Pieminekļa demontāža 4

Nosodot Krievijas izvērstās agresīvās darbības pret Latvijas neatkarību, kā arī tās agresiju un īstenoto brutālo uzbrukumu Ukrainai, šodien, 26. aprīlī, tika demontēts padomju okupācijas piemineklis Madlienā. Tas ir viens no pieciem piemiņas akmeņiem Ogres novada administratīvajā teritorijā, ko plānots nojaukt jau tuvākajā laikā. 

Ogres novada pašvaldības domes ārkārtas sēdē 21. aprīlī pieņēma lēmumu par novada administratīvajā teritorijā esošo padomju okupācijas režīma piemiņas akmeņu demontāžu, jo nav pieļaujams, ka Latvijas teritorijā tiek saglabātas un aizsargātas piemiņas vietas, kas atspoguļo Krievijas armijas izvērstās darbības vai Krievijas izvērsto politisko režīmu Latvijā, kas bija vērsts pret Latvijas tautu un valsts suverenitāti.

Pēc Otrā pasaules kara Padomju Savienības okupētajās valstīs, t.sk. Latvijā, tika uzstādīti pieminekļi par godu Padomju armijas karavīriem kā atbrīvotājiem no vācu fašisma un glorificējot Padomju Savienības un tās militāro spēku izšķirošo lomu karā, kā arī vēstot par komunistiskās ideoloģijas pozīciju nostiprināšanos okupētajās valstīs.

Ogres novada pašvaldība ir pirmā pašvaldība Latvijā, kas pieņēmusi lēmumu par padomju okupācijas pieminekļu demontāžu un uzsākusi arī to nojaukšanu. 

Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis pirms laika atgriezies no komandējuma Ukrainā, kur nogādāja humāno palīdzību Ogres sadraudzības pilsētas – Černihivas apgabala slimnīcai. Redzētie noziegumi un necilvēcība viņu mudināja pēc iespējas ātrāk “izravēt” latviešu vēsturisko atmiņu, nākamajām paaudzēm nododot skaidru vēstījumu par okupantu darbībām. “Mēs vairs nevaram būt iecietīgi pret okupācijas spēkiem. Saglabājot šādas vietas, mēs sniedzam maldīgu priekšstatu par to, kas ir atbrīvotāji un kas ir brīvība. Okupantus, kuri ieņēma mūsu zemi un izsūtīja mūsu vecvecākus uz Sibīriju, nedrīkst saukt par atbrīvotājiem,” informēja domes priekšsēdētājs, minot, ka demontētais piemineklis Madlienā varētu tikt izmantots kā stiprinājums ceļa būvē.  

Uz pieminekļa demontāžas brīdi bija ieradušies arī vietējie iedzīvotāji, tai skaitā patvēruma meklētāji no Ukrainas, Černihivas, kuri atbalstīja šādu pašvaldības rīcību, ar asarām acīs atceroties piedzīvoto savā mājvietā.

Ogres novada administratīvajā teritorijā pašreiz atrodas piecas piemiņas vietas, kas saistītas ar padomju okupācijas režīmu un kuras tiks likvidētas saskaņā ar pašvaldības domes pieņemto lēmumu: Madlienas pagastā – skvērā starp Madlienas Kultūras namu un Madlienas evaņģēliski luterisko baznīcu, kas šodien tika demontēts; Ikšķiles pilsētā, Pārbrauktuves ielā 4, pie Ikšķiles dzelzceļa stacijas; Tomes pagastā pie Tomes pamatskolas sporta laukuma; Madlienas pagastā, lauka vidū netālu aiz Madlienas vecās skolas un Lauberes pagastā skolas teritorijā starp autoceļu Laubere – Krodzinieki un skolas ēku.

“Mēs cienām kritušos un nepostām atdusas vietas, tādēļ izņēmumi  ir vietas, kur apbedīti okupantu karavīri, cienot un godājot katra cilvēka tiesības uz godpilnu apbedīšanu,” piebilda E. Helmanis. Šobrīd ir informācija, ka vienā no piecām minētajām piemiņas vietām – Madlienā - netālu aiz Madlienas vecās skolas, iespējams, ir savulaik gājuši bojā cilvēki, tādā gadījumā šī atdusas vieta netiks aizskarta.

Ogres novada pašvaldība uzskata, ka demontējot Padomju okupācijas varas pieminekļus, tiks ne tikai sakārtota teritorija, bet godāta arī Latvijas vēsture un valsts suverenitāte, turklāt Ogres novada iedzīvotājiem šie pieminekļi nekad neko nav nozīmējuši, novada iedzīvotāji vienmēr godā un cieņā turējuši Latvijas un latviešu tautas kultūras vērtības un aktīvi darbojušies šo vērtību saglabāšanā.

Piemiņas vieta Lauberē