Ukrainas vainags

Ogres pilsētvides ainavu dažviet papildina Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļas studentu un viņu pasniedzēja tēlnieka Valta Barkāna veidotās figūras. Vairākas no tām izvietotas Ogres rajona slimnīcas teritorijā, nu tām ir pievienojies vēl viens vides objekts, piemineklis “Ukrainas vainags”.

Pieminekli svinīgi atklāja 2. novembrī – dienā, kad Ogrē norisinājās Latvijas Pašvaldību savienības Reģionālās attīstības un sadarbības komitejas izbraukuma sēde un seminārs “Ceļā uz Ukrainas atjaunošanu. Kad siena pārvēršas par vārtiem…”.

Klātesot Ukrainas vēstniekam Latvijā Oleksandram Misčenko, Ukrainas Pilsētu asociācijas starptautiskās sadarbības koordinatorei Nataļjai Lazarenko,  Černihivas apgabala Černihivas un Nižinas pilsētu pārstāvjiem, Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvjiem, Latvijas pašvaldību vadītājiem, Ogres novada pašvaldības vadībai, Ogres rajona slimnīcas vadībai, šajā medicīnas iestādē strādājošajiem Ukrainas civiliedzīvotājiem, pieminekli iesvētīja Latvijas Nacionālo bruņoto spēku vecākais eksperts, baptistu draudzes mācītājs Elmārs Pļaviņš.

Viens no senākajiem ukraiņu simboliem ir no dažādām zālēm un puķēm pīts vainags, un tam var būt dažādas nozīmes, viena no tām – bēru piemiņas vainags. Taču ukraiņiem tas izsenis simbolizē arī šķīstumu un auglīgumu.

Piemineklis ir izveidots, lai pieminētu Krievijas iebrukuma Ukrainā un šajā valstī izraisītā kara upurus, neskaitāmās kara aprautās dzīves; lai paustu līdzjūtību tiem, kas cietuši un turpina ciest šajā karā; lai paustu cieņu ukraiņu tautai tās varonīgajā cīņā pret iebrucējiem.

Piemineklis sastāv no daudzfigūru kompozīcijas – ap vainagu sastājušies stilizēti cilvēku silueti, kas atspoguļo dažādos emocionālos stāvokļus, kas radušies, jūtot līdzi kara šausmām, kā arī figūru galvenais vienojošais elements – plēstā akmens faktūra – atspoguļo kara brutālumu.

Ukrainas vēstnieks Latvijā Oleksandram Misčenko pateicās par Latvijas iedzīvotāju atbalstu Ukrainai, tās karavīriem un iedzīvotājiem, kā arī cīņās kritušo ukraiņu karavīru piemiņas godināšanu: “Šis ir simbols Ukrainai, tās gatavībai cīnīties par valsts neatkarību, teritorijas nedalāmību un nākotni bez Krievijas un Padomju Savienības idejām.”

Savukārt Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, kurš tikai pavisam nesen atgriezies no Ukrainas, kur pats savām redzējis veselajam saprātam nepatveramos Krievijas armijas nodarītos postījumus, uzsver: “Ukrainas aizstāvji varonīgi cīnās pret iebrucējiem, pret agresorvalsts tīkojumiem sagrābt, piesavināties svešas teritorijas, iznīcināt ukraiņu tautu, iznīcināt tās kultūru, vēsturiskās un mūsdienu vērtības. Mums kā pašvaldību vadītājiem jādara viss iespējamais, lai ukraiņi šajā ziemā būtu apģērbti, lai viņi varētu karot, atjaunojot Ukrainu robežās, kāda tā bija bija pirms 2014. gada. Man ir prieks, ka mūsu acis ir atvērušās. Tas mūs vieno, un kopā mēs varam palīdzēt. Šī cīņa ir ikvienam no mums paraugs, kā mīlēt savu valsti, savu tautu, apliecinot šo mīlestību nevis ar skanīgām runām, bet gan ar varonīgu, pašaizliedzīgu stāšanos pretī iebrucējiem.” E.Helmanis pateicās Ogres rajona slimnīcas valdes priekšsēdētājam un Ogres novada pašvaldības domes deputātam Dainim Širovam par ieguldījumu Ogres pilsētvides attīstībā.

“Mākslas akadēmijas studenti kopā ar tēlnieku Valtu Barkānu jau pavasarī sāka kalt šīs figūras, cītīgi strādāja visu vasaru, nu tās ir gatavas. Lai šis skulptūru ansamblis kalpo kā simbols Ukrainas uzvarai un atgādinājums, kas neļauj aizmirst Ukrainā notiekošās šausmas. Mēs esam kopā ar ukraiņu tautu, mēs apbrīnojam tās cīņas sparu un patriotismu,” ar patiesu gandarījumu par jaunizveidoto vides objektu stāsta šīs ieceres iniciators Ogres rajona slimnīcas valdes priekšsēdētājs, Ogres novada pašvaldības domes deputāts Dainis Širovs. Jāpiebilst, ka Ogres rajona slimnīcā strādā vairāki speciālisti – Ukrainas civiliedzīvotāji, kuri Krievijas izraisītā kara dēļ bija spiesti pamest savu valsti un patvērumu raduši Ogrē. Ķirurgs Vladimirs Milolehovijs, kurš kara dēļ pametis savas mājas Severdoņeckā un tagad dzīvo Ogrē un strādā Ogres rajona slimnīcā, pateicās novada domes vadībai un slimnīcas vadībai, kas deva iespēju šajā grūtajā laikā strādāt savā profesijā un dzīvot mierīgā vidē.

Valtis Barkāns atklāj, ka jau vairākus gadus sadarbojas ar Latvijas Mākslas akadēmiju un Mākslinieku savienību granīta skulptūru izgatavošanā. “Parasti izvēlamies gatavot skulptūras priecīgiem notikumiem, tomēr šogad, redzot situāciju Ukrainā, vēlējāmies Ukrainas varoņiem izveidot skulptūru ansambli, pieminot viņu milzīgo devumu Ukrainas valsts un iedzīvotāju drošības nodrošināšanā un radot kaut ko skaistu.”

Mācītājs Elmārs Pļaviņš, iesvētot “Ukrainas vainagu”, aizlūdza par katru no skulptūrām: “Lai šis skulptūru ansamblis kalpo kā iedrošinājums un atgādinājums, ka šodien kāds cīnās arī par mūsu brīvību. Ukraiņi cīnās par mums un mēs kopā ar viņiem. Un mēs šo karu uzvarēsim.”

Ogrē izveidotais piemineklis “Ukrainas vainags” ir unikāls – tāda nav nevienā citā apdzīvotā vietā Latvijā, un ar šo pieminekli Ogres novada iedzīvotāji apliecina dziļu cieņu varonīgajai, drosmīgajai ukraiņu tautai.

Ogrē aizritējis Ukrainas atjaunošanai veltītais seminārs