Jānis Špakovskis

Jānis Špakovskis (05.05.1935. - 26.05.2014.) dzimis un visu dzīvi aizvadījis Ogrē, Lazdukalna apkārtnē. Tēvs strādājis par būvmeistaru, mamma bijusi mājsaimniece. Jānis audzis kopā ar brāli Imantu un māsu Ainu.

1942. gadā J. Špakovskis sāka mācīties Ogres pamatskolā (tagadējā mākslas skolas ēkā), tad izglītību turpināja Ogres vidusskolā, kuru beidza 1952. gadā. Iestājies VEF tehniskajā automātiskās telefoncentrāles un telefonu aparātu būves nodaļā, pēc kura beigšanas tika ieskaitīts VEF speciālajā konstruktoru birojā, deviņus gadus strādājis arī galveno tehnologu nodaļā. Jānis ieguvis augstāko inženiera kategoriju, 1964.gadā sācis strādāt Ķeguma energoceltniecības tresta Ķeguma PMK. Šeit aizritējuši 23 viņa darba gadi. 1989.gadā J. Špakovskis kopā ar tēvu un brāli Imantu atjaunojuši Lāčplēša māju Birzgalē, vēlāk strādājis privāti pēc pasūtījuma.

Jānim ir dēls Jānis un mazdēliņš Ivars.

Iecere izkopt meža teritoriju Ogrē, Pavasara gatves un Lībiešu ielas ielokā un izveidot te parku radās1975. gadā. Izkoptajā teritorijas daļā parādījās jauni stādījumi, galvenokārt vērtīgu sugu koki – ozoli, sarkanie ozoli, skābarži, valrieksti, Marejas priedes u.c. Parka veidošanā konsultējusi dendroloģe Aija Kaškure un profesors, bioloģijas zinātņu doktors Raimonds Cinovskis.

1993. gadā ar Ogres pilsētas domes lēmumu dendroloģiskajam parkam “Lazdukalni” tika piešķirts sabiedrībai svarīga objekta statuss.

2002. gadā parkam pievienoja arī 2,2 hektāru purva teritorijas. Šobrīd parkā aug vairāk kā 400 krūmu un koku sugu gan no Rietumeiropas un Sibīrijas, gan no Tālajiem Austrumiem, Klusā okeāna piekrastes. Retie un dekoratīvie koku un krūmu stādi parkā saradušies visdažādākajos veidos – gan iegādāti stādaudzētavās, gan vesti no tālienes, gan uzdāvināti.

Parks apskatāms, izstaigājot tajā izveidotās takas 1,8 kilometru garumā. Piekalnē cauri parkam aizvijas saules taka, pa kuru var nonākt gan pie milža pēdām, gan pie sakuplojušajām Sibīrijas ciedru priedēm un Eiropas balteglēm, kuru tuvumā nogāzē atrodas Mīlestības akmens, gan citiem augiem. Parka augstākajā vietā tuvākajā laikā paredzēts uzcelt 37 m augstu skatu torni, no kura pavērsies skats uz tuvējo apkārtni un mežiem aiz Daugavas. Laukumā lielo kāpņu pakājē ik gadus svinēti parka rudens svētki ar Latvijas folkloras kopu piedalīšanos, notiek dažādi latviešu tradīciju pasākumi, kāzu ceremonijas. 2006.gada vasarā parkā uzbūvēta koka nojume un ierīkotas šūpoles. Pie “Lazdukalnu” parka ieejas apmeklētājus sagaida tēlnieka Kārļa Zemdegas veidotā skulptūra ar nāru.

Par “Lazdukalna” dendroloģiskā parka izveidošanu, labiekārtošanu un uzturēšanu Benitai un Jānim Špakovskiem Ogres novada dome 2007. gada novembrī piešķīra Ogres Goda pilsoņu nosaukumu. B. Špakovska uzskata, ka Goda pilsoņa nosaukums “uzliek nevis pienākumu, bet kriksi labestīguma – kādam pateikt labu vārdu, labu domu, aizrādīt, pamudināt.” Savukārt J. Špakovskis atzinis: “Kad pie mums atbrauc cilvēki un viņu acīs ir liela labestība un pateicība par to, ko esam paveikuši, tas ir lielākais gandarījums. Cilvēku pateicība dod sajūtu, ka tu esi vajadzīgs un svarīgs!”