Kultūra Ogres novads Ziņas, jaunumi
Cilvēki stāv aplī Plāteres pilskalnā 20.06.2024.

Vienus no gada svarīgākajiem un gaidītākajiem svētkiem – vasaras saulgriežus – Ogres novada iedzīvotāji un viesi 20. jūnijā tika aicināti svinēt Plāteres pilskalnā, Madlienā.

Jau pirms astoņiem vakarā turp plūda lieli un mazi jāņabērni, kas vēlējās redzēt un izbaudīt šo gada garākās dienas pievakari un īsākās nakts atnākšanu, ievērojot mūsu senču tradīcijas.

Klātesošos ar dziesmām un rotaļām iepriecināja Tomes Tautas nama folkloras kopa “Graudi” un Lielvārdes Kultūras nama folkloras kopa un kapela “Josta”, savukārt ar dejām – Madlienas Kultūras nama jauniešu deju kolektīvs “Daina Studija”. Visi klātesošie pacilātā noskaņojumā sagaidīja arī Liliju un Edgaru Liporus, kuru vadībā tika veikts jāņuguns iedegšanas rituāls, lai vairotu gaismu arī gada īsākajā naktī, kā arī citas saulgriežu tradīcijas.

Katram bija iespēja izvēlēties aktivitātes pēc saviem ieskatiem. Kāds pina vainagu, kāds metās dančos, kāds baudīja zāļu tēju un sildījās pie ugunskura. 

Katram latvietim ir svarīgi sajust sevī senču spēku, kas visvairāk izpaužas tieši šādās svētku tradīcijās. Tās nepieciešams kopt un saglabāt nākamajām paaudzēm. To spēks vairojas, lepojoties un rādot ne vien saviem bērniem un mazbērniem, bet arī citām tautām!