Pagasti Mazozolu pagasts
Mazozolu Kultūras namam jauna vadītāja
Saite uz fotogaleriju

Santas ģimene dzīvoja Valmieras pusē. Kad meitenei bija 10 gadi, pārcēlās uz dzīvi Mazozolos. Santa mācījās Ērgļu vidusskolā, studēja Rīgas Uzņēmējdarbības koledžā. Tad pārcēlās uz dzīvi Saldū un pēc 6 gadiem ir atgriezusies Mazozolos, kur dzīvo pēdējos 3 gadus.

S.Gluha atklāj, ka viņa vienmēr ir bijusi sabiedriski aktīva, tieši pasākumu organizēšanā vairāk iesaistījusies, kad kultūras namu neilgu laiku vadīja iepriekšējā vadītāja Alda Račika. Kad tika izsludināta vakance uz kultūras nama vadītāja amatu, Santa nolēma pamēģināt un atzīst, ka šis viņai ir liels izaicinājums.

Paralēli darbam Mazozolos S.Gluha strādā Rīgā, jaunatnes tūrisma mītnē “Turība” par administratori. Tā kā darbs ir maiņās, to var savienot ar kultūras nama vadītājas pienākumiem.

“Kad vēl Mazozolu Kultūras namā strādāja Alda, viņa saaicināja vietējos aktīvistus un mēs kopā spriedām, kādi pasākumi Mazozolos jāorganizē, kādi patiktu mazozoliešiem,” atminas Santa. “Aldai radās ideja organizēt “Gada spēles”, un tas patiešām mūs visus ir aizrāvis un visiem ļoti patīk!”

Pasākums “Gada spēles” ir sacensības, kurās piedalās visu paaudžu cilvēki. Tās notiek starp 4 mazozoliešu komandām (3 komandas pārstāv centra māju iedzīvotāji, 1 – individuālo māju iedzīvotāji, katrai ir savs kapteinis, kurš uz katrām no sacensībām izveido savu komandu) vismaz reizi mēnesī kādā no sporta disciplīnām. Tās sākās gada sākumā – februārī, un līdz šim ir notikušas novusā, tenisā, orientēšanās, futbolā, stafetēs (Ģimenes dienas ietvaros skolā, vairāk iesaistot skolēnus) un volejbolā. 18. augustā notiks makšķerēšana, vēlāk – šahs, dambrete, erudīcijas spēles, fotoorientēšanās. Santa atklāj, ka starp komandām valda patīkams azarts un visi cīnās par punktiem, jo kā nekā janvārī plānots šī pasākuma noslēgums, kur aktīvākie tiks apbalvoti un visi kopā to nosvinēs ar balli. Tad atkal varētu sākt jaunu “Gada spēles” posmu. Pagaidām vadībā ar 73 punktiem izvirzās komanda “Skolas Pīpenes”.

Maijā Santa organizēja tradicionālo pasākumu “Muzikālais pavasaris”, kurā mazozolieši un arī viņu draugi demonstrē kādu savu talantu – dejo, dzied, spēlē. “Sākumā domāju, ka šo pasākumu organizēt nebūs sarežģīti – publicēsim aicinājumu vietējā avīzītē, un cilvēki pieteiksies. Tomēr tas nebija tik vienkārši, cilvēkus uzrunāju personīgi. Beigās šis pasākums izdevās ļoti jauks! “Gada spēles” ietvaros notika arī talantu izstāde, par ko komandas saņēma papildu punktus,” atklāj S.Gluha.

Jūnijā Santa organizēja Līgo pasākumu: “Aprunājos ar draugiem, un radās doma, ka šis pasākums varētu notikt nevis estrādē, kā tradicionāli, bet pie skolas lielajā kalnā. Bija satraukums, vai cilvēkiem patiks, vai viņi atnāks… Man bija liels prieks, kad, gaidot visus kalnā, redzēju, ka no malu malām uz šo vietu nāca cilvēki. Bija ļoti skaisti – dega ugunskurs, notika mūsu amatierteātra izrāde, skanēja dziesmas, vārījām zupu, un šo svētku vietu varēja redzēt tālu, tālu!”

Viens no pienākumiem ir arī atbalstīt kultūras nama kolektīvus, un to nav maz! Mazozolu Kultūras namā darbojas pirmsskolas bērnu deju kolektīvs un vidējās paaudzes deju kolektīvs “Līčupīte”, ko vada Ina Šīrone, amatierteātris, ko vada Alda Račika, bērnu vokālais ansamblis, vada Lauma Cielava, arī sarīkojumu deju grupa, vada Andris Miķelsons, un vizuālās mākslas pulciņš, ar kuru darbojas Daiga Liepiņa.

Santa atklāj, ka pasākumu programma galvenokārt rodas, izzinot vēlmes no draugiem, paziņām. Idejas tiek apkopotas un tad arī veidojas pasākuma programma. “Tas jau nav tikai pasākums, tā ir iespēja visiem sapulcēties, izrauties no rutīnas, skrejošās ikdienas gaitām, un man prieks, ka cilvēki nāk uz pasākumiem,” atzīst kultūras nama vadītāja, piebilstot, ka lielākie atbalstītāji šajā darbā ir Mazozolu pagasta pārvaldes vadītājs Dzintars Žvīgurs, pārvaldes sekretāre Mārīte Bauere, ģimenes locekļi, draugi.

Lai par pasākumiem informētu iedzīvotājus, Santa ir izveidojusi Mazozolu Kultūras nama profilu facebook un instagram, par tiem informācija tiek publicēta vietējā avīzītē “Mazozolu Vēstis”, izvietotas afišas. “Uzskatu, ka par komunikācijas pamatkanālu jāizmanto internets, tā varu sasniegt visvairāk cilvēku,” piebilst Santa.

Runājot par saimnieciskiem darbiem, kas kultūras namā būtu jāveic, Santa atklāj, ka to ir gana daudz – remontdarbi būtu jāveic aizskatuves telpās, pasākumu zālē, vēlētos labiekārtot estrādes teritoriju, iegādāties apskaņošanas aparatūru, datoru.

Tuvākie pasākumi Mazozolos plānoti šādi: 18. augustā “Gada spēles” ietvaros makšķerēšana, oktobrī – svecīšu vakars, 11. novembrī – lāpu gājiens no pagasta pārvaldes līdz Bangerska piemiņas vietai, 16. novembrī – valsts svētku koncerts, decembrī – Ziemassvētku pasākumi , Jaungada balle, janvārī – barikāžu atceres diena un “Gada spēles” noslēguma balle. Tikko, 3. augustā, Mazozolos aizvadīti kapusvētki un zaļumballe ar grupas “Zeļļi” piedalīšanos. Santa piebilst, ka būtu jauki, ja Mazozolos notiktu Mazozolu diena, līdzīgi, kā tiek organizēta kaimiņu pagastos, kā arī Ziemassvētku egles iedegšana. “Ceru, ka mums visiem kopā to izdosies īstenot,” piebilst kultūras nama vadītāja. Viņa ir patiešām priecīga par to, ka Mazozolos aizvien vairāk atgriežas draugi un paziņas, kuri Rīgā ieguvuši augstāko izglītību un bieži vien arī strādā, bet par dzīvesvietu tomēr izvēlas laukus: “Runājot ar šiem cilvēkiem, viņi saka, ka daudz labāk ir iztērēt naudu, ielejot benzīnu mašīnā un braucot uz mājām laukos, nekā to pašu naudu iztērēt, īrējot dzīvokli Rīgā. Laukos ir brīnišķīgi! Un man prieks, ka tepat uz vietas ir bērnudārzs, skola, jaunajām ģimenēm ļoti ērti! Es domāju, ka mēs kopā veidosim arī daudzveidīgu, interesantu kultūras dzīvi, lai dzīve laukos būtu aizvien aizraujošāka!”

Santa aicina visus, kuriem ir kādas konstruktīvas idejas vai ierosinājumi pasākumu organizēšanai Mazozolos, rakstīt vai zvanīt, e-pasts sgluha@gmail.com, tālr.28624098.