Ogre Ziņas, jaunumi
Represēto piemiņas vietas Ogrē sakopšanas talka 05.2023.

Šonedēļ Ogres politiski represētu kluba biedri kārtējā talkā sakopa Represēto piemiņas vietu (Meža prospektā 2b, Ogrē).

Politiski represēto piemiņas vietas labiekārtošana Ogrē tika pabeigta 2015. gadā. Ogres novada pašvaldības realizētā projekta pirmajā posmā šī vieta pēc rekonstrukcijas piedzīvoja pozitīvas pārmaiņas un ieguva jaunu veidolu. Savukārt nākamajā projekta posmā tajā tika izveidotas plāksnes ar informāciju par komunistiskā genocīda upuriem. Šīs plāksnes ir kā vēstures grāmata – par konkrētiem cilvēkiem un viņu likteni. Plāksnēs iegravēts katra uz Sibīriju izsūtītā cilvēka vārds un uzvārds, dzimšanas un miršanas gads (ja vien tas ir zināms), no kura pagasta vai pilsētas viņš izsūtīts un uz kuru vietu Sibīrijā aizvests. Tā ir informācija par 270 represiju upuriem no tagadējās Ogres novada teritorijas.

Par piemiņas vietas ikdienas uzturēšanu gādā Ogres novada pašvaldības SIA “Ogres namsaimnieks”, taču šīs vietas sakopšanā regulāri iesaistās arī Ogres represēto kluba biedri. Arī šonedēļ tika rīkota sakopšanas talka, kuras laikā, kā informē Ogres politiski represētu kluba priekšsēdētājs Ivars Kaļķis, lielākais darbs bija saistīts ar metāla plākšņu tīrīšanu – lai visa plāksnēs iegravētā informācija būtu skaidri salasāma. Protams, tika darīti arī citi darbi, tostarp bruģētā laukuma uzkopšana.

Represēto piemiņas vietas sakopšanā šoreiz piedalījās Agreta Slava, Dzidra Taranova, Ilze Belis, Dagnija Liepiņa, Nora Kaimiņa, Pēteris Kursītis, Arnolds Rožuleja un Ivars Kaļķis.

Atskatoties, Ogre bija viena no pirmajām vietām, kur 1989.gadā tika uzstādīts represēto piemiņas akmens, toreiz vēl bija atmodas laiks un Latvijas neatkarības atjaunošana vēl nebija pasludināta. Represēto piemiņas vietas labiekārtošanas tehniskais projekts tika izstrādāts jau 2011.gadā. Tika saglabāts esošais pieminekļa novietojums un kompozicionālais risinājums. Bruģētā laukuma centrs uzsvērts ar stariem, kas, krustojoties centrā, veido ausekļa simbolu. Līdz akmenim ved divi celiņi. Abi celiņi simbolizē cilvēku dažādos likteņus, viens taisns, īss, ar šķēršļiem (kāpnes), otrs - līkumains, bet ērts.

Represēto piemiņas vietas Ogrē sakopšanas talka kolāža 05.2023.