Ogrē svinīgā ceremonijā piegādāti ASV finansētie ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļi

Atklājot pasākumu, ASV vēstniecības pagaidu pilnvarotais lietvedis Pols Polītiss norādīja, ka ir pagodināts atrasties šajā ceremonijā. Viņš atzīmēja, ka šie transportlīdzekļi nav domāti skaistumam, bet lai glābtu dzīvības, atmīnējot ceļus no sprādzienbīstamiem priekšmetiem. “Es un visa ASV vēstniecības komanda ir lepna par iespēju ieguldīt 8 miljonu dolāru ieguldījumu Latvijas militāro inženieru spējām. Tas ir apliecinājums ASV uzticībai Latvijas drošībā. Man ir īpašs prieks, ka mums ir izdevies saskaņot ASV militārā finansējuma programmas iespējas ar Latvijas Nacionālo bruņoto spēku prioritātēm un papildināt Latvijas finansējumu Latvijas inženierspējas attīstībā. Neskatoties uz šī projekta nozīmīgumu, tā ir tikai maza daļa no mūsu vairāk nekā desmit gadu ilgās partnerības." P. Polītiss pateicās Aizsardzības ministrijai un Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem par partnerību, kā arī Ogres pašvaldībai par uzņemšanu, paužot prieku, ka Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 54. Inženiertehniskā bataljons ir daļa no Ogres sabiedrības.

Klātesošos uzrunāja arī Aizsardzības ministrijas valsts sekretāra vietnieks nodrošinājuma jautājumos Mārtiņš Paškēvičs, norādot, ka šis projekts parāda, cik mums ir svarīgi mūsu ārvalstu partneri un draugi, kas mums sniedz atbalstu svarīgu jautājumu risināšanā.

Pagodināts par iespēju būt klāt tik sarežģītā un dārgā ekipējuma saņemšanā bija arī Zemessardzes komandieris pulkvedis Egils Leščinskis, apliecinot, ka šis ekipējums tiks integrēts Zemessardzes vienībā, apgūts un izmantots uzdevumu izpildē: “Vēlos uzsvērt, ka šie transportlīdzekļi ir glābējinstruments, kas var glābt cilvēku dzīvības dažādās bīstamās situācijas. Liels paldies ASV par šo dāvanu!”

Pasākumā piedalījās arī Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kurš atzīmēja, ka bieži vien cilvēki ir negatīvi noskaņoti pret karavīru dalību misijās, tāpēc svarīgi ir skaidrot sabiedrībai, kāpēc karavīri atrodas misijās karadarbības zonās. “Ogres novada pašvaldība noslēdza sadarbības līgumu ar Meimanas pilsētu Afganistānā, kur atradās Latvijas karavīri. Mēs sākām sadarboties ar kādu skolu, un daudzi bija negatīvi pret to noskaņoti. Bet kādu dienu ASV piedāvāja palīdzēt arī Ogres pilsētai, un tieši Ogres 1.vidusskolai, kas bija ziedojusi pildspalvas un burtnīcas Afganistānas bērniem, ar ASV atbalstu tika nomainīts jumts. Mūsu skolēni redzēja, ka tu dari kaut ko labu un labais atgriežas. Tikai tādā veidā mēs varam mainīt pasauli un attieksmi vienam pret otru,” uzsvēra E.Helmanis, piebilstot, ka ASV sniegtā palīdzība ir Latvijas karavīru nopelns, kas cīnījušies plecu pie pleca ar amerikāņiem.

Svinīgā pasākuma laikā Zemessardzes 54.Inženierbataljona komandieris, pulkvežleitenants Ainārs Rauza pasniedza pateicības rakstu kolēģiem un sadarbības partneriem Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes militārās mācībās "Zobens 2019" - Ogres novada pašvaldībai, Ogres novada pašvaldības policijai un Valsts policijas Ogres iecirknim.

Pēc svinīgās daļas ikviens interesents varēja apskatīt “Husky” transportlīdzekļus un citu militāro tehniku un ekipējumu - nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas uzdevumu izpildei izmantojamo transportu, ekipējumu, kā arī biežāk sastopamos sprādzienbīstamos priekšmetus.

“Husky” transportlīdzekļu iegādi finansēja ASV militārā finansējuma programma (Foreign Military Financing) ar kopējo finansējumu vairāk nekā 8 miljoni ASV dolāru apmērā. Programmas ietvaros Latvijai ir piegādāti trīs ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļi “Husky”, kā arī nodrošināta karavīru apmācība un sniegts tehniskais atbalsts. “Husky” transportlīdzekļi ir mīnu sprādzienu izturīgi un tos izmanto nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas vienības, lai meklētu sprādzienbīstamus priekšmetus. Šie transportlīdzekļi atradīsies Ogrē - Zemessardzes 2. Vidzemes brigādes 54. Inženiertehniskā bataljona rīcībā un tiks izmantoti nesprāgušās munīcijas un mīnu drošai atklāšanai.

ASV militārā finansējuma (Foreign Military Financing) programma gadu laikā ir devusi ievērojamu ieguldījumu, lai uzlabotu Latvijas aizsardzības spējas, savietojamību ar NATO spēkiem un stiprinātu Latvijas drošību. Pēdējos gados ASV valdības atbalsts ir ievērojami pieaudzis un 2019. gadā Latvijai piešķirtais ASV finansējums militārā ekipējuma programmām bija 60 miljonu ASV dolāru, apliecinot ASV ieguldījumu Latvijas un NATO kolektīvajā drošībā.

Zemessardzes 54.Inženiertehniskā bataljona galvenie uzdevumi ir sniegt inženiertehnisko atbalstu bruņoto spēku vienībām, neitralizēt un iznīcināt sprādzienbīstamus priekšmetus Latvijas teritorijā un starptautiskajās miera uzturēšanas operācijās. Bataljona Nesprāgušās munīcijas neitralizēšanas rota ik gadu visā Latvijas teritorijā neitralizē vairākus tūkstošus dažāda kalibra strēlnieku munīcijas, artilērijas lādiņus, mīnmetēju mīnas, aviācijas bumbas un citus sprādzienbīstamus priekšmetus. Zemessardzes 54.Inženiertehniskā bataljona komandieris ir pulkvežleitnants Ainārs Rauza.