Lauberes pagasts Kultūra
Lauberē tiks atklāts sajūtu un brīvā laika pavadīšanas dārzs

Atklāšanas pasākumā notiks dzejas lasījumi, dažādas rotaļas un aktivitātes bērniem, kā arī Lauberes pagasta bibliotēkā būs iespēja noskatīties dokumentālo filmu "Jānis. Elza. Mīlas grāmata" – stāsts par Aspazijas un Raiņa nejaušo satikšanos 1894. gada janvārī, kas uz visiem laikiem izmainīja ne tikai nākamā Latvijas dzejas karaļpāra, bet arī visas Latvijas nācijas dzīvi, jo šajā radošajā savienībā dzima jauna valoda un dzeja, revolucionāras idejas un prasība pēc neatkarīgas valsts.

Pasākuma ietvaros Lauberes bibliotēkā tiks atklāta arī suntažnieces Guntas Būmeisteres gleznu izstāde.

Lauberes pagasta bibliotēka dibināta 1880.gadā un ir viena no senākajām Rīgas apriņķī. Bibliotēka ir bagāta ar senām lasīšanas tradīcijām, par ko liecina arī novadnieka Viļa Miķelsona (1918–2014) trimdas zemē ASV savāktās, uz dzimto Lauberes pagastu sūtītās trimdā izdotās latviešu rakstnieku grāmatas, kas tapušas latviešu trimdas mītnes zemēs pēc 2.pasaules kara līdz Latvijas neatkarības atgūšanai. Gadiem ejot, krājums papildināts arī ar citās valstīs dzīvojošo latviešu sūtītajām grāmatām.

1991.gadā Lauberes kultūras namā tika izveidota Viļa Miķelsona trimdas literatūras “Grāmatu klēts”, taču tā tika vēlāk pārcelta uz kultūras namu "Lielvārde". Pēc 15 gadu prombūtnes krājums ir atgriezies tā dzimtajā pusē - 2017. gada aprīlī Lauberes bibliotēkā tika atvērta “Grāmatu klēts” ar bagātīgu trimdas literatūras klāstu – ap 6000 grāmatu.

Lai sakārtotu Lauberes bibliotēkas apkārtni, tika īstenots projekts “Sajūtu un brīvā laika pavadīšanas dārzs “Raiņa un Aspazijas saulainais stūrītis””. Projekta idejas pamatā ir Raiņa un Aspazijas daiļradei veltīta bibliotēkas piegulošās teritorijas labiekārtojuma koncepcija, kuras centrā atrodas monumentāls akmens galds, uz kura iestrādāta atvērta grāmata, simbolizējot "Grāmatu klēti", kā arī ap galdu izvietoti soli. No galda uz visām pusēm atzarojas taciņas, kas vizuāli atgādina saules starus. Nolietotais asfalta segums nomainīts ar bruģi, izveidota pagarināta gājēju ietve un apstādījumi, sadalot dārzu funkcionālos zonējumos – lasītava, publiski pieejams interneta punkts WiFi lietotājiem un zona sporta aktivitātēm. Lasītavas zona paredzēta dzejas, pasaku, prozas lasījumiem un radošām aktivitātēm. Āra sporta zonā pieejams parka tenisa galds, laukums āra spēlēm un lielizmēra dambretes komplekts, kas no ielas ir nodalīts ar stādījumiem. Tāpat uzstādīts informācijas stends, soliņi un atkritumu urnas. Bibliotēkas publiskā ārtelpa kalpos kā sajūtu, atceres, izziņas, intelektuālās attīstības un aktīvās atpūtas vieta visu vecumu pagasta iedzīvotājiem, tālākiem un tuvākiem viesiem.

Projekts “Sajūtu un brīvā laika pavadīšanas dārzs “Raiņa un Aspazijas saulainais stūrītis”” tika īstenots Latvijas Lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam pasākuma “Atbalsts LEADER vietējai attīstībai” apakšpasākuma “Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju” ietvaros ar Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA) finansējumu un Ogres novada pašvaldības līdzfinansējumu. 2017. gadā projekts apstiprināts Lauku atbalsta dienestā (LAD) un veikta projektēšana, 2018. gadā tika uzsākta teritorijas labiekārtošana.

Projekta kopējās izmaksas ir 55 067.38 EUR, no kurām projekta attiecināmās izmaksas ir 46 322.96 EUR. ELFLA atbalsta finansējums ir 70% no projekta attiecināmo izmaksu summas un Ogres novada pašvaldības līdzfinansējums ir 30% no projekta attiecināmo izmaksu summas. Projekta neattiecināmās izmaksas sedz Ogres novada pašvaldība.

Pievienotie faili