Satiksme, ceļi Vide
Parka ielas ozoli uzsāk ceļu uz jaunu mājvietu

Kā jau ziņots iepriekš, oktobrī tika uzsākta Parka ielas pārbūves projekta pirmās kārtas realizācija – tās gaitā tiks veikta Parka ielas pārbūve no Ceriņu ielas līdz Lapu ielai, ietverot krustojumu ar Lapu ielu. Saskaņā ar būvprojektu paredzēts pārbūvēt Parka ielu par gājēju zonu, saglabājot piebrauktuvi pie bērnu dārza “Strautiņš” ieejas un privātīpašuma.

Lai nodrošinātu normatīvo aktu izpildi, nebija iespējams saglabāt divus ozolus, kas aug tuvāk Lapu ielai. Apsekojot kokus dabā, tika secināts, ka tie ir izcilā kvalitātē un to kopējie parametri pieļauj pārstādīšanu, līdz ar to būvprojektā tika paredzēta šo ozolu pārvietošana. Pasaulē plaši pielieto lielo koku pārcelšanas praksi, ko sāk lēnām, bet aizvien vairāk izmantot arī Latvijā. Pilsētā dažādu faktoru ietekmē kļūst grūtāk ieaudzēt kokus, tāpēc aizvien vairāk pašvaldību izvēlas pārstādīt esošos kokus atbilstoši sertificētu speciālistu izstrādātai metodikai.

Šodien, 3. novembrī, tika uzsākti sagatavošanās darbi divu parasto ozolu pārstādīšanai. Koku pārvietošanu jaunajā mājvietā – pļavā aiz Ogres novada Kultūras centra – veic ģenerāluzņēmējs SIA “Igate”, piesaistot sertificētu arboristu komandu. Darbus paredzēts pabeigt šonedēļ.

“Pašvaldība cer, ka ozoli, pārceļoties uz jauno mājvietu, turpinās savu misiju Ogres pilsētā – rūpēties par svaigo gaisu, nodrošināt bioloģisko daudzveidību un ainavisko pilsētvides kvalitāti”, pauž Ogres novada būvvaldes ainavu arhitekte Senija Smiltniece. “Ozols ir Latvijas koku tēvs un viens no Latvijas kultūras simboliem, tāpēc, ja būvdarbu dēļ normatīvo aktu ietvara un vides pieejamības nosacījumu izpildei nepieciešams nozāģēt koku, bet ir iespējams to pārstādīt, tas ir jādara klimatu pārmaiņu un kultūrvēstures mantojuma saglabāšanas nākamajām paaudzēm vārdā.”

Koku pārstādīšanu atzinīgi vērtē arī Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis. “Ogre ir zaļa pilsēta, un tādu to jācenšas attīstīt arī turpmāk. Arī, veicot infrastruktūras sakārtošanas darbus, nedrīkstam aizmirst par pilsētas zaļo rotu, un ir jācenšas iespēju robežās saglabāt kokus arī teritorijās, kur notiek būvniecība. Esmu gandarīts, ka, realizējot ilgi gaidīto Parka ielas pārbūvi, ir rasta iespēja pārstādīt un saglabāt divus latviešu tautai tik nozīmīgus kokus – ozolus.”

Pievienotās saites