību skolas sagatavošanā jaunajam darba cēlienam, SIA “Izglītības un attīstības centrs “Universum””, ikvienam, kas veicinājis Krapes skolas atdzimšanu.

Savukārt E. Helmanis, būdams klāt Zinību dienas svinīgajā pasākumā Krapes skolā, pauda patiesu prieku un gandarījumu par to, ka šī skola, kas pastāv jau vairāk nekā pusotru gadsimtu, turpina darboties, un uzsvēra lauku skolu nozīmi latviskās identitātes saglabāšanā. Domes priekšsēdētājs kopā ar skolas direktoru A. Apsīti, Krapes pagasta pārvaldes vadītāju I. Sandori un pēdējo Krapes skolas sākumskolas klašu skolotāju Judīti Hmeļņicku, kura turpmāk pagasta pārvaldes vadītājai palīdzēs nodrošināt skolas saimniecisko darbu, pārgrieza simbolisko skolas lentu – tā oficiāli atklājot skolu tās jaunajā statusā.

E. Helmanis Krapes skolas Universum hronikā ierakstīja šādu vēlējumu: “2020. gada 1. septembris Krapes skolai un visam Krapes pagastam ir vēsturisks datums – tiek atšķirta jauna lappuse šīs izglītības iestādes hronikā, iezīmējot jauna ceļa posma sākumu.

Krapes skola atdzimst ar jaunu pieeju mācību procesa organizēšanā, ar kristīgo vērtību ienākšanu bērnu audzināšanā.

Uzsākt kaut ko jaunu nav viegli, bet, ja ir stingra apņemšanās, tad var gan sākt, gan veiksmīgi turpināt, jo, kā teicis sengrieķu filozofs Platons, labs sākums ir jau puse padarīta darba.

Esmu pārliecināts, ka stingra apņemšanās ir gan skolas vadībai, pedagogu un darbinieku kolektīvam, gan bērniem un viņu vecākiem, un visiem vēlu šo apņemšanos saglabāt.

Kopīgā darba ikdienā es vēlu izziņas prieku, centību un radošumu skolēniem, entuziasmu un izturību pedagogiem, pacietību vecākiem un vecvecākiem. Es vēlu, lai jūsu jaunajā saimē valda savstarpēja sapratne, saskaņa un atbalsts. Krapes skolai vēlu ilgu mūžu!”

Kādreizējā Krapes pamatskolas direktore Rita Kiršholce pauda prieku par to, ka Krapē skola bija, ir un būs, par skolotājiem, kuriem ir dota iespēja atgriezties un turpināt savu misiju šajā skolā. Līdz ar veiksmīga darba vēlējumiem R. Kiršholce jaunajam skolas direktoram dāvāja saglabāto Krapes skolas karogu.

I.Sandore ir īpaši gandarīta par skolas saglabāšanu pagastā, uzverot, ka skola ir tā, kas pagastā atnes dzīvību un gaismu, un pateicās pašvaldības domei un īpaši domes priekšsēdētājam E. Helmanim par atbalstu lauku skolām.

Zinību dienā Krapes skolā Universum viesojās Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas vadītāja Madara Ūlande un vēlēja skolas kolektīvam veiksmi, īstenojot šo sociālās uzņēmējdarbības un izglītības projektu.

Krapes skola ir pirmā kristīgā skola Ogres novadā, un Zinību dienas pasākums tajā noritēja ar vairāku kristīgo konfesiju mācītāju piedalīšanos un ar visu pasākuma dalībnieku vienošanos kopīgā lūgšanā. Kristīgā skola palīdzēs apgūt ne tikai sociālai un materiālajai dzīvei nepieciešamās prasmes, kas tiks mācītas psiholoģiski drošā un ģimeniskā vidē, bet arī palīdzēs izprast dzīves garīgo perspektīvu un sniegt atbildes uz tādiem jautājumiem kā dzīves jēga un cilvēka identitāte.

Ieskatoties Krapes vēstures annālēs, jāatgādina, ka no 1636. līdz 1644. gadam Kokneses – Krapes draudzē par mācītāju kalpojis Johans Georgs Rēhūzens, kurš sprediķojis ne tikai vāciski, bet arī latviešu valodā un sarakstījis pirmo latviešu valodas gramatiku. Kokneses prāvesta iecirknī, kas ietver arī Krapi, no 1687. līdz 1702. gadam darbojās Ernsts Gliks, kuru zinām kā Bībeles tulkotāju latviešu valodā un kura darbības laikā Koknesē tiek ierīkota skola.