Egils Helmanis, Jānis SLiadiņš, Gerda, Alvis Lukšs tikšanās Madlienā par Ukrainā piedzīvoto 11.02.2024.

Šī gada 11. februārī Madlienas Kultūras nama kinozālē “ODIVI” notika tikšanās ar Latvijas Nacionālo bruņoto spēku (NBS) majoru, Zemessardzes štāba virsnieku Jāni Slaidiņu, kara šausmas pārdzīvojošo ukrainieti Mariju Čeh (Gerdu), latviešu cīnītāju Ukrainā Aldi Lukšu, NBS veterānu majoru Gunāru Rusiņu, kā arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāju Egilu Helmani, kurš pastāvīgi organizē palīdzības sūtījumus Ukrainas bruņotajiem spēkiem un civiliedzīvotājiem.

Tikšanās laikā tika demonstrēta E. Helmaņa videofilma par Ogres novada sadraudzības pašvaldībās un citviet Ukrainā notiekošo. Apkopotajos videomateriālos redzamas ainas no sagrautajām pilsētām un Ukrainas mediķu pašaizliedzīgais darbs, dzirdami ukraiņu stāsti par kara apstākļos piedzīvoto, tostarp arī gūstā pabijuša ukraiņu uzņēmēja skaudrās atmiņas. “Noskatoties šo filmu, bijām pārsteigti par Krievijas melu propagandu un gūstekņu spīdzināšanas nežēlību. Radās sajūta, ka gadsimti nav mainījušies – nežēlība un meli turpinās Ukrainas kara absurdā,” stāsta Madlienas Kultūras nama vadītāja pienākumu izpildītājs Andis Bičevskis.

Ar atmiņām dalījās militārā bataljona AZOV1 pulka kareive, ukrainiete Gerda, kura krita krievu gūstā. Viņa tika atbrīvota pēc vairākiem mēnešiem kara gūstekņu apmaiņas laikā. Gerda cietusi gan fiziski, gan psiholoģiski, šobrīd Latvijā atrodas rehabilitācijā.

Par pārciesto stāstīja Ukrainas kara dalībnieks Alvis Lukšs – puisis no Krāslavas, kurš  dzīvojis Kijivā. Karam sākoties, dienējis vairākos apgabalos. Nekādu īpaši militāro prasmju nav bijis, bet noderējis miesassarga apmācību nodarbībās apgūtais. Kad viņam pajautāja, kā ticis galā ar to, ka jāšauj uz cilvēkiem, viņš atbildēja: “Karā jāšauj uz ienaidnieku, kas pēc tā, ko ir izdarījis, nav cilvēks. Karā ir tā: vai nu tu, vai tevi”. Alvis Lukšs pateicās latviešiem par palīdzību, kas noder ne tikai dzīvības uzturēšanai, bet silda arī sirdis.

Abu Ukrainas kara dalībnieku stāstījums par karā pieredzēto un pārciesto, par krievu karavīru nežēlību un apsēstību, bija realitāte, kura liekas neticama īstenība. Neskatoties uz pārciesto un pieredzēto, viņi dosies atkal uz Ukrainu turpināt cīņu pret agresoru.

Majors J. Slaidiņš aicināja būt modriem, jo katra aizdomīga kustība ir pamanāma. Tā bija arī šajā gadījumā, tikai neviens neticēja, ka uzbrukums tiešām būs.

Majors atzinīgi novērtēja Madlienas pagasta iniciatīvu un iedzīvotāju atsaucību: “Mums bija vairāk nekā trīs stundu tikšanās ar madlieniešiem. Paldies par saziedoto!” Viņš norādīja, ka ir ļoti patīkami satikties ar iedzīvotājiem, aprunāties un diskutēt – labprāt arī turpmāk dotos uz citām pašvaldībām vai pagastiem, kuri izrādīs par to interesi.

Jāatzīmē, ka diskusijas laikā tika vākti ziedojumi Ukrainas armijai dronu iegādei. Pavisam kopā tika saziedoti 2810 eiro.

Paldies ikvienam ziedotājam par atbalstu Ukrainas uzvarai.

Lai Ukrainas aizstāvjiem un atbalstītājiem viss izdodas!

1 Īpašo spēku atsevišķā vienība “Azov”, zināms arī kā Azovas pulks vai Azovas bataljons ir Ukrainas Iekšlietu ministrijas Nacionālās gvardes vienība, kas bāzējas Mariupolē, Azovas jūras piekrastes reģionā.