Turpinās ielu apgaismojuma atjaunošana un gaismekļu maiņa Ogrē

Turpinās esošo gaismekļu nomaiņa pret LED tehnoloģiju gaismekļiem projekta “Viedo tehnoloģiju ieviešana Ogres pilsētas apgaismojuma sistēmā” ietvaros, lai samazinātu elektroenerģijas patēriņu, tādējādi veicinot siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu Ogres pilsētā.

Gaismekļu nomaiņa ir sākusies un būvnieks jau ir paspējis nomainīt gaismekļus šādās ielās:

Atpūtas iela, Jaunatnes iela, Kaijas iela, Kaļķu iela, Kvēles iela, Lāčplēša iela, Lielvārdes iela, Slimnīcas iela, Strazdu iela, Vēju iela, Zemeņu iela, Matiolu iela, Flokšu iela, Kamēliju iela, Norupes iela, Mednieku iela, Tūju iela, Upes pr. (no Kalna pr. līdz Krasta ielai), Piparmētru iela, Pērkona iela, Pļavmalas iela, Saulstaru iela.

Gaismekļi tiks mainīti visās ielās, kuras ir iekļautas sarakstā.

Pilnībā projekts tiks pabeigts līgumā noteiktajam termiņam, t.i.,2021. gada 23. janvārim.

Covid-19 izraisītās pandēmijas dēļ aizkavējās gaismekļu piegāde, līdz ar to arī projekta īstenošana tika uzsākta ar nokavēšanos.

Jau informēts, ka šī gada janvārī Ogres novada pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar piegādātāju apvienību “LR light” par ielu apgaismojuma atjaunošanu Ogrē. Līguma ietvaros paredzēts ielu apgaismojuma sistēmā ieviest viedās pilsētvides tehnoloģijas, kas samazinās elektroenerģijas patēriņu, tādējādi veicinot siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu Ogres pilsētā.

2019. gada 26. februārī tika parakstīts trīspusējais līgums starp LR Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, SIA “Vides investīciju fonds” un Ogres novada pašvaldību par projekta “Viedo tehnoloģiju ieviešana Ogres pilsētas apgaismojuma sistēmā” (līguma Nr.EKII-3/19) finansēšanu.

Projekta ietvaros tiek veikta esošo ielu gaismekļu demontāža (920 gab.), jauno viedo pilsētvides tehnoloģiju iegāde un piegāde (LED ielu gaismekļi ar gaismas spēju no 37 W līdz 137 W), 9 kontrolieru sadalē un kontroliera katrā gaismeklī uzstādīšana, no kuriem 460 ir ar kustību sensoru, 2 video detektoru un 2 sakaru iekārtu uzstādīšana, kas nosaka ielu servisa līmeni (automobiļu plūsmas intensitāti).

Atjaunotajā apgaismojuma sistēmā apgaismojuma līmenis tiks piemērots transporta un gājēju plūsmai, katrs gaismeklis būs individuāli vadāms (aprīkots arī ar kustību sensoriem), tiks nodrošināta atgriezeniskā saite no katra gaismas ķermeņa, kā arī elektroenerģijas patēriņa samazinājums, pateicoties plūsmas intensitātes sensoriem, kustību sensoriem un individuālai gaismekļa vadībai. Atjaunotajā apgaismojuma sistēmā nodrošināta iespēja operatīvi saņemt informāciju par traucējumiem apgaismojuma sistēmas darbībā, būtiski samazināsies netiešās izmaksas jeb apkalpošanas un uzturēšanas darbiem nepieciešamās izmaksas, apkalpošanas darbus varēs precīzāk plānot, apkalpošanas gadījumā nebūs jāieslēdz visas līnijas apgaismojums, kā tas ir šobrīd, bet varēs ieslēgt individuālus gaismas ķermeņus. Arī gaismekļa dzīves cikls tiek būtiski pagarināts, jo tas netiek darbināts ar pilnu jaudu, bet gan samazinātu (lielāko daļu no mūža ilguma).

Elektroenerģijas ietaupījums, nomainot esošos gaismekļus pret LED tehnoloģiju gaismekļiem, pie jauno LED gaismekļu 100% darba režīma elektroenerģijas ietaupījums būs aptuveni 25%. Diennakts tumšajā laikā, veicot dimēšanu (gaismas intensitātes regulēšana), tiek ietaupīti vēl papildu 30 – 50% no LED jaudas.

Paredzētā līguma summa ir 780 863,12 EUR, no kuriem 546 263,48 EUR ir Finanšu instrumenta līdzfinansējums, bet 234 599,64 EUR ir pašvaldības līdzfinansējums.

KPFI logo
Pateicoties vērienīgam investīciju projektam, Ogre kļūs gaišāka