Proti un dari
jauniesu_bars_2020

Pateicoties Eiropas Sociālā fonda finansētajam projektam “PROTI un DARI!” Nr. 8.3.3.0/15/I/001, kurš jau vairākus gadus tiek īstenots arī Ogres novadā, ir izdevies palīdzēt tiem jauniešiem, kuriem pietrūkusi motivācija, degsme un vēlēšanās uzlabot savu dzīves kvalitāti. Projekta “Proti un dari” ietvaros tiek sniegts individuāls atbalsts jauniešiem vecumā no 15 – 29 gadiem, kuri nestrādā, nemācās un nav reģistrēti Nodarbinātības valsts aģentūrā.

Projekta mērķis ir attīstīt jauniešu prasmes, veicinot viņu iesaisti izglītībā, apgūstot profesijas, iesaistot nodarbinātībā vai Nodarbinātības valsts aģentūras īstenotajos aktīvajos nodarbinātības vai preventīvajos bezdarba samazināšanas pasākumos, kā arī aicinot piedalīties nevalstisko organizāciju vai jauniešu centru darbībā.

Eiropas Sociālā fonda finansējuma saņēmējs ir Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA), kas īsteno projektu kopā ar pašvaldību stratēģiskajiem partneriem.

Ilona Reinholde ir viena no programmas vadītājām Ogres novadā, kura uzrunā un konsultē jauniešus par iesaisti projektā, veic jauniešu profilēšanu un konsultēšanu pēc JSPA izstrādātajām metodoloģiskajām vadlīnijām, apzinot jaunieša prasmes, intereses un iegūto izglītību, kā arī nosakot attīstības virzienus, un izstrādājot individuālo pasākumu programmu, kas virzīta, lai jaunietis varētu apgūt kādu profesiju, uzsākt izglītības apguvi vai apgūt profesionālās iemaņas un sākt strādāt. Projekta ietvaros I. Reinholde strādā arī kā mentore, sniedzot atbalstu mērķa grupas jaunietim individuālās pasākumu programmas īstenošanā.  No 2018. gada kā programmu vadītājs viņa  ir iesaistījusi projektā vairāk nekā 35 jauniešus, 80% no viņiem vai nu strādā, vai mācās. Projekts ļoti daudziem jauniešiem palīdzējis noticēt saviem sapņiem, atrast to profesiju, kur viņi vēlas strādāt. "Tas ļoti priecē gan viņus pašus, gan programmu vadītāju un mentoru," stāsta I. Reinholde.

mentores

Attēlā projekta "Proti un dari" pārstāves: Ilze Konovalova, Ramona Leitāne un Ilona Reinholde.

Projekta ietvaros jaunieši var doties arī pie karjeras konsultanta. Tā ir iespēja apzināties, kādā virzienā jaunietis vēlas attīstīties un kādā profesijā strādāt. “Manuprāt, ir ļoti svarīgi, ka jauniešiem ir iespēja atrast savu profesionālo virzienu. Jaunieši, piedaloties projektā, var iepazīties ar vairākām profesijām un izvēlēties vispiemērotāko.

Pērn I. Reinholde strādājusi ar 10 jauniešiem. Vislielākā interese bijusi par skaistumkopšanas jomu - manikīra, pedikīra speciālista un skropstu pieaudzēšanas, skropstu estētikas speciālista apguvi. Tomēr daudziem jauniešiem, it sevišķi no lauku teritorijas, nepārvarams šķērslis esot mobilitātes problēma, tāpēc, viņasprāt, ir būtiski, ka projekta ietvaros tiek piedāvāta iespēja apgūt B kategorijas autovadītāja prasmes, lai jaunietis, apgūstot šīs prasmes, jau varētu nokļūt līdz darbam vai mācību iestādei.

Šobrīd ar mentoru Zaigu Matvejāni ir pabeigta programma ar jaunieti, kura apguva manikīra specialitāti un jau uzsākusi darba attiecības. ”Ļoti priecē, ka projektā iesaistījās arī divi jaunieši, kuri apguva profesionālās prasmes C kategorijas autovadītāja prasmes kursos, iepazīstot un apgūstot izvēlētās profesijas specifiku, un jau neilgi pēc tam uzsāka patstāvīgu saimniecisko darbību. Manuprāt, ļoti lielisks rezultāts. Vēl piedalījusies jauniete, kura īsā termiņā apguvusi tetovēšanas prasmes un pēc tam turpināja pilnveidoties, lai vēlāk jau strādātu profesionāli," stāsta I. Reinholde. “Programmas izpildē neapšaubāmi vislielākā loma ir pašam jaunietim, tomēr ļoti vēlos uzsvērt mentora lomu projektā. Tieši mentors ir tas cilvēks, kurš jaunieti redz gandrīz katru dienu, uzmundrina, iesaka, palīdz, atbalsta, paskaidro,” piebilst I. Reinholde.

Šobrīd sakarā ar ārkārtas situāciju ir grūtības nodrošināt plānotās nodarbības, jo ne visas apmācības var notikt tiešsaistē. Bez tam ne visiem jauniešiem ir viedierīces, lai varētu organizēt tiešsaistes tikšanās.
Projekts “Proti un dari!” Nr. 8.3.3.0/15/I/001 tiek finansēts no Eiropas Sociālā fonda līdzekļiem.To īsteno Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra sadarbībā ar pilsētu vai novadu pašvaldībām. Ogres novadā projekta darbību koordinē Ogres novada Izglītības pārvalde.