Izglītība Ziņas, jaunumi Pašvaldība
Dzīpariņš kolektīvs

Oktobrī pusgadsimta jubileju atzīmē PII “Dzīpariņš”, kas 1971. gadā darbu uzsāka kā Ogres trikotāžas kombināta bērnudārzs. Mācību iestādē ir sakopta un labiekārtota apkārtne, izremontētas iekštelpas, atjaunota materiāltehniskā bāze – šķiet, gadu ritējums nāk tikai par labu. Par to, kā mainījusies pirmsskolas izglītības iestādes ikdiena, pastāstīja ilggadējās PII “Dzīpariņš” darbinieces un vadītāja Iveta Valaine.

Sirsnīgajā un patiesi dzīvīgajā sarunā piedalījās pirmsskolas izglītības pedagoģes Inese Sparāne un Inta Reiniece, kas bērnudārzā strādā nu jau 43 gadus, kā arī Helēna Jurgensone, kas mācību iestādi sauc par savu darbavietu jau 40 gadus. I. Sparāne ir pirmsskolas skolotāja, I. Reiniece – sporta skolotāja, savukārt Helēna Jurgensone, bijusī pedagoģe, šobrīd iestādē veic veļas pārzines pienākumus. I. Sparānei un I. Reiniece šī ir bijusi pirmā darba vieta uzreiz pēc Pedagoģiskās skolas absolvēšanas. Kopumā 15 darbiniekiem “Dzīpariņā” šogad aprit vairāk nekā 20 gadu. Vadītāja I. Valaine ir gandarīta, ka kolektīvā ir gan pieredzes bagāti, gan jauni pedagogi, kas viens otru papildina un kopīgi apgūst jaunas lietas.

Ogres trikotāžas kombināta spozmes laiks

Jubilejas stāsts iesākas ar atmiņām par Ogres trikotāžas kombināta laikiem. Līdz ar Ogres trikotāžas kombināta darbības uzsākšanos, pavisam īsā laikā tika izbūvētas arī pirmsskolas izglītības iestādes, kur izglītību apgūt darbinieku bērniem. Ogres trikotāžas kombināta vajadzībām kopā tik uzcelti četri bērnudārzi – “Dzīpariņš” un “Saulīte”, kas aktīvi darbojas arī šobrīd, “Kamoliņš”, kura telpās šobrīd mācās Jaunogres vidusskolas sākumskolas klases, un “Bitīte”, kur šobrīd atrodas privātā izglītības iestāde “Mikausis”. Tolaik visas mācību iestādes bija pārpildītas, katrā grupā bija 30 bērni. Kā stāsta ilggadējās darbinieces, 43 gadu laikā pirmsskolā ir notikušas lielas pārmaiņas –iegādātas jaunas gultas, izveidoti mūsdienīgi rotaļu laukumi, pilnībā mainīts galdu izkārtojums; tagad vide ir mājīgāka.

I.Sparāne un I. Reiniece darbu kombināta bērnudārzā uzsāka, kad to vadīja Ilona Flintere. Mācību iestāde bija ļoti prestiža, tā uzņēma ārzemju latviešus, kas viesojās Ogrē. Vadītāja I. Flintere bijusi ļoti prasīga gan pret sevi, gan darbiniekiem, taču arī cilvēcīga un saprotoša. Sasniedzot pensijas vecumu, I. Flintere devās pelnītā atpūtā, un uz neilgu laiku par vadītāju kļuva metodiķe Rita Ozoliņa, ko arī var raksturot kā ļoti cilvēcīgu vadītāju. 1985. gadā par vadītāju kļuva Ērika Zirne, kura iestādē nostrādāja vairāk nekā 25 gadus, līdz viņu nomainīja šī brīža vadītāja I. Valaine. Darbinieces E.Zirni raksturo kā sirsnīgu, kārtīgu un ģimenisku vadītāju, kas vienmēr izrādīja rūpes par darbiniekiem.

Pārmaiņu laiks

Kad Ogres trikotāžas kombināts piedzīvoja sabrukumu, rūpes par mācību iestādi pārņēma pilsēta. Šis laiks nesa lielas pārmaiņas - krasi samazinajās bērnu skaits, telpas palika tukšas. Iestāžu vadītājiem nācās pāroientēties – tika veidotas jauktas vecuma grupas, citu tautību bērnu grupas. PII “Dzīpariņš” vienas grupas telpa  tika pārveidota par sporta zāli, citās iestādēs tika ierīkotas atsevišķas ēdamzāles. Uzlabojoties situācijai valstī, bērnu skaits pirmsskolas izglītības iestādēs pakāpeniski pieauga.

Piedāvā arī alternatīvas mācību metodes

Ilgu laiku PII “Dzīpariņš” darbojās Valdorpedagoģijas grupa, piedāvājot alternatīvas pedagoģijas metodes. Sākotnēji entuziastiskas audzinātājas atvēra vecāku skoliņu, mācot bērnu vecākiem Valdorfa pedagoģijas pamatus, drīz vien parādījās arī pirmie interesenti, kuri vēlējās apgūt pirmsskolas izglītību – balstītu šajā pieejā. Pateicoties enerģiskajai Ievai Zundei, iecere īstenojās un šī grupa ikgadu bija ļoti pieprasīta. Šogad ir pirmais gads, kad Valdorfpedagoģijas grupa “Dzīpariņā” vairs nedarbojas, taču Valdorfpedagoģijas metodes ir pieejamas Ogres Baltajā skolā un Ikšķiles Brīvajā skolā.

Pozitīvs apvērsums mācību iestādē

I.Valaine par vadītāju iestādē strādā septiņus gadus. Kā stāsta ilggadējās darbinieces, darbu “Dzīpariņā”  vadītāja uzsākusi ar pilnīgu apvērsumu. I. Valaine ar lielu sparu un enerģiju uzlabojusi mācību vidi, veikti remonti. Šo gadu laikā iestādes tēls ir spodrināts, darbinieki ir gandarīti un priecīgi, ka strādā tieši šajā bērnudārzā. Arī vecāki novērtē pozitīvo iestādes tēlu. Kolektīvu veido 52 cilvēki, no tiem 30 ir pedagogi. “Visi darbinieki savu darbu veic kā priekš sevis, ar pilnu atbildību,” lepojas I. Valaine. Darbinieces ir pārliecinātas, ka iestādes vārdam ir jāturpina skanēt. Jāstrādā tā, lai uz šo iestādi vienmēr gribētu nākt bērni. “PII “Dzipariņš” ir brīnišķīgs kolektīvs, profesionāli pedagogi, arī tehniskais personāls, inovatīva un mūsdienīga apkārtējā vide,” uzsver I. Valaine.

Bērni kļūst arvien atvērtāki un zinātkārāki

Līdz ar gadiem mainījušies arī bērni, kļuvuši aktīvāki, zinošāki, brīvāki, arī patstāvīgāki. “Tagad ir mainījusies pedagoga loma, bērnu intereses, bērni paši izvēlas, ko mācīties. Viņiem tiek nodrošinātas iespējas brīvi un radoši darboties, doti varianti, taču bērns pats skatās, ko vēlas izzināt, un pedagogs viņu atbalsta un virza, ” stāsta I. Valaine. Savukārt agrāk pirmsskola daudz neatšķīrās no skolas. “bērni sēdēja kā skolā un pildīja darba burtnīcas, rakstīja pat diktātus. Neliels laiks tika atvēlēts, lai izkustētos,” atceras I. Sparāne. „Tagad viss ir otrādi – mēs kustamies, darbojamies. Viss notiek pētot, izzinot un izdarot secinājumus, tāpēc mūsdienu bērni ir ar savu ES un savām zināšanām. Arī vecāki ir zinošāki, vairāk tiek iesaistīti izglītības darbā.”

I.Reiniece ir patiesi priecīga, ka bērni, kuri šajā bērnudārzā mācījās padomju laikos un tagad ir pieauguši cilvēki, aizvien uz ielas sveicina. “Tādos brīžos ir sajūta – tu esi kaut ko atstājis tajā mazajā bērnā, ka viņš arī pieaudzis turpina tevi sveicināt un uzrunāt. Tas ir lielākais gandarījums.”

Zaļi domājoši

PII “Dzīpariņš” aktīvi iesaistās dažādos projektos. Pirms diviem gadiem iestāde iesaistījās starptautiskā projektā par zaļo domāšanu. Projektu vadīja mūzikas skolotāja Lāsma Jakuškina. ERASMUS programmas ietvaros grupās padziļināti tika izzināta daba un ekoloģija. Uz iestādi brauca pārstāvji no Islandes, Igaunijas, Lietuvas un Zviedrijas, arī PII “Dzīpariņš” audzinātājas devās pieredzes apmaiņas braucienos. “Projekts noslēdzās, taču eko domāšana pie mums saglabājās,” stāsta I. Valaine. Iestāde regulāri iesaistās arī pašvaldības projektos, organizē labdarības pasākumus.

Sakārtota mācību vide

Vadītāja stāsta, ka arī šogad lielākais uzdevums ir kompetenču pieejas ieviešana mācību saturā, kas līdz šim izdevies ļoti veiksmīgi. Jau otro gadu iestāde strādā ar elektronisko skolvadības sistēmu – E-klasi, līdz ar to visās grupās ir datori, internets, interaktīvā tāfele, iestādē izveidota arī atseviška mācību telpa, iegādāti pētniecības materiāli. Liela uzmanība tiek pievērsta arī veselības veicināšanas pasākumiem. Šogad kā uzdevums izvirzīta arī lasītprasmes veicināšana. Norit aktīvs un radošs darbs, I. Valaine novērojusi, ka pedagogi arvien biežāk nāk ar savām idejām un ierosinājumiem.

“Dzīpariņā” aktīvi darbojas arī darbinieku arodkomiteja, nodrošinot dažāda veida atbalsta pasākumus darbiniekiem. Arodkomitejas priekšsēdētāja jau 30 gadus ir I. Reiniece.

Jubilejas pasākums dod enerģiju visam gadam

Lielā jubileja šogad tika atzīmēta 30. septembrī ar kopābūšanu un svētku aktivitātēm iestādes āra teritorijā. Katra grupa bija sagatavojusi priekšnesumu, ko prezentēja visiem klātesošajiem. Bērni piedalījās radošajās darbnīcās. Bija iespēja baudīt dziedātājas Antras Stafeckas muzikālo priekšnesumu. Pasākumā pat piedalījās pundurtruši no audzētavas “Ozolītes” Ķekavā. Svētkus svinēja gan darbinieki, gan bērni, gan vecāki. “Šādi svētki ir pozitīvs lādiņš visam gadam, tas dod gandarījumu un uzlādējošu prieku,” uzsver. I. Valaine.

Dzīpariņš ēka