Kultūra
Uzsāks bijušās sanatorijas “Ogre” vestibila projektēšanu un pārbūvi

Ēka Gaismas prospektā 2/6, Ogrē ir vietējās arhitektūras piemineklis. Ēkas centrālā ieeja vēsturiski ir bijusi caur verandu jeb vestibilu, tālāk ieejot tieši zālē un arī pa kāpnēm uz ēkas 1.stāva “Rietumu” vai “Austrumu” spārniem. Šobrīd ieejas vestibils ir avārijas stāvoklī.

Noslēgtā līguma ietvaros paredzēts pārbūvēt bijušās sanatorijas “Ogre” ieejas vestibilu atbilstoši kultūrvēsturiskās ēkas mantojumam, ievērojot arhitektoniski vienotu risinājumu. Tiks veikta fasādes, logu un ārdurvju restaurācija, jumta seguma nomaiņa, aprīkojot ar sniega aizturbarjerām un nomainot visas esošās jumta teknes un notekcaurules. Tāpat paredzēts izbūvēt lietus ūdens savākšanas un novadīšanas sistēmu, lai netiktu skarti ēkas pamati.

Būvniecības ietvaros arī plānots labiekārtot teritoriju apkārt vestibilam, izveidojot atbilstošu gājēju celiņu uz ēkas galveno ieeju un nodrošinot ēkas priekšējās daļas apgaismojumu, tas ir, uzstādot ielu apgaismojumu teritorijā. Projektējot un būvējot ieeju vestibilā, tiks nodrošināta pieejamība cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Līguma “Par bijušās sanatorijas “Ogre” ieejas vestibila būvniecību Gaismas prospektā 2/6, Ogrē ar būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādi un autoruzraudzību” summa ir 119 019 EUR (bez PVN), kas sastāv no būvniecības ieceres dokumentācijas izstrādes izmaksām 13 500 EUR apmērā un vestibila būvniecības izmaksām 103 019 EUR apmērā. Darbus izpildes termiņš ir šī gada 30. oktobris.

Jau informējām, ka ēka Gaismas prospektā 2/6 ir viens no pēdējiem izcilā arhitekta Konstantīna Pēkšēna projektiem, ko arhitekts sāka projektēt 1926. gadā kā atpūtas namu slimiem trūcīgo ģimeņu bērniem. Ansis Cīrulis apgleznoja Ogres sanatorijas ēdamzāles sienas un griestus 1927. gadā. 2015. gada decembrī pašvaldība ēku pārņēma no Veselības ministrijas. Līdz 2014. gadam tajā atradās Bērnu klīniskā universitātes slimnīcas Rehabilitācijas nodaļa.

Sargājot un saglabājot kultūrvēsturisko mantojumu, 2018. gadā ēkā tika uzsākti atjaunošanas darbi. Projekta "Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Daugavas ceļā" ietvaros veikta jumta konstrukciju atjaunošana, izbūve, ēkas pamatu horizontālās un vertikālās hidroizolācijas atjaunošana un izbūve, grafiķa un gleznotāja Anša Cīruļa sienu gleznojumu un lielās zāles krāšņu atjaunošana. Tāpat veikti arī iekšējās apdares darbi, kas iekļauj grīdu izbūvi, sienu un griestu apmetuma, krāsojuma atjaunošanu. Uzstādīti pacēlāji cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Veicot atjaunošanas darbus, tika konstatēts, ka ieejas mezgla konstrukcijas (vestibils) ir daudz sliktākā stāvoklī nekā sākumā šķita, tāpēc Ogres novada pašvaldība šī gada budžetā paredzēja finanšu līdzekļus ieejas mezgla (vestibila) atjaunošanas darbu veikšanai.

“Mūsu mērķis Ogres pilsētai tik nozīmīgo vēsturisko ēku padarīt pieejamu novada iedzīvotājiem un viesiem. Būtiski ir novērtēt Ogres pilsētas kultūrvēsturisko mantojumu un to saglabāt nākamajām paaudzēm,” ēkas atjaunošanas nepieciešamību pamato Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

Pievienotās saites