Pašvaldība Pagasti
Suntažos iepazīstina ar tirgus laukuma izbūves ieceri

Ogres novada pašvaldības telpiskais plānotājs, galvenais speciālists lauku infrastruktūras jautājumos Jevgēnijs Duboks informēja, ka tirgus laukumu plānots izbūvēt Suntažu centrā, nekustamā īpašuma “Tirgus placis” sastāvā esošajā zemes vienībā, kas ir pašvaldības īpašums. J.Duboks informēja, ka tirgus laukuma izbūves būvprojektu izstrādājis SIA “Evolution Road”. Paredzēts izbūvēt labiekārtotu, bruģētu tirdzniecības laukumu 785 m2 platībā. Tajā plānots izvietot 12 tirdzniecības letes, kā arī 9 ērti transformējamus tirdzniecības paviljonus ar elektrības pieslēgumu, nodrošinot vietu vismaz 21 tirgotājam. Plānota arī apgaismojuma izbūve, kā arī tiks uzstādīta atkritumu urna, konteiners, soliņi atpūtai, bioloģiskā tualete, velosipēdu turētājs un informācijas stends. Drošības nodrošināšanai un paaugstināšanai tiks veikta teritorijas videonovērošana.

Sanāksmes dalībniekiem interesēja, vai paviljoni būs slēgta tipa, ar jumtu, vai ir paredzēts izbūvēt stāvvietas automašīnām. J.Duboks informēja, ka nojumes būs ar jumtu, var domāt arī par iespēju tās slēgt, ka šī projekta ietvaros automašīnu stāvvietas netiks izbūvētas, bet šis jautājums tiks risināts perspektīvā līdz ar satiksmes drošības uzlabošanas pasākumiem pagasta centrā. Līdz tam automašīnas varēs novietot pie pagasta pārvaldes ēkas vai citviet, kur tas ir atļauts. Tirgus laukuma koncepcija neparedz tirgošanos no automašīnām vai pircēju iebraukšanu tirgus laukumā, saglabājot apmeklētāju drošību, estētiskumu un Suntažu pagasta centra kultūrvides ainavu. Jāpiebilst, ka tirgus paviljoni ir projektēti tā, ka laikā, kad nenotiek tirdzniecība, tie kļūs par āra izstāžu centru, – vienu tirdzniecības paviljona sienu segs fotokolāžas ar vēsturiskām Suntažu pagasta centra ainavām.

Atbildot uz jautājumu, kad šis projekts tiks īstenots, J.Duboks skaidroja, ka būvprojekta uzsākšana saistīta ar AS “Sadales tīkls” plānotajiem darbiem, jo uzņēmums ir informējis, ka plāno demontēt šajā vietā esošo transformatoru. 20. jūnijā pašvaldība saņēma elektroniskā pasta vēstuli no AS “Sadales tīkls” preses sekretāres Tatjanas Smirnovas, kurā viņa skaidro, ka “Suntažos, pie Dzirnavu dīķa, AS “Sadales tīkls” šogad veiks zemsprieguma 0,4kV (kilovoltu) elektrolīnijas rekonstrukciju. Darbu laikā paredzēts gaisvadu elektrolīniju pārbūvēt par kabeļu līniju 2,4 km garumā, demontēt divas esošās un izbūvēt vienu jaunu transformatoru apakšstaciju, paaugstinot elektroapgādes drošumu un kvalitāti Suntažu iedzīvotājiem.” T.Smirnova norāda, ka šis projekts skar Suntažu tirgus laukumu, ka projekta saskaņošana ir notikusi un šobrīd AS “Sadales tīkls” veic būvdarbu veicēja atlasi, kas noslēgsies 1. jūlijā - "ja būvdarbu veicēja atlase būs sekmīga, būvniecības darbi tiks uzsākti jūlija nogalē vai augusta sākumā un transformatora  apakšstacijas demontāža būtu iespējama augusta beigās, un, lai pašvaldības plānotā projekta realizācija noritētu veiksmīgi, pašvaldība var uzsākt tirgus laukuma izbūvi, jo transformatoru apakšstacijas teritorija aizņem tikai nelielu laukuma daļu (aptuveni 10%). Gan tirgus laukuma pārbūve, gan elektrotīkla rekonstrukcijas darbi jāveic paralēli, jo tā samazināsies gan kopējais projektu realizācijas laiks, gan izmaksas".

Ogres novada pašvaldības speciālisti gatavo iepirkuma dokumentāciju un tuvākajā laikā tiks izsludināts būvniecības iepirkums. Plānots, ka tirgus laukuma būvniecība varētu ilgt līdz 4 mēnešiem.

Sanāksmē piedalījās arī suntažniece Daina Zemture-Mazūre. Viņa ir mājražotāja un savu produkciju, konditorejas izstrādājumus, svētdienās tirgoja Suntažu centrā – agrāk pie kultūras nama, vēlāk netālu no veikala “Aibe”, tomēr šī vieta neesot piemērota tirdzniecībai – lietus laikā veidojas dubļi, grūtības sagādā smagās nojumes ņemšana līdzi, uzstādīšana, vešana mājās. Šo nepiemēroto apstākļu dēļ, kā arī veselības problēmu dēļ sieviete šobrīd Suntažos vairs netirgojas, bet piektdienās dodas uz Madlienu, citiem tirdziņiem, pieņem pasūtījumus mājās. Daina ir priecīga par to, ka Suntažos tiek plānota tirgus laukuma izbūve, un ir pārliecināta – jaunais tirgus laukums noteikti būs iecienīta suntažnieku un caurbraucēju piestāšanas vieta, un Daina Suntažos atkal varēs tirgoties ar saviem gardumiem – kliņģeriem, plātsmaizēm, kūciņām un bulciņām.

Tā kā plānotā tirgus laukuma izbūves teritorija atrodas savrupmāju apbūves teritorijā, likums paredz, ka par būvniecību šajā funkcionālajā zonā jārīko publiskā apspriešana. Ogres novada būvvalde publisko apspriešanu izsludināja 10. jūnijā un tā ilgs līdz pat 8.jūlijam, kad iedzīvotāji aicināti iesniegt savus priekšlikumus. Publiskās apspriešanas ietvaros 18. jūnijā tika organizēta sanāksme Suntažos, lai par to informētu iedzīvotājus. Ar publiskās apspriešanas dokumentiem var iepazīties: Ogres novada pašvaldības centrālās administrācijas ēkas 4. stāva vestibilā, Brīvības ielā 33, Ogrē, Ogres novada pašvaldības centrālās administrācijas darba laikā; Suntažu pagasta pārvaldes ēkas foajē, “Tautas nams”, Suntažu pag., Ogres nov., Suntažu pagasta pārvaldes darba laikā.

Aptaujas lapa pieejama, kā arī būvniecības ieceres vizuālizācija, paziņojums un lēmums par publiskās apspriešanas uzsākšanu pieejams šeit: http://ogresnovads.lv/lat/pasvaldiba/publiska_apspriesana/2019/?page=0&doc=36575

Kopējā projekta summa ir 104 784 EUR, no tiem 49 000 EUR Lauku atbalsta dienesta (LAD) atbalsts.