Elektrouzlāde

Ogres novada pašvaldība ir iesniegusi projekta pieteikumu Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM), lai iegūtu Klimata pārmaiņu finanšu instrumenta finansiālu atbalstu elektromobiļu un to uzlādes infrastruktūras ieviešanai Ogrē.

VARAM informē, ka konkursā varēja startēt Latvijā reģistrēts komersants, pārvaldes iestādes un atvasināta publiska persona. Konkursa mērķis ir veicināt siltumnīcefekta gāzu emisijas (SGE) samazināšanu, atbalstot transportlīdzekļu, kas pēc savas konstrukcijas kā vienīgo mehānisko dzinējspēku izmanto enerģiju no transportlīdzeklī glabātās elektroenerģijas un kuru SEG emisijas ir 0 g/km (turpmāk – elektromobilis) un uzlādes staciju, kas neatkarīgi no to faktiskās izmantošanas vai īpašuma formas kalpo sabiedrības kopējo vajadzību un interešu nodrošināšanai un par maksu vai bez maksas ir pieejama ikvienai personai, kura nav attiecīgās uzlādes stacijas īpašnieks (turpmāk – publiski pieejama uzlādes stacija) ieviešanu Latvijā. Konkursā kopējais pieejamais finansējums ir 5 012 238,12 euro. Finansējums paredzēts jaunu rūpnieciski ražotu M1 un N1 kategorijas elektromobiļu un jaunu rūpnieciski ražotu M2 un M3 kategorijas elektromobiļu iegādei, kā arī jaunu publiski pieejamu uzlādes staciju iegādei, montāžai un pieslēgšanai pie sadales sistēmas operatora elektrotīkla vai pie lietotāja elektrotīkla aiz elektroenerģijas komercuzskaites mēraparāta. Katrai aktivitātei paredzētais finansējums ir 1 670 746,04 euro apmērā.

Ogres novada pašvaldība konkursā startē ar diviem projektiem: 1)“Elektromobiļu iegāde Ogres novada vidi saudzējošai infrastruktūrai” un 2) “Elektromobiļu uzlādes infrastruktūras ieviešana Ogres pilsētā”.

Pirmā projekta ietvaros plānots iegādāties 3 jaunus, rūpnieciski ražotus elektromobiļus, kuru nobraukums starp pilnas uzlādes reizēm, atbilstoši normatīvajiem aktiem, mehānisko transportlīdzekļu atbilstības novērtēšanas jomā noteiktajam testa braukšanas ciklam ir vismaz 100 kilometri. Elektromobiļu ātrums, ko tie spēj maksimāli sasniegt, ir vismaz 90 kilometri stundā.

Projekta īstenošana veicinās SEG emisiju samazināšanu, kas ir nozīmīgi tādai blīvi apdzīvotai vietai kā Ogre, jo elektromobiļi tiks izmantoti pašvaldības ikdienas darbā. Izmantojot elektromobiļus tiks samazinātas SEG emisijas apkārtējā vidē.

Projekta ietvaros iegādātā elektromobiļa plānotais nobraukums viena gada laikā būs:

1.      20 000 km (Ogres novada pašvaldības Sociālais dienests);

2.      20 000 km (Ogres novada pašvaldības administrācija);

3.      20 000 km (Madlienas pagasta pārvalde).

Projekta kopējais finansējums plānots 78 090 euro, no kuriem KPFI finansējums ir 55 500 euro. Projektu plānots īstenot Ogres novadā līdz 2014. gada beigām.

Otra projekta mērķis ir veicināt SEG emisiju samazināšanu, izveidojot brīvi pieejamu uzlādes staciju ikvienam elektromobiļa lietotājam. Projekta ietvaros plānots izveidot elektrības pieslēgumu elektromobiļa publiskai uzlādes stacijai uz Ogres novada pašvaldībai piederoša zemesgabala Brīvības ielā 15, Ogrē (kad.nr. 7401 003 0339 – Ogres kultūras centrs).

Projekta ietvaros plānots uzstādīt ātrā tipa līdzstrāvas uzlādes staciju Ogrē, Brīvības ielā 15. Uzlādes stacija dotu iespēju elektromobiļu lietotājiem veikt auto uzlādi nepilnu 30 minūšu laikā. Ņemot vērā, ka uzlādes stacija atradīsies pilsētas centrā, tad laikā, kamēr tiek veikta automašīnas uzlāde, ir iespējams iegriezties tuvējā lielveikalā vai kafejnīcā, kas atrodas mazāk kā 100 m attālumā no uzlādes stacijas.

Uzlādes stacijas lietošana ir paredzēta par maksu, taču Ogres novada pašvaldība ienākumus no stacijas lietošanas negūs, jo elektroenerģija tiks pārdota par tādu pašu tarifu, kā tiek iepirkta no AS ”Sadales tīkls”. Visi ieņēmumi no izlietotās elektroenerģijas automobiļu uzlādei tiks izmantoti, lai segtu ikmēneša elektroenerģijas izdevumus.

Projekta kopējais finansējums plānots 41 410 euro, no kuriem KPFI finansējums ir 31 300 euro. Projektu plānots īstenot Ogres novadā līdz 2014. gada beigām.

Līdz šim Latvijā ir ierīkotas publiski ir pieejamas astoņas uzlādes stacijas Rīgā (7 bezmaksas, 1 maksas), pa vienai bezmaksas uzlādes stacijai Jelgavā un Jūrmalā, kas pašreizējā situācijā ir par maz, lai Latvijā notiktu elektromobiļu attīstība.

KPFI logo