Iedzīvotāju sapulce Meņģelē ar pašvaldības darbiniekiem 12.05.2023.

12. maijā Ogres novada Meņģeles pagastā iedzīvotāji tikās ar pagasta pārvaldes vadītāju, pašvaldības vadību un darbiniekiem, kā arī nekustamo īpašumu jomā praktizējošu juristi.

Sapulcē piedalījās Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, viņa vietnieks Gints Sīviņš, Ielu un ceļu uzturēšanas nodaļas vadītājs Pēteris Bužers, meliorācijas inženiere Liene Sauka, deputāts un Ogres rajona slimnīcas valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs, Meņģeles pagasta pārvaldes vadītāja Vija Kauliņa, kā arī nekustamo īpašumu jomā praktizējoša juriste Dace Bāra.

Meņģeliešiem ir iespēja izteikt viedokli

Pagasta vadītāja atzinīgi novērtēja, ka Meņģeles iedzīvotāji ir ļoti atsaucīgi un strādīgi, kopējiem spēkiem daudz tiek paveikts pagasta uzlabošanā. Arī šogad pēc iedzīvotāju iniciatīvas tiks īstenoti trīs projekti - labiekārtota teritorija pie estrādes, notiks mantu utenis, kā arī tiks izdota grāmata ar vietējo iedzīvotāju rakstīto dzeju.

Sapulci vadīja biedrības “MĒS attīstībai” pārstāve Agnese Jankuna, kura atzina, ka šādas sapulces tiek rīkotas, lai dotu iespēju iedzīvotājiem Meņģelē paust viedokli, uzdot jautājumus un saņemt atbildes. Biedrība “MĒS attīstībai” sapulci organizējusi 2015. gadā, 2019. gadā iniciatīvu uzņēmusies biedrība “Labizjūta”, 2021. gadā notikusi attālināta tikšanās par Ogres novada jaunās attīstības programmas stratēģiju, savukārt 2022. gadā tā notikusi pēc pagasta pārvaldes vadītājas Vijas Kauliņas iniciatīvas.

Iedzīvotājus interesē dažādi jautājumi

Pirms sapulces iedzīvotāji bija aicināti nosūtīt savus jautājumus, kas bija ļoti dažādi - asins analīzes nodošanas iespējas, dzeramā ūdens kvalitāte, meliorācijas grāvju sakārtošana, Zvanezera teritorijas un atsevišķu pagasta teritoriju kopšana, ielu apgaismojuma ierīkošana, graustu novākšana, transporta pakalpojumi, aploku atrašanās ceļu tuvumā u.c.

Iedzīvotāju sapulce Meņģelē ar pašvaldības darbiniekiem 12.05.2023.

Vajadzības tiek uzklausītas un pakāpeniski īstenotas

Sapulces ietvaros E. Helmanis informēja par paredzētajām aktivitātēm pagastā un novadā. Viena no tām ir Krievskolas ēkas atjaunošana, izveidojot tajā modernu, interaktīvu muzeju, kas dos savu pienesumu pagastam. Diemžēl līdz šim iesniegtie piedāvājumi bija nesamērīgi dārgi, taču šī ideja joprojām nav aizmirsta. Šogad tiks uzsākti ceļa Meņģele - Aderkaši cietā seguma izbūves darbi, nākamgad tiks asfaltēts ceļš uz Lauberi, Suntažos izbūvēts aplis, tuvākajā laikā plānots izbūvēt cieto segumu ceļam uz Meņģeles kapiem.

Šogad Ogres pilsētas svētkos tiks atvērta jaunā ģimnāzija - viena no modernākajām skolām Eiropā, ar mūsdienīgiem dabaszinību kabinetiem, sporta zāli, kā arī būs pieejamas dienesta viesnīcas, lai skolā varētu mācīties arī pagastu skolēni. Pašvaldības viens no uzdevumiem ir neslēgt arī lauku skolas, tai skaitā Meņģeles pamatskolu, kurās bērniem tiek sniegta personiska attieksme. Viņš arī atzīmēja, ka Covid-19 pandēmijas laiks ir mainījis iedzīvotāju dzīves ritmu, daudzi ir izvēlējušies dzīvot laukos, tāpēc ir svarīgi, lai līdzās būtu bērniem pieejamas izglītības iespējas. Šogad tiks atklāta arī ēka Suntažu ielā 2, Ogrē, kur tiks izveidota grupu dzīvokļa pakalpojuma (ar diennakts personāla atbalstu) infrastruktūra un “atelpas brīža” pakalpojuma infrastruktūra personām ar garīga rakstura traucējumiem, kā arī sociālās rehabilitācijas pakalpojuma un dienas aprūpes centra pakalpojuma infrastruktūra bērniem ar funkcionāliem traucējumiem.

E. Helmanis uzvēra, ka novads ir ļoti liels, tāpēc svarīgi, lai katrā pagastā būtu sava pagasta pārvalde, kas pārzina situāciju un palīdz iedzīvotājiem risināt jautājumus. Priekšsēdētājs atzinīgi novērtēja Meņģeles iedzīvotāju aktivitāti, kas atvieglo arī pašvaldības darbu, un uzsvēra, ka visas vajadzības tiek uzklausītas un pakāpeniski arī īstenotas.

Viena no aktuālajām problēmām pagastā ir ģimenes ārstu pakalpojumu un asins analīžu nodošanas iespēju trūkums. D. Širovs norādīja, diemžēl ģimenes ārsti nevēlas strādāt laukos, tāpēc veselības pakalpojumu trūkums pagastos ir aktuāls visā Latvijā. Ņemot vērā pašreizējo sistēmu, pašvaldības slimnīcas nevar ietekmēt ģimenes ārstu pakalpojumus un laboratoriju darbu, jo lielākoties tās ir privātās iestādes. E. Helmanis aicināja pagasta pārvaldi apkopot datus par problēmām veselība jomā un iesniegt pašvaldībai, kas tālāk ar tām vērsīsies valsts pārvaldē.

Meņģeliešiem aktuāls ir apgaismojuma jautājums, īpaši posmā no autobusu pieturvietas gar līvānu mājām uz ezera pusi. Pašvaldības pārstāvji informēja, ka tā izveide jāveic pakāpeniski un aicināja, plānojot nākamā gada budžetu, Meņģeles pagasta pārvaldi paredzēt līdzekļus šim mērķim. Tāpat iedzīvotājus interesēja Zvanezera pludmales labiekārtošanas darbi, uz ko pagasta pārvaldes vadītāja informēja, ka šogad plānots šos darbus turpināt - pie ezera uzstādīt atkritumu urnas, soliņus, izveidot auto stāvlaukumu, informācijas stendu u.c. Tā kā pagastā ir daudz īpašumu, kuriem nav sakārtoti dokumenti par to piederību, uz šiem jautājumiem konsultācijas sniedza juriste.

Sanāksmes noslēgumā pagasta pārvaldes vadītāja iedzīvotājus aicināja nekautrēties un jautājumu gadījuma vērsties pie viņas, lai kopīgiem spēkiem rastu risinājumu.

Sapulce notika tiešraidē Facebook un to var noskatīties šeit: https://www.facebook.com/inga.gailite/videos/619784553511158?idorvanity=1179264595795765

Iedzīvotāju tikšanās Meņģelē kolāža 12.05.2023.