Datums 12. novembris, 2022
Laiks14.00
Vieta Ogres Vēstures un mākslas muzejs

Valsts svētku mēnesī Ogres Vēstures un mākslas muzejs piedāvā jaunu izstādi un rīko patriotiskās nodarbības „Reiz cīņās par Latviju”.

Tās skolēniem būs pieejamas visu mēnesi, taču sestdien, 12. novembrī, plkst.14.00 uz bezmaksas nodarbību aicināti gan lieli, gan mazi.

Nodarbības dalībnieki uzzinās par mūsu valsts vēsturiskajiem notikumiem saistībā ar tās dibināšanu, kāpēc svinam gan 11., gan 18. novembri. Tiks stāstīts arī par dalībniekiem, kuri gāja kara laukā, lai cīnītos par savu dzimteni. Bez viņu drosmes un pašaizliedzības Latvija nebūtu tāda, kāda tā ir šodien.

Dalībnieki tiks iepazīstināti ar mūsu valsts augstāko militāro apbalvojumu – Lāčplēša Kara ordeni, tā dizainu un detaļu nozīmi. Būs apskatāms Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera ogrēnieša Jāņa Sniedzes diploma oriģināls. Nodarbībā varēs uzzināt stāstu par šo cīnītāju ar Lāčplēša garu. Īpašs gadījums visas Latvijas vēstures kontekstā ir Ogres novadnieki – četri brāļi Blaui, kas par varonību kaujās arī saņēma šo apbalvojumu.

Īpašu atmosfēru piešķirs ar Brīvības cīņām saistīti priekšmeti izstādē – formastērpi, šaujamierocis un dažādi aksesuāri, kā arī piemiņas plāksne kaujās kritušajiem latviešu strēlnieku pulkvedim Frīdriham Briedim un Latvijas zemessardzes pirmajam komandierim Oskaram Kalpakam. Apmeklētājiem būs iespēja noskatīties unikālus video, kurā Latvijas Valsts prezidents Jānis Čakste 1922. gadā pasniedz Lāčplēša Kara ordeņus, kā arī Latvijas valsts 20. jubilejas atzīmēšanu ar svinīgo militāro parādi.

Paturot prātā Ukrainas karadarbību, ukraiņu sīvo pretošanos, kā arī Latvijas agrākās cīņas, šīs nodarbības un izstāde ir kā apliecinājums, cik drosme un savstarpēja vienotība gan savas valsts robežās, gan plašākā mērogā ir svarīgas valsts pastāvēšanā.

Informāciju sagatavoja Inga Zvirbule, Ogres Vēstures un mākslas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste

Foto: Jānis Sniedze ar saņemto Lāčplēša Kara ordeni