Ogres novada pašvaldības ēka 2023. gada maijā

Ogres novada pašvaldības dome 2021.gada 23.septembrī pieņēma saistošos noteikumus Nr.19/2021 “Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Ogres novadā” (turpmāk – Noteikumi) saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 33.panta trešo daļu. Lai nodrošinātu Noteikumu  atbilstību Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma (turpmāk – Likums) normu grozījumiem, kas stāsies spēkā 2023.gada 1.jūlijā, nepieciešams izdot jaunus saistošos noteikumus, jo saskaņā ar Ministru kabineta 18.03.2009. noteikumu Nr.108 “Normatīvo aktu projektu sagatavošanas noteikumi” 140.punktā noteikto “grozījumu noteikumu projektā nesagatavo, ja tā normu apjoms pārsniegtu pusi no spēkā esošos noteikumu normu apjoma. Šādā gadījumā sagatavo jaunu noteikumu projektu”.

Sākot no 2023. gada 1. jūlija Likuma 33.panta pirmā daļa noteiks, ka minimālo ienākumu sliekšņus sociālās palīdzības sniegšanai nosaka procentuālā apmērā no Centrālās statistikas pārvaldes tīmekļvietnē pārskata gadā publicētās minimālo ienākumu mediānas uz vienu ekvivalento patērētāju mēnesī (turpmāk – ienākumu mediāna). Savukārt šī panta ceturtajā daļā būs noteikts, ka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni katra pašvaldība ir tiesīga noteikt ne augstāku kā 80 procentu apmērā no ienākumu mediānas, bet ne zemāku par trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni, kas noteikts 50 procentu apmērā no ienākumu mediānas.

Centrālās statistikas pārvalde ir publicējusi ienākumu mediānas prognozes līdz 2028.gadam, savukārt 2023.gada mediānas apmērs ir 626,57 euro.

Izvērtējot spēkā esošos Noteikumus un Ogres novada pašvaldības budžeta iespējas, konstatēts, ka maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis Ogres novadā būtu nosakāms 70% apmērā no minimālo ienākumu mediānas. Savukārt minimālo ienākumu sliekšņu apmērus aprēķina, piemērojot pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā koeficientu 1, pārējām personām mājsaimniecībā koeficientu 0,7.

Šobrīd maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksnis Ogres novadā ir 380,00 euro pirmajai vai vienīgajai personai mājsaimniecībā un 266,00 euro pārējām personām mājsaimniecībā, kas atbilst 70% no ienākumu mediānas 2021., 2022.gadā.

Saskaņā ar Pašvaldību likuma 46. panta trešo daļu saistošo noteikumu projektu un tam pievienoto paskaidrojuma rakstu pašvaldības nolikumā noteiktajā kārtībā publicē pašvaldības oficiālajā tīmekļvietnē sabiedrības viedokļa noskaidrošanai, paredzot termiņu, kas nav mazāks par divām nedēļām. Saņemtos viedokļus par saistošo noteikumu projektu pašvaldība apkopo un atspoguļo šo noteikumu projekta paskaidrojuma rakstā.

Pamatojoties uz Ogres novada pašvaldības domes Sociālo un veselības jautājumu komitejas 2023. gada 18. maijā pieņemto lēmumu, saistošo noteikumu projekts “Par maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni Ogres novadā” un paskaidrojuma raksts tiek nodots sabiedrības viedokļa noskaidrošanai.

Viedokļus un priekšlikumus par saistošo noteikumu projektu rakstveidā var iesniegt līdz 2023. gada 1.jūnijam

• Ogres novada pašvaldības Klientu apkalpošanas centrā Brīvības ielā 33, Ogrē; Ogres novada pašvaldības administratīvajā teritorijā esošajos Valsts un pašvaldību vienotajos klientu apkalpošanas centros (VPVKAC);
  • nosūtot Ogres novada pašvaldībai pa pastu (adrese: Brīvības iela 33, Ogre, LV-5001);
  • elektroniski (parakstītu ar drošu elektronisko parakstu) uz e-pastu: ogredome@ogresnovads.lv.