Būvvalde Ziņas, jaunumi
Vienkāršota būvatļaujas pagarināšanas kārtība

2023.gada 1.aprīlī stājās spēkā grozījumi  Ministru kabineta 2014. gada 2. septembra noteikumos Nr. 529 “Ēku būvnoteikumi” (turpmāk – Ēku būvnoteikumi), kas paredz, ka būvatļaujas pagarināšanas gadījumā būvvaldē vairs nav jāiesniedz kadastrālās uzmērīšanas lieta.

Ēku būvnoteikumu 97.punkts paredz nosacījumus būvatļaujas pagarināšanai, ja uzsāktie ēkas būvdarbi nav pabeigti maksimālajā būvdarbu veikšanas laikā. Viens no dokumentiem, kas bija nepieciešams, lai pagarinātu būvatļauju, bija aktuāla ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta. Ar minētajiem grozījumiem noteikts, lai pagarinātu būvatļauju nav obligāti jāveic būves kadastrālo uzmērīšanu, tā vietā Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā jāiesniedz nepabeigtas jaunbūves deklarāciju.

Nepabeigtas jaunbūves deklarāciju iesniedz Valsts zemes dienestā (VZD), tai pievienojot ēkas novietnes izpildmērījuma plānu un arī ēkas fotoattēlu, kas apliecina deklarācijā norādītos būves raksturojošos rādītājus (fotogrāfijā jāredz cik stāvi ēkai ir izbūvēti). Vairāk informācija par pakalpojumu pieejama: https://www.vzd.gov.lv/lv/veidlapas-pakalpojumu-sanemsanai. Pēc datu reģistrēšanas VZD būvvaldē iesniedzams iesniegums par būvatļaujas pagarināšanu, kam pievieno būvdarbu apdrošināšanas polisi. Savukārt, ja būvatļauju nepieciešams pagarināt atkārtoti, tad izpildmērījumi veicami tikai tad, ja situācija ir mainījusies pret sākotnējo novietojumu (iepriekš iesniegto izpildmērījuma plānu).

Veikti grozījumi arī “Ēku būvnoteikumu” 167.8.apakšpunktā, kas nosaka, ja ar vienu būvatļauju tiek realizēta vairāku būvju būvniecība, tad ēkas kadastrālās uzmērīšanas lieta būs nepieciešama tikai otrās un trešās grupas ēkām (jaunbūvēm), bet citām būvprojektā ietvertajām būvēm, tajā skaitā pirmās grupas ēkām (vienstāva ēka ar platību līdz 60m2), kadastrālās uzmērīšanas lieta nebūs nepieciešama.

Ogres novada būvvalde skaidro, ka grozījumi normatīvajā regulējumā veikti, lai risinātu būvju kadastrālās uzmērīšanas rindu problemātiku un personas varētu saņemt būves kadastrālās uzmērīšanas pakalpojumu saprātīgā termiņā, kā arī veicinātu savlaicīgu būvdarbu izpildi un būvju pieņemšanu ekspluatācijā.