Ogres novads Ziņas, jaunumi
ocb_LASIJUMI_deportetie_25032023

25. martā plkst. 11.00 visos Latvijas novados un pilsētās, kā arī citviet pasaulē, pieminēja 74. gadadienu kopš 1949. gada 25. marta deportācijām, kad 42 300 Latvijas ļaudis tika vardarbīgi deportēti uz Krieviju. Piemiņas pasākumos 43 pašvaldībās tika nolasīti izsūtīto vārdi, vecums un dzīvesvieta. Lasījumus iesāka Valsts prezidents Egils Levits ar uzrunu.

Ogres novadā 1949. gada martā deportēto iedzīvotāju (kopskaitā 1061) vārdus tiešraidē Ogres Centrālajā bibliotēkā lasīja Ogres Teātra jaunie aktieri Emīlija Beāte Bite, Ance Auziņa, Nata Magdalēna Cielava, Madara Grasmane, Kristiāna Līva Līcīte, Krista Alise Lamstere, Ramona Rubene, Annija Dorberte un Mārtiņš Mikožāns (režisors Jānis Kaijaks). (režisors Jānis Kaijaks).

1941. un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju saraksti apskatāmi digitālajā kartē.

Lasījumu tiešraidēm no 43 pašvaldībām varēja sekot līdz Latvijas sabiedrisko mediju portālā "Lsm.lv", LNB mājaslapā "Lnb.lv", kā arī īpaši piemiņas pasākumam izstrādātā digitālā kartē deportetie.kartes.lv, kurā var apskatīt 1941. un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstus.

Atverot deportēto karti, kreisajā pusē atrodamas divas sadaļas "Deportētie iedzīvotāji" un "Piemiņas pasākumi". Sadaļas "Deportētie iedzīvotāji" kartē var skatīt 1941. gadā un 1949. gadā deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstus. Savukārt sadaļā "Piemiņas pasākumi. 14. jūnijs" iespējams skatīt jau notikušos lasījumus 2021. gada 14. jūnijā, kad 119 pašvaldībās notika piemiņas pasākumi, pieminot 80 gadus kopš 1941. gada 14. jūnija deportācijām.

Izvēloties deportāciju gadu, karti iespējams pietuvināt tik tuvu, ka redzama konkrēta adrese, māja vai sēta. Uzspiežot uz apļa, redzams saraksts ar informāciju par aizvestajiem cilvēkiem - viņu vārds, uzvārds un vecums.

Karti deportetie.kartes.lv izstrādājusi SIA "Jāņa sēta", pamatojoties uz Latvijas Valsts arhīva veidoto deportēto Latvijas iedzīvotāju sarakstu un tur norādītajām vēsturiskajām adresēm.

Piemiņas pasākumu "Aizvestie. Neaizmirstie" rīko Valsts prezidenta kanceleja un Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar SIA "Jāņa sēta" un Latvijas Pašvaldību savienību, kā arī 36 Latvijas novadiem un septiņām valstspilsētām.

Pasākumu iniciatore ir Eiropas Parlamenta deputāte Sandra Kalniete.