Būvvalde Pašvaldība Ziņas, jaunumi
Akmeņu iela 60

Ogres novada pašvaldības domes sēdē 27. oktobrī  deputāti izskatīja jautājumu par Daugavas upes krasta tauvas joslā izvietotā nožogojuma demontāžu.

Aizsargjoslu likuma 37. panta pirmās daļas 5. punkta b) apakšpunkts paredz, ka virszemes ūdensobjektu aizsargjoslās 10 metrus platā joslā aizliegts būvēt un izvietot jebkādas ēkas un būves, tai skaitā nožogojumus (ar atsevišķiem, īpaši noteiktiem izņēmumiem).

Ikvienam krasta zemes īpašniekam jāievēro tauvas joslas noteikumi un viņš tajā nedrīkst neko būvēt, jo tā zemes īpašumu plānos tiek noteikta kā lietošanas tiesību ierobežojums.

Diemžēl ir nekustamo īpašumu īpašnieki, kuri likumā noteikto aprobežojumu ignorē un ūdenstilpes krasta tauvas joslu norobežo, padarot to nepieejamu citiem.

Tā tas ir noticis arī Daugavas upes krasta tauvas joslā krastā Ogrē, Akmeņu ielā 60, kur  nekustamā īpašuma īpašnieki, tauvas joslā līdz pašai upei uzceļot žogu un izvietojot aizslēgtus vārtiņus, ir ignorējuši Aizsargjoslu likumā noteikto.

Ogres novada pašvaldības būvvaldes būvinspektors, 2021. gada 20. maijā apsekojot augstāk minēto nekustamo īpašumu, konstatējis, ka šajā īpašumā ir izveidots prettiesisks nožogojums.

Pērnā gada 22. decembrī būvinspektors atkārtoti apsekoja šo teritoriju un atkārtoti konstatēja, iepriekš redzēto ainu. Savā atzinumā būvinspektors norāda, ka pa nekustamo īpašumu Akmeņu ielā 58 un Akmeņu ielā 60 kopējo robežu posmu virzienā uz Daugavas upi ir ierīkots metāla drāšu pinuma žogs, kas stiepjas līdz izbūvētajai atbalsta sienai un norobežo krastu. Žogā ir ierīkoti metāla vārtiņi gājējiem, taču gājējiem tie vaļā neveras, jo aprīkoti ar piekaramo slēdzeni. Gar nekustamā īpašuma Akmeņu ielā 60 žoga iekšējo malu līdz atbalsta sienas malā ierīkotajiem vārtiņiem sastādīts blīvs tūju dzīvžogs.

Ar šī gada maijā veiktajā atkārtotajā apsekošanā konstatēts, ka nekādas pārmaiņas šajā teritorijā nav notikušas – žogs stabili stāv līdzšinējā vietā.

Pašvaldība ir vairākkārt informējusi nekustamā īpašuma Akmeņu ielā 60, Ogrē, īpašnieci par būves pārbaudi un aicinājuši demontēt tauvas joslā nelikumīgi izbūvēto žogu. Diemžēl īpašniece šos aicinājumus ignorē – žogs, kas izbūvēts tuvāk par 10 metriem no Daugavas upes krasta, nav demontēts un atrodas tajā paša vietā ar aizslēgtiem vārtiņiem, nenodrošinot brīvu pārvietošanos pa tauvas joslu un tās publisku lietošanu, kā to paredz Zvejniecības likuma 9. panta sestā daļa. Ar pašvaldības būvvaldi īpašniece nekomunicē.

Kā rīkoties pašvaldībai, lai tauvas joslā konstatētie pārkāpumu tiktu novērsti? Aizsargjoslu likuma 37. panta trešajā daļā ir noteikts pašvaldības pienākums pieņemt attiecīgu lēmumu par jebkādu nelikumīgu nožogojumu nojaukšanu virszemes ūdensobjektu aizsargjoslās: “Vietējā pašvaldība pieņem attiecīgu lēmumu par jebkādu nelikumīgu nožogojumu nojaukšanu virszemes ūdensobjektu aizsargjoslās. Vietējā pašvaldība veic vai organizē nožogojumu nojaukšanu, ja īpašnieks vai tiesiskais valdītājs pēc pašvaldības lēmuma pieņemšanas nožogojumu viena mēneša laikā nav nojaucis. Ar nojaukšanu saistītos izdevumus sedz nožogojuma īpašnieks vai tiesiskais valdītājs”.

Domes sēdē pieņemts lēmums uzlikt par pienākumu nekustamā īpašumā Akmeņu ielā 60, Ogrē, īpašniecei mēneša laikā no šī lēmuma spēkā stāšanās dienas demontēt 10 metru garo nožogojumu  tauvas joslā.

Gadījumā, ja īpašniece lēmumā noteiktajā laikā neveiks šī nožogojuma demontāžu, to izdarīs Ogres novada pašvaldības SIA “Ogres Namsaimnieks” un visus ar demontāžu saistītos izdevumus pašvaldība piedzīs no nekustamā īpašuma īpašnieces.

Jāpiebilst, ka šī nebūt nav vienīgā vieta Ogres novada teritorijā, kur netiek ievērota tauvas joslai noteiktie ierobežojumi un tiek liegta brīva piekļuve Daugavas un citu upju ūdeņiem. Domes priekšsēdētājs Egils Helmanis uzsver, ka normatīvajos aktos noteiktās prasības ir jāievēro visiem; būvvaldei ir uzdots veikt Daugavas krastu apsekošanu novada teritorijā, jo sūdzības par tauvas joslas neievērošanu pašvaldība saņem, piemēram, arī no Lielvārdes iedzīvotājiem. Ja tiks konstatēta tauvas joslu prettiesiska norobežošana un nekustamā īpašuma īpašnieki žogus vai citas būves tauvas joslā nedemontēs labprātīgi, tad pašvaldībai nāksies pieņemt lēmumu par nojaukšanu piespiedu kārtā.