Pašvaldība
Ogres ieteka Daugavā

Ogres novada pašvaldības domes sēdē 19.janvārī pieņemts lēmums saistībā ar pasākumiem plūdu riska mazināšanai Ogrē.

Izskatot Centrālās finanšu un līguma aģentūras vēstuli ar uzaicinājumu iesniegt Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) projekta iesniegumu 5.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Novērst plūdu un krasta erozijas risku apdraudējumu pilsētu teritorijās” otrajā projektu iesniegumu atlases kārtā” dome nolēma apstiprināt dalību šī projekta iesniegumu atlases otrās kārtas konkursā ar projektu “Novērst plūdu un krasta erozijas risku apdraudējumu Ogres pilsētas teritorijā, veicot vecā aizsargdambja pārbūvi un jauna aizsargmola (straumvirzes) būvniecību pie Ogres upes ietekas Daugavā”.

Projekta apstiprināšanas gadījumā Ogres novada pašvaldība apņemas nodrošināt pašvaldības finansējumu 1 206 110 eiro apmērā – šajā summā ietilpst 472 500 pašvaldības finansējums attiecināmo izmaksu segšanai un 733 610 eiro projekta neattiecināmo izmaksu segšanai. Tāpat projekta apstiprināšanas gadījumā Ogres novada pašvaldība apņemas nodrošināt pašvaldības priekšfinansējumu projekta īstenošanai 4 933 610 eiro. Pēc projekta īstenošanas ERAF finansējums tiks atgūts pašvaldības budžetā.

Projekta “Novērst plūdu un krasta erozijas risku apdraudējumu Ogres pilsētas teritorijā, veicot vecā aizsargdambja pārbūvi un jauna aizsargmola (straumvirzes) būvniecību pie Ogres upes ietekas Daugavā” mērķis ir Ogres pilsētas pielāgošana klimata pārmaiņām, samazinot augstu plūdu risku un nodrošinot iedzīvotājiem kvalitatīvu dzīves vidi, kā arī saimnieciskās darbības konkurētspēju un turpmāku pastāvēšanu, veicot pretplūdu pasākumus.

Projekta ietvaros tiks pārbūvēts aizsargdambis, tā dēvētais vecais dambis, gar Ogres upi no Brīvības ielas 60 līdz Brīvības ielai 80, Ogrē, un izbūvēts jauns aizsargmols pie Ogres ietekas Daugavā.

Esošā Ogres upes aizsargdambja pārbūves posmā no Brīvības ielas 60 līdz Brīvības ielai 80 ir paredzēts nostiprināt nogāzes, izbūvējot drenāžas sistēmas, veikt labiekārtošanas un citus darbus.

Aizsargmolam paredzēta nogāžu, celiņu un drenāžas sistēmu būvniecība, kā arī labiekārtošanas darbi. Šī būvniecība nodrošinās projekta mērķa sasniegšanu, samazinot augsto plūdu un krasta erozijas risku apdraudējumu pilsētas teritorijā un nodrošinot iedzīvotājiem drošu vidi, kā arī saimnieciskās darbības konkurētspēju un turpmāku pastāvēšanu.

Aizsargmola būvniecība mazinās hidraulisko pretestību Ogres upei un gultnes piesērējumu, ledus sastrēgumus, krastu nobrukumu veidošanos un ūdens līmeņa celšanās iespējas. Šī būve aizsargātu upes gultni no piesērēšanas un sekmēs plūsmu un ledus netraucētu ievadīšanu HES ūdenskrātuvē, samazinot Daugavas ietekmi uz upes palu noteci.