Pagasti Meņģeles pagasts
Tūrisma studenti sniedz vērtīgus ieteikumus tūrisma attīstībai novadā

Praksē, kas no 13. līdz 22. maijam norisinājās Meņģeles pagastā, piedalījās 24 Vidzemes Augstskolas studenti divu pasniedzēju vadībā. Prakses dalībnieki mitinājās Meņģeles skolas telpās. Studentu prakse norisinājās ciešā sadarbībā ar Ogres novada Tūrisma informācijas centru, Meņģeles, Taurupes un Mazozolu pagasta pārvalžu vadītājiem un Meņģeles pagasta kultūras darba speciālistiem un entuziastiem, kā arī citu jomu speciālistiem.

Prakses laikā studenti veica sakopšanas un labiekārtošanas darbus tūrisma un atpūtas objektos – tika veikti Meņģeles apkārtnes uzkopšanas darbi – sagrābtas lapas, uzkoptas ceļa malas, notīrīti divi pieminekļi, sakārtoti Sudraba Edžus muzeja ekspozīcijas materiāli, kā arī sakārtots Meņģeles skolas šķūnis. Prakses gaitā studenti turpināja Vidzemes Augstskolas iesākto tradīciju atzīmēt upju sākuma iezīmēšanā – šoreiz atzīmēta Pērses upes izteka ar uzrakstu “Šeit sākas Pērse”.

Milzīgs darbs ieguldīts Meņģeles “Muzeju nakts 2019” pasākuma organizēšanā un izveidē.  Studenti savu pasniedzēju vadībā apsekoja tūrisma objektus, tikās ar tūrismā iesaistītajiem uzņēmējiem, intervēja iedzīvotājus, lai iegūtu plašāku informāciju par pagastiem un noskaidrotu iedzīvotāju viedokļus par tūrisma attīstības iespējām, interesantām vietām pagastos, balstoties uz vietējo iedzīvotāju stāstiem. Darba rezultātā tapuši vairāki elektroniskā veidā sagatavoti maršruti.

Prakses noslēguma pasākumā jaunieši ieteica veidot maršrutus ne tikai dabas parka “Ogres ieleja” teritorijā, bet arī blakus esošajās teritorijās, piemēram, Ērgļu novadā. Tika piedāvāts arī krastošanas maršruts, kurā interesenti varētu ar kājām izstaigāt Sumuldes upi. Jaunieši arī informēja par uzlabojumiem, kas nepieciešami izveidotajos maršrutos, piemēram, ceļu seguma uzlabošana, norādes zīmju izvietošana, kā arī tika sniegta jauna informācija par esošajiem tūrisma objektiem, par jaunu objektu izveidošanu.

Prakses noslēguma pasākuma laikā studentus sveica Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kurš pateicās studentiem par ieguldīto darbu un uzsvēra, ka studenti ir paveikuši nozīmīgu darbu teritorijas attīstīšanā un ka lielākā daļa no studentu idejām tiks īstenotas arī dzīvē.

Ogres novada Tūrisma informācijas centra vadītāja Elīna Baltiņa apliecināja, ka, viņasprāt, prakse ir izdevusies: “Tūrisms balstās uz sadarbību, citādi šajā nozarē ir grūti attīstīties. Šis ir lielisks sadarbības piemērs. Tas, ko studenti izdarīja 10 dienās, mums, Tūrisma informācijas centra darbiniecēm, prasītu 10 mēnešu darbu. Liels paldies Vidzemes Augstskolas pasniedzējiem Ivetai Druvai-Druvaskalnei un Jurim Smaļinskim, kā arī Meņģeles, Taurupes un Mazozolu pagasta pārvaldes vadītājiem, Meņģeles skolas vadītājai, bez kuriem šī prakse nebūtu iespējama, kā arī visiem cilvēkiem, kas iesaistījās studentu integrētās prakses organizēšanā!”

Kā zināms, tūrisma iespēju attīstībai Ogres upes ielejas dabas parka teritorijā Ogres novada pašvaldība pēdējo gadu laikā pievērš lielu uzmanību – ir uzbūvēts skatu tornis un Dullā Daukas taka Meņģeles pagastā pie robežas ar Taurupes pagastu, turpat sakopta Dullā Daukas birzs, ir izveidoti velomaršruti. Šogad pār Ogres upi tiks izbūvēts gājēju tilts, kas savienos Meņģeles un Mazozolu pagastu, tiks izbūvēta arī skatu platforma,  Meņģeles pagasta centrā tiks renovēta vēsturiskā Krievskolas ēka, kurā savulaik mācījies Sudrabu Edžus un viņa tēvs strādājis par skolotāju – atjaunotajā ēkā plānots ierīkot tūrisma informācijas punktu.

Informāciju sagatavoja Elīna Baltiņa, Ogres novada Tūrisma informācijas centra vadītāja