Bibliotēkas jaunās ēkas būvlaukums

Martā ir uzsākti jaunās Ogres Centrālās bibliotēkas ēkas būvniecības darbi. Būvniecības uzsākšanas nosacījumu izpilde ir veikta, būvprojekts ir saņēmis pozitīvu ekspertīzes slēdzienu. Iepriekš atsevišķa būvprojekta ietvaros tika veikti demontāžas darbi vecās bibliotēkas ēkai un šķūnim, lai tās vietā varētu uzcelt jaunu un modernu bibliotēku.

Būvniecības laikā īpaša vērība tiks pievērsta esošo koku saglabāšanai teritorijā. Lai netraucētu blakus esošā bērnudārza “Cīrulītis” ikdienas ritmu, tiks ievērota klusā stunda saskaņā ar bērnudārza vadības norādījumiem.

Bibliotēkas jaunbūve veidota ar mērķi radīt ēku kā daudzfunkcionālu centru, kurā atradīsies ne tikai bibliotēka, bet arī Ogres Dzimtsarakstu nodaļa.

Divstāvu ēka būs moderna, ar maksimāli zemu resursu patēriņu apkurei un ventilācijai. Jaunajā ēkā uzstādītais apgaismojums ar viedo vadību nodrošinās, ka apgaismojuma līmenis mainās no dabīgā apgaismojuma pieplūdes, tādējādi maksimāli ietaupot elektroapgādes patēriņu.

Bibliotēkas jaunās ēkas vizualizācijas

Rekuperācijas (gaisa izvadīšana, saglabājot tā siltumu) ventilācijas sistēma automātiski uzraudzīs iekštelpu gaisa parametrus un tās darbība koriģēsies, mainoties gaisa kvalitātei iekštelpās, attiecīgi pastiprinot gaisa apmaiņu telpās, kur tas ir nepieciešams. Saskaņā ar izvēlēto ventilācijas iekārtu tehniskajiem aprēķiniem rekuperācijas rezultātā no izvadāmā gaisa tiks atgūti līdz 76% no kopējā siltuma.

Ēkai tiks izbūvēta unikāla apkures sistēma - kanalizācijas notekūdeņu siltummaiņu sistēma, kas tiks pieslēgta pie pilsētas maģistrālajiem kanalizācijas tīkliem. Iekārta veidota notekūdeņu siltuma atgūšanai, tālāk to novirzot ēkas apkurei un karstā ūdens apsildei.

Ēkas ātrijā tiks veidota zaļā augu siena, tās apūdeņošanai paredzēts izmantot savākto nokrišņu ūdeni no ēkas jumta.

Tāpat uz ēkas jumta ir plānots uzstādīt saules paneļus elektroenerģijas ražošanai.

Veiktie aprēķini liecina, ka jaunajā ēkā kopējais enerģijas patēriņš apkurei uz ēkas aprēķina platību gadā nepārsniegs 14,8 kWh/m2. Šī būs Latvijā nebijuša mēroga sabiedriskā ēka, kas atbilst pasīvās ēkas prasībām.

Bibliotēkā atradīsies atsevišķas telpas bērnu lasītavai ar rotaļu istabu un telpu bērnu pasākumiem, kā arī konferenču zāle, lasītava. Ēkas abos stāvos tiks nodrošināta pieejamība arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Vairāk nekā 80% ēkas telpu platības tiks nodrošinātas ar dabisko apgaismojumu. Logi paredzēti ar trīskāršo stikla paketi un iespējami zemiem siltuma caurlaidības koeficientiem. Gan ēkas fasādē, gan iekštelpās daudzviet būs redzamas eksponētas koka konstrukcijas, kas ir galvenais izmantotais celtniecības materiāls. Ēku nesošās konstrukcijas tiks izgatavotas no līmētiem masīvkoka paneļiem (CLT un GLT), kas ir  vairākslāņu industriāli līmēti masīvkoka paneļi, kas tiek līmēti krusteniski (CLT) un gareniski (GLT), tādējādi iegūstot augstu tā strukturālo izturību un stabilitāti, kas nepieciešama nesošajām konstrukcijām.

Ēkas pagalmā paredzēta velonovietne un tiks izbūvēta nojume ar terasi vasaras kafejnīcai, kur bibliotēkai būs iespēja veidot tematiskos pasākumus (grāmatu svētki, dzejas lasījumi). Jaunās ēkas stāvlaukumā tiks izbūvētas 4 elektromobiļu uzlādes stacijas.

Ogres Centrālā bibliotēka šobrīd ir pārvākusies uz pagaidu telpām turpat blakus Zvaigžņu ielā 4, Ogrē.

Jaunās ēkas būvniecības darbus plānots pabeigt līdz 2021. gada pavasarim.

Kā iepriekš informēts, Ogres novada pašvaldība 2019. gada martā noslēdza līgumu ar VARAM un LVIF par EKII finansējuma piešķīrumu jaunās Ogres Centrālās bibliotēkas būvniecībai. Kopējā piešķīruma summa no Emisiju kvotu izsolīšanas instrumenta ir 5,0 milj. EUR, pašvaldībai projekta ietvaros jānodrošina papildus 3,89 milj. EUR.

EKII
Tikšanās dalībnieki
Sanāksmes dalībnieki skatās prezentāciju
Jaunās bibliotēkas ēkas projekts
Preses konference pašvaldības domes sēžu zālē
Ēka Ogrē, Zvaigžņu ielā 4
Piektdien, 26. jūlijā, OCB organizē “grāmatu ķēdi”
OCB notikusi akcija “Grāmatu ķēde”. 26.07.2019.
Turpinās bibliotēkas projektēšana, drīz sāksies ēkas demontāža
Sāksies vecās Ogres bibliotēkas ēkas demontāža