Vide
Nebarosim ūdensputnus Ogres vecupes peldvietā!

Novērojumi liecina, ka Ogres vecupes krasta zonā uzturas arī ūdensputni – savvaļas pīles, kaiju dzimtas putni un sezonāli arī viens gulbju pāris, kurus atsevišķi cilvēki labprāt pabaro vai vēlas uzcienāt ar viņu izpratnē nepieciešamo kārumu. Ūdensputnu barošanas darbības motīvs ir labu nodomu vadīts, bet kā ir pēc pārbaudītiem faktiem?  Jāatzīst, ka cilvēki, gribēdami tikai labu, nodara lielu ļaunumu.

Par gulbju barošanu ornitologs, Latvijas dabas muzeja darbinieks Dmitrijs Boiko stāsta: “Atklāti sakot, savvaļas putnus ar maizi barot nedrīkst. Gulbis ir veģetārietis – lai paēstu, tam pilnīgi pietiek ar zāli, aļģēm, planktonu un mazajiem kukaiņiem, kas mūsu ūdeņos ir pārpārēm. Taču cilvēki vienalga turpina putnus barot. Tāpēc, redzot atpūtniekus, putns pats dodas pie cilvēkiem un pieprasa to pabarot”.

Kā skaidro citi speciālisti, “ūdenī iemestā maize, ko pīles neapēd, sāk pūt, kas savukārt liek veidoties aļģēm, kas ir nāvējošas zivīm, ko ēd pīles. Tāpat šīs aļģes ir kaitīgas arī pašām pīlēm – tās nereti, uzņemot šīs aļģes, saslimst. Jāpiebilst, ka pūstošas maizes un šo aļģu kopums liek ūdenim slikti ost. Ūdensputni nepanes rupjmaizi, jo tas var izraisīt smagus fermentācijas procesus kuņģa – zarnu traktā.”

Der ielāgot, ka, ilgstoši barojot putnus, tie sāk paļauties uz cilvēku kā barības avotu – tā vietā, lai iztiktu ar savu dabisko uzturu. Turklāt putni tiek pieradināti pie vietas, kur tie saņem barību.

Ogres vecupes krasta rekreācijas zonā ir uzstādīts stends – tā vienā pusē lasāma informācija par vecupes vēsturi un rekreācijas zonas lietošanas noteikumiem, savukārt otrā pusē lasāms un skatāms izglītojošs apraksts ar attēliem par vecupes pieguļošo teritoriju floras un faunas daudzveidību.

Informācijās stendā ir lasāmi arī Ogres vecupes infrastruktūras lietošanas un kārtības noteikumi, kuros norādīts, ka šajā teritorijā aizliegts barot ūdensputnus.

Pašvaldība aicina ievērot šo aizliegumu un nebarot ūdensputnus, lai nodrošinātu kvalitatīvu atpūtu Ogres vecupes peldvietā, jo pieradināto ūdensputnu uzturēšanās vietā ir novērojams ievērojams piesārņojums ar putnu mēsliem un spalvām, kas veicina antisanitārus apstākļus

Pašvaldība aicina iedzīvotājus būt atbildīgiem par savu, līdzcilvēku un ūdensputnu veselību un aizrādīt tiem, kuri neievēro noteikumus vai vienkārši nav iepazinušies ar tiem.

Savukārt tur, kur nav aizliegts barot ūdensputnus, speciālisti piedāvā lieliskas alternatīvas maizei – pīlēm var dot uz pusēm pārgrieztas vīnogas bez kauliņiem, vārītus rīsus, sēklas, kukurūzu, auzas, nedaudz apvārītus graudus (piemēram, miežus), īpašu barības maisījumu putniem, zaļos zirnīšus un zaļos salātus – šie “našķi” viņām ies pie sirds un nenodarīs nekādu ļaunumu ne florai, ne faunai.