Ogres novads Izglītība Ziņas, jaunumi
edinasana skola

Ogres novada pašvaldība noteikusi vienotu ēdināšanas maksu Ogres novada skolēniem un pirmsskolu bērniem. Vienotā ēdināšanas maksa tiks piemērota no 2022. gada 1. oktobra.

Novada 5. - 12. klašu skolēniem komplekso pusdienu piedāvājums maksās 2,00 eiro. Visu novada skolu 1. - 4. klašu skolēni arī turpmāk pusdienas saņems bez maksas. Par pusdienām nebūs jāmaksā arī visiem novada mazapdzīvotāku pagastu skolu - Birzgales pamatskolas, Ķeipenes pamatskolas un Taurupes pamatskolas - 1. - 9. klašu skolēniem.

Vienota ēdināšanas maksa noteikta arī pirmsskolu izglītojamajiem - Lielvārdes, Ķeguma, Ikšķiles un Ogres pirmsskolu bērniem līdz trīs gadu vecumam visas dienas ēdināšana maksās 2,70 eiro dienā, bet bērniem vecumā no trim gadiem visas dienas ēdināšana maksās 2,80 eiro dienā. Pirmsskolās ārpus novada pilsētām bērnu līdz trīs gadu vecumam visas dienas ēdināšana maksās 2,50 eiro dienā, bet bērniem vecumā no trim gadiem visas dienas ēdināšana maksās 2,60 eiro dienā.

Pašvaldība daļēji segs pieaugošās ēdināšanas izmaksas

Būtisku produktu un enerģijas cenu pieaugumu ikdienā izjūt katra ģimene. Izglītības iestāžu virtuves un ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji šo cenu pieaugumu izjūt sevišķi smagi, jo produktu un enerģijas cenas veido būtisku ēdināšanas izmaksu daļu.

Visās novada izglītības iestādēs pilnvērtīgas skolēnu pusdienu porcijas pagatavošana maksā divus vai vairāk eiro. Lai pusdienu maksa skolēniem nepārsniegtu 2,00 eiro slieksni, pašvaldība ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem kompensēs vienas porcijas izmaksu daļu virs 2,00 eiro.

Tieši tāpat pašvaldība ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem kompensēs ēdināšanas izmaksu daļu virs pirmsskolās noteiktās ēdināšanas maksas. Šāds pašvaldības lēmums ļaus izvairīties no situācijas, kurā vecākiem par pirmsskolas bērna ēdināšanu pirmsskolas izglītības iestādē būtu jāmaksā līdz pat 3,90 eiro.

Lai ģimenes varētu pielāgoties noteiktajām ēdināšanas maksām, tās tiks ieviestas no 2022. gada 1. oktobra. Līdz 1. oktobrim izglītības iestādēs saglabāsies līdzšinējā ēdināšanas maksa.

Pašvaldība aicina izmantot ēdināšanas pabalstu

Lai atvieglotu ģimenes finanšu slogu, pašvaldība aicina izmantot ēdināšanas pabalstu. Skolās ēdināšanas pabalstu 100% apmērā var saņemt skolēni, kuriem noteikta invaliditāte, skolēni no mājsaimniecībām, kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss, skolēni no daudzbērnu ģimenēm un skolēni, kuri atrodas audžuģimenē, aizbildnībā, adoptētāju aprūpē un uzraudzībā.

Pirmsskolās ēdināšanas pabalstu 100% apmērā var saņemt bērni, kuriem noteikta invaliditāte un bērni no mājsaimniecībām, kurām piešķirts trūcīgas vai maznodrošinātas mājsaimniecības statuss. Ēdināšanas pabalstu 50% apmērā var saņemt bērni no daudzbērnu ģimenēm un bērni, kuri atrodas audžuģimenē, aizbildnībā, adoptētāju aprūpē un uzraudzībā.

Lai pieteiktos ēdināšanas pabalsta saņemšanai, bērna likumiskajam pārstāvim jāuzraksta iesniegums par ēdināšanas pabalsta piešķiršanu un jāiesniedz tas tuvākajā Ogres novada Sociālā dienesta klientu apkalpošanas vietā vai elektroniski, nosūtot ar drošu elektronisko parakstu parakstītu iesniegumu uz elektroniskā pasta adresi ogressd@ogresnovads.lv.

Izglītības iestādēs tiek nodrošināts veselīgs un sabalansēts uzturs

Veselīgs un sabalansēts uzturs ir nozīmīgs bērna un jaunieša attīstībai un labsajūtai. Lai nodrošinātu optimālu garīgu un fizisku attīstību, bērnam ir jāēd regulāri, 4 – 5 reizes dienā, uzņemot gan ogļhidrātus un olbaltumvielas, gan taukus, vitamīnus un minerālvielas. Brokastis ir svarīgākā bērna ēdienreize!  Pēc nakts miera enerģijas krājumi, kas ir uzņemti ar uzturu iepriekšējā dienā, bērna organismā ir izsmelti. Ir svarīgi nodrošināt, lai bērns ēstu brokastis, tas palīdzēs koncentrēties mācībām skolā un rotaļām bērnudārzā vai mājās. Ja bērns būs paēdis brokastis, būs vieglāk ievērot arī pārējās ēdienreizes un sagaidīt pusdienas. Brokastis nedrīkst aizstāt ar saldumiem, konditorejas izstrādājumiem vai ātrām uzkodām pa ceļam uz skolu vai starpbrīdī. Jānodrošina, lai bērns brokastīs saņemtu ar saliktiem ogļhidrātiem bagātus ēdienus: dažāda veida putras, pārslas ar pienu vai jogurtu, graudu vai kliju maizi, papildinot šo ēdienreizi ar sieru, augļiem un dārzeņiem vai to sulām. Brokastīm jānodrošina 25% no dienā nepieciešamā enerģijas daudzuma.

Ogres novada izglītības iestāžu ēdināšanas pakalpojumu sniedzēji nodrošina bērna un jaunieša vajadzībām atbilstošu ēdināšanu, kurā ir visas jaunā cilvēka prāta un ķermeņa attīstībai nepieciešamās uzturvielas.

Sagatavots, izmantojot Slimību profilakses un kontroles centra materiālus