Ogres novada pašvaldība

Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē 1. aprīlī deputāti lēma par līdzekļu piešķiršanu Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta pasākumu īstenošanai un noteica pašvaldības telpas, kas izmantojamas un pielāgojamas izmitināšanas pakalpojumu nodrošināšanai.

Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums un 2022. gada 12. martā pieņemtie Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.168 “Noteikumi par izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem” paredz atbalsta sniegšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā Krievijas Federācijas izraisītā bruņotā konflikta dēļ šā bruņotā konflikta norises laikā, kā arī vispārēja atbalsta sniegšanu Ukrainas sabiedrībai. Šie likumi paredz nepieciešamību pašvaldībai nodrošināt transportu nokļūšanai uz un no izglītības iestādēm, ārstniecības iestādēm, valsts un pašvaldību institūcijām, preču un pakalpojumu iegādi Ukrainas civiliedzīvotāju pamatvajadzību nodrošināšanai, ja tam nav iespējams attiecīgajā laikā saņemt cita veida atbalstu, tam vispirms paredzot papildus finanšu līdzekļus no pašvaldības budžeta. Tāpat ir noteikts, ka izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu Ukrainas civiliedzīvotājiem nodrošina pašvaldība. Lai to īstenotu, izmitināšanas vietas ir nepieciešams aprīkot ar gultas vietām, gultas veļu un tās mazgāšanu, nodrošināt komunālo pakalpojumu pieslēgumu un apmaksu, mazo sadzīves tehniku, īpaši izmitināšanas vietās, kur uzturas zīdaiņi un mazi bērni, citu atbalstu atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju individuālajām pamatvajadzībām, tam vispirms paredzot papildus finanšu līdzekļus no pašvaldības budžeta.

Ņemot vērā, ka Ogres novada pašvaldības budžetā 2022. gadam šādi finanšu līdzekļi netika paredzēti, ārkārtas sēdē tika pieņemts lēmums Ogres novada pašvaldības īstenotajiem pasākumiem Ukrainas civiliedzīvotāju atbalstam paredzēt 30 000 eiro no Ogres novada pašvaldības budžeta 2022. gadam “Izdevumi neparedzētiem gadījumiem”.

MK noteikumi Nr.168 arī nosaka, ka izmitināšanas pakalpojums ir Ukrainas civiliedzīvotāju nodrošināšana ar apmešanās vietu līdz 90 dienām no apmešanās dienas.

Lai īstenotu pašvaldībai noteiktos pienākumus, ir apsekotas, izvērtētas un noteiktas pašvaldības vietas, kas atbilst un ir viegli piemērojamas izmitināšanas pakalpojuma nodrošināšanai patvēruma meklētājiem, personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu.

Dome pieņēma lēmumu par Ogres novada pašvaldības telpām, kas izmantojamas un pielāgojamas izmitināšanas pakalpojumu nodrošināšanai Ukrainas civiliedzīvotājiem, patvēruma meklētājiem, personām ar bēgļa vai alternatīvo statusu, un šīs telpas ir pansionātā “Senliepas” Rembates pagastā, Suntažu internātskolā, bijušajā Lauberes bērnunamā, Madlienas vidusskolā, kā trīs pašvaldības dzīvokļi – viens Madlienas pagasta, viens Ogrē un viens Ikšķilē.

Lēmums paredz, ka pašvaldības nodrošinātās izmitināšanas īres izmaksas ir 19,89 eiro par personu diennaktī un šīs izmaksas pašvaldībai sedz 100 % apmērā.

Personu izmitināšanu minētajās telpās koordinē Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētāja asistente, atbildīgā persona par bēgļu koordināciju Ogres novadā Dace Līva.

Par citiem atbalsta pasākumiem Ukrainas civiliedzīvotājiem var lasīt ŠEIT.