Kultūra Pašvaldība Ziņas, jaunumi
Ziedu nolikšana

Šogad 14. jūnijā aprit 80 gadu kopš Padomju Savienība pēc Latvijas okupācijas organizēja pirmās masu deportācijas – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas pilsoņu.

Pieminot deportāciju upurus, 14. jūnijā no plkst. 11.00 pasākumā ar nosaukumu “Aizvestie. Neaizmirstie. 80 gadi kopš 14. jūnija deportācijām” vienlaikus visā Latvijā tika lasīti 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju vārdi.

Pie Politiski represēto piemiņas akmens Ogrē izsūtīto vārdus lasīja Ogresgala, Suntažus, Lauberes, Krapes, Madlienas, Ķeipenes, Meņģeles, Taurupes, Mazozolu pagastu un Ogres pilsētas iedzīvotāji. Kopumā tika nosaukti 125 deportēto cilvēku vārdi, cilvēku, kurus okupācijas režīms aizveda tālu prom no mājām. Aizvestas tika veselas ģimenes, tostarp bērni un veci cilvēki.

Pasākumā piedalījās un teica runu Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kura ģimeni arī skāra 14. jūnija izvešana. E. Helmanis norādīja, ka Latvijas tautas pamatu, saimnieku ģimenes, no iekoptām mājām izveda svešumā ar mērķi – iznīcināt valsti. Priekšsēdētājs uzsvēra, ka mūsu senči ir paraugs mums visiem un mums ir jāmācās  viņu izturība, cīņas spars un saimniekošana savā zemē.

E. Helmanis noslēdza savu runu ar vārdiem: “Mums ir jāmācās piedot, bet mēs nedrīkstam aizmirst”.

Latvijas Politiski represēto apvienības valdes locekle Dagnija Liepiņa savā runā pateicās pasākuma iniciatorei, likteņbiedrei, Sandrai Kalnietei un visiem, kuri piedalījās pasākuma realizēšanā. D. Liepiņa norādīja, ka cilvēku masveida iznīcināšanas process ir noziegums pret cilvēci, kuram nav noilguma. Un tikai represijas piedzīvojušo cilvēku atmiņas ir kā tilts uz pagātni un brīdinājums nākotnei.

D. Liepiņa uzsvēra, ka posts, kas tika nodarīts izsūtītajiem, paliks atmiņās uz visu mūžu.

Noslēdzot runu, D. Liepiņa, aicināja ieturēt klusuma brīdi par godu tiem izsūtītajiem, kuri nepārnāca savās mājās, paliekot svešumā, un tiem, kuru vairs nav mūsu vidū.

Daudzas mājas novadā palika tukšas un pamestas. Lasījumus veica dažādu paaudžu pārstāvji no visiem pagastiem, to vidū cilvēki, kuru ģimenes tieši skāra 14.jūnija izvešana - Daiga Zamarina, Laura Jefimova, Silvestrs Dzalbs, Sintija Fišmeistere, Diāna Ruska, Maruta Sosnare, Daiga Sosnare, Aigars Ozoliņš, Edgars Kalnriekstiņš, Dzidra Sproģe un Sofija Gisiča un citi. Lasījumi tika straumēti reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur bija pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar apkopotām saitēm uz tiešraidēm no pasākumiem pašvaldībās.

14. jūnija norises atspoguļoja Latvijas sabiedriskie un reģionālie mediji. 1941. gada 14. jūnijā izsūtīto Ogres novada iedzīvotāju vārdu lasījumi tika straumēti arī Ogres novada Kultūras centra un Ogres novada Facebook lapās.