Kultūra
Tikšanās ar filmas par Herbertu Cukuru režisoru

“Šajā filmā tiek pētīts Herberta Cukura dzīvesstāsts. Filmas grupa pie šīs filmas strādā jau 15 gadus, tā ir vēl tapšanas stadijā. Uz filmas materiālu bāzes televīzijā ir demonstrēts viens mans raidījums. Ogres Vēstures un mākslas muzejā interesentiem būs iespēja skatīt vairākus filmas materiālus, būs arī lekcija par Herbertu Cukuru,” informē R.Klimovičs.

Pasākumā piedalīsies arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: “Manuprāt, Herberts Cukurs ir nozīmīga personība Latvijas vēsturē, un viņa liktenis atspoguļo arī Latvijas tautas likteni. Mani pašu Herberta Cukura dzīvesstāsts ir ieinteresējis, tas ir stāsts par cilvēku un cilvēkiem starp divām lielvarām. Aicinu ikvienu apmeklēt pasākumu muzejā, aizdomāties par šo personību, par to, kas ar viņu notika un kā tas ir ietekmējis mūs katru, mūsu valsti. Turklāt stāstam par Herbertu Cukuru vēl nav pielikts punkts.”

Herberts Cukurs (1900-1965) 1930. gados kļuva slavens ar lidojumiem no Latvijas uz Gambiju un Āziju. 1933.-1934.gadā H.Cukurs paša konstruētajā lidmašīnā C-3 “Kurzemes hercogiene” veica 20 000 km garu pārlidojumu uz Gambiju un atpakaļ. 1936.–1937. gadā ceļā ar lidmašīnu C-6 “Trīs Zvaigznes” uz Āziju un Indoķīnu un atpakaļ tika veikti 44 000 kilometru. 1937.gada 18. novembrī Herbertu Cukuru apbalvoja ar IV šķiras Triju Zvaigžņu ordeni. H.Cukurs ieguva milzīgu popularitāti, atgriežoties no lidojumiem, viņu sveica tūkstošiem sajūsminātu sagaidītāju. Popularitāti veicināja arī laikrakstā “Jaunākās ziņas” publicētās paša lidotāja rakstītās aizrautīgās ceļojumu reportāžas ar fotogrāfijām. Otrā pasaules kara laikā H.Cukurs dienēja vācu SiPO un SD latviešu drošības palīgpolicijas vienībā, pēc kara emigrēja uz Brazīliju. Saistībā ar dienestu vācu militārajās vienībās Latvijas aviācijas lepnuma, Herberta Cukura, darbība šodien tiek vērtēta neviennozīmīgi un pretrunīgi.

Jāpiebilst, ka Ogres centrā, Brīvības ielā 32, pagājušās nedēļas nogalē tika uzstādīts jauns vides objekts – lidmašīna, kas atceļojusi no Herberta Cukura dzimtās vietas Liepājas un būs apskatāma līdz pat marta beigām.

Informējam, ka  pasākuma laikā tiks filmēts un fotografēts pašvaldības publicitātes vajadzībām  ar mērķi informēt sabiedrību par aktualitātēm un notikumiem pašvaldībā. Fotoattēli un video var tikt izvietoti Ogres novada pašvaldības mājaslapā, kā arī pašvaldības sociālo tīklu kontos.