Karjeras atbalsts
karjeras_projekts_1_junijs_2018_1_0

Lai sniegtu atbalstu jauniešiem nākotnes profesijas izvēlē, Jaunogres vidusskola aktīvi piedalījās Eiropas Sociālā fonda projekta Nr.8.3.5.0/16/I/001 “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” realizēšanā.

Skolā strādā  2 pedagogi karjeras konsultanti Inga Leine un Tatjana Potihoņina, kuri izstrādāja un īstenoja karjeras izglītības plānu. Projekta īstenošana piedalījās visi 596 skolēni no 1.līdz 12.klasei.

Īstenotie karjeras attīstības atbalsta pasākumi 2017./2018. mācību gadā:

KAAP „Droša pārtika, veseli dzīvnieki, izpētīta vide”.

10.11.2017. Piedalījās 18 skolēni, 12.klase

Pasākuma ietvaros novadīta ekskursija uz Zinātniski pētnieciskais institūtu BIOR. Tā bija lieliskā iespēja uzzināt vairāk par pētnieciskā institūta darba virzieniem, piedāvātiem pakalpojumiem, kuri ir saistīti ar apkārtējās vides paraugu un pārtikas produktu analizēšanu. Skolēni uzzināja par ķīmiķa-analītiķa darba pienākumiem un viņa darba vidi. Iepazinās ar mikrobiologa-analītiķa darbu un iespējamiem riskiem darba vietā.

KAAP „Būšu inženieris”.

30.11.2017. Piedalījās 25 skolēni, 8.klase.

Lai palīdzētu Jaunogres vidusskolas 8.klašu skolēniem izvēlēties savu nākotnes profesiju un karjeru inženierzinātņu un tehnoloģiju jomā, novadīts izbraukuma karjeras atbalsta pasākums “Būšu inženieris!”. Pasākumu īstenoja interešu izglītības centrs “Lielvārdi”, ar kuru mūsu skolai ir veiksmīgas sadarbības tradīcijas.

Pasākuma vadītāji Jānis Lūsis un Edgars Gribusts stāstīja skolēniem par to, kas ir inženieris, kādas rakstura īpašības jābūt cilvēkam, kurš grib kļūt par inženieri, un kādās jomās strādā inženieri.

Īpaša uzmanība bija pievērsta inženieru specialitātēm elektronikas un 3D modelēšanas jomās. Vadītāji sagatavoja informāciju par šo speciālistu darba saturu, par to, kurās profesionālās un augstākās izglītības iestādēs Latvijā var apgūt šīs specialitātes, un par uzņēmumiem Latvijā un ārzemēs, kas nodarbojas šajās jomās.

Pasākuma noslēgumā vadītāji padalījās ar saviem dzīves stāstiem un novēlēja jauniešiem būt radošiem, zinātkāriem, nebaidīties no izaicinājumiem, jo inženieris ir tas, kurš pārzina jaunākos zinātnes atklājumus un prot tos izmantot tā, lai palīdzētu cilvēkiem!

KAAP „Latvija arī var!”.

19.01.2018. Piedalījās 15 skolēni, 10.-12.klases.

Pasākuma ietvaros bija novadīta ekskursijā uz uzņēmumu “Hanza Matrix”. Ekskursijas sākumā skolēni noskatījās prezentāciju par uzņēmumu, kurā tika pastāstīti tādi jautājumi, kā uzņēmuma darbība, attīstības vēsture un filiāļu atrašanās vietas. Kā arī tika minēti galvenie produkcijas pircēji un pasūtītāji, tādi kā Skandināvijas valstis un Rietumeiropas valstis. Vērtīgi   bija uzzināt par “Hanza Matrix” strādājošiem speciālistiem un mācību iestādēm, kurās tos apmāca.

Ekskursijas gaitā audzēkņus iepazīstināja ar mikroshēmu platēm un parādīja, kā tiek pielikti visi komponenti. Mēs iepazināmies ar modernu rūpnīcu, kurā izmanto vairākas inovatīvas tehnoloģijas un cilvēks kontrolē robotu izpildītu darbu.

Paldies “Hanza Matrix” darbiniekiem par interesanto ekskursiju! Ceru, ka audzēkņi no mūsu skolas ieinteresējās par nākotnes darbu šajā uzņēmumā, kā arī par iespēju piestrādāt vasaras laikā.

KAAP „Pārtikas ražošana mūsu novadā”.

10.un 11.11.2017., 8.un 11.12.2017.,31.05.2018. Piedalījās kopumā 103 skolēni, 3.-6.klases un 9.klase.

Pasākuma ietvaros novadītas dažas ekskursijas uz Ogres uzņēmumu "Sierštelle".

Ekskursijas sākumā bija interesanti uzzināt "Policijas akadēmijas" vēsturi, kā un kādā veidā tiek gatavoti "Sierštelles" 33 veidu sieri, kā arī sarunās ar darbiniekiem uzzinājām kur jāapgūst siera gatavotāja profesija.

KAAP „Namdaru darbnīca”.

3.11.2018. Piedalījās 28 skolēni, 3.klase.

Pasākuma ietvaros apmeklēja Garkalnes novada „Namdaru darbnīcu”.

Skolēni izbaudīja aktīvu un izziņas bagātu programmu sakoptā lauku sētā. Karjeras atbalsta projekta ietvaros bērniem bija dota iespēja ne tikai teorētiski iepazīties ar namdara darbu, bet praktiski pastrādāt ar seniem darba rīkiem   pieredzējuša galdnieka vadība. Skolēni varēja iepazīt Latvijā augošo koku koksni, aptaustīt to un pat sadzirdēt ka tā skan. Pārsteidza „Namdaru darbnīcas” saimnieku spēja ieinteresēt skolēnus, vadīt izzinošas aktivitātes, pasniegt informāciju par profesiju interaktīva formā.

KAAP „Izzini sevi!”.

28.11.2017. Piedalījās 48 skolēni, 10.-12.klases.

Lai palīdzētu skolēniem objektīvi izvērtēt savas stiprās un vājās puses, pieņemt lēmumu par topošajām studijām un izvērtēt savu nākotnes profesiju, projekta ietvaros 28.novembrī Jaunogres vidusskolā notika pasākums vidusskolēniem “Izzini sevi”.

Pasākumu vadīja diplomēta karjeras konsultante Jolanta Priede. Saskaņā ar projekta prasībām, speciālista atlasei tika organizēts konkurss , kurā piedalījās trīs kandidāti, kuriem ir tiesības sniegt pakalpojumus karjeras konsultāciju jomā.

Lai sasniegtu pasākuma mērķus un realizētu individuālo pieeju, skolēni tika sadalīti trīs grupās. Pirms pasākuma skolēniem bija jāizpilda mājas darbs – divi testi “Pašnoteicējs jauniešiem” un “Interešu tests”.

Grupu konsultāciju laikā karjeras konsultante Jolanta Priede laipni palīdzēja katram skolēnam analizēt testa rezultātus, palūkoties un sevi no malas un pašam apjaust, ko un kā viņš dara, lai nonāktu līdz nākotnes profesijas izvēlei.

Tika sniegti konkrēti padomi turpmākajā karjeras izvēles procesā, sniegta lietderīga informācija par izglītības iespējam Latvijā un ārzemēs, pievērsta uzmanība sabiedrībā pastāvošajiem stereotipiem profesiju izvēlē, izskanēja iedvesmojoši pieredzes stāsti, kuri motivē skolēnus uzdrīkstēties un nebaidīties, ticēt saviem mērķiem un darīt visu, lai tos sasniegtu.

Mūsu skolēni ar lielu interesi piedalījās karjeras konsultācijās un pasākuma beigās daudzi ļoti pozitīvi novērtēja iegūto informāciju un nodarbības kvalitāti. Daudz labu vārdu tika teiks Jolantai Priedei par sirsnīgumu un laipnību - viņa ļauj atvērties un justies ērti ikvienam, tādējādi sekmējot sevis izzināšanu un nonākšanu pie mērķa.

KAAP „Kā rodas gardumi?”.

12.04.2018. Piedalījās 23 skolēni, 7.klase.

Pasākuma ietvaros bija novadīts karjeras atbalsta pasākums Rāmkalnos, kur skolēni iepazina profesijas un darbinieku ikdienu uzņēmuma darbības nozarēs, kas saistītas pārtikas rūpniecību – ēdināšanu un ogu pārstrādi. Tā pat varēja uzzināt arī par uzņēmuma darbību un tā eksporta tirgiem uz Norvēģiju  un Japānu.

KAAP „Kā rodas gardumi?”.

16.05.2018. Piedalījās 38 skolēni, 5.,8.klases.

Pasākuma ietvaros notika ekskursija uz uzņēmumu „Lāči” lai iepazīstināt skolēnus ar pārtikas produktu ražošanas procesu. Uzzināt par profesijām pārtikas ražotnē un izglītības iespējām pārtikas tehnoloģiju nozares speciālistiem. Iepazīties ar darba apstākļiem, dažādu profesiju darba saturu. Praktiska nodarbība „Maizes cepšana”.

Programmā:

  • Iepazīšanās ar uzņēmuma vēsturiskajām vērtībām, vietējo un eksporta tirgiem.
  • Jauno produktu izstrādes analīze un to izstrāde atbilstoši patērētāja prasībām.
  • Saruna ar uzņēmuma darbiniekiem – jauno produktu izstrādes speciālists, kvalitātes speciālists. Konkrēto jomu pārstāvji sniegs ieskatu sava amata specifikā un raksturojumā, nepieciešama izglītība.
  • Iepazīšanās ar maizes cepšanas procesu  un cepēju darbarīkiem;

KAAP Ekskursijā uz Starptautisko izglītības izstādi "Skola 2018"

23.02.2018. Piedalījās 43 skolēni, 9.-12.klases.

Izstādē skolēni uzzināja par valsts un privātajām augstskolām, vidusskolām, koledžām, tehnikumiem un mācību centriem, kā arī par aktuālām 2018./2019. mācību gada programmām, valodu kursiem. Lai iegūtu informāciju, skolēniem bija iespēja izjautāt studentus un mācībspēkus par budžeta vietām, studiju apmaiņas un prakses iespējām. Tie, kas vēlējās studēt ārzemēs, izstādē varēja konsultēties par izglītības iespējām ārvalstīs. 

Skolēniem bija iespēja arī praktiski izmēģināt savas prasmes, kuras noderīgas dažādu profesiju pārstāvjiem. Izstādes laikā notika meistarklases un paraugdemonstrējumi, konkursi un dažādas citas aktivitātes. 

Skolēnu vairums, aptuveni 70 %, izstādes apmeklējumu novērtējuši kā lietderīgu. Kā pozitīvas atziņas tika minēts, ka uzzināja, ka ir plaša izvēle, ka varēja daudz ko redzēt un jaunu uzzināt par tālākām mācību un studiju iespējām, ka atrada skolu, uz kuru doties pēc 9.klases beigšanas. Kā negatīvie komentāri tika minēts, ka bija troksnis un pārāk daudz cilvēku, lai varētu ko pajautāt vai noskaidrot sev interesējošo, kā arī nebija skolas, kura interesētu un kurā tiek apgūta vēlamā profesija. Daži bija jau sev interesējošo uzzinājuši vai nu karjeras dienās vai arī iecerētās skolas atvērto durvju dienā.

12.klašu skolēni izstādes lietderīgumu komentējuši, minot, ka ir jau izvēlējušies, par ko mācīties, bet tomēr vēl uzzinājuši ko jaunu, precizējuši vēlamo pie konkrētās fakultātes stenda. Kā ļoti pozitīvu vairāki skolēni atzinuši to, ka bija iespēja uzdot jautājumus konkrētas fakultātes pārstāvjiem gan par studiju saturu un procesu, gan par iestāšanās nosacījumiem.

Kopumā šajā karjeras atbalsta pasākumā varēja salīdzināt dažādas iespējas, piedāvājumus, līdzīgas specialitātes dažādās skolās, izvērtējot un pieņemot lēmumu par turpmākās izglītības iespējām pēc 9. vai 12.klases beigšanas.

KAAP „Kādas profesijas nepieciešamas dārzeņu pārstrādāšanas rūpnīcā?”.

9.03.2018. Piedalījās 34 skolēni, 6.,7.klases.

Pasākuma ietvaros notika ekskursija uz uzņēmumu„Ādažu čipsi” lai iepazīstinātu skolēnus ar profesijām un to apgūšanas iespējām pārtikas rūpniecībā. Uzzināt par profesijām pārtikas ražotne un izglītības iespējam pārtikas tehnoloģiju nozares speciālistiem. Iepazīties ar darba apstākļiem un etapiem dārzeņu pārstrādē. Programmā:

  • Iepazīšanās ar uzņēmuma vēsturiskajām vērtībām, uzņēmuma darbības profili šodien un rīt.
  • Saruna ar uzņēmuma darbiniekiem – jauno produktu izstrādes speciālists, kvalitātes speciālists, agroservisa vadītājs. Konkrēto jomu pārstāvji sniegs ieskatu sava amata specifikā un raksturojumā.
  • Noliktavas apmeklējums. Dārzeņu glabāšanas apstākļi, kartupeļu šķirnes, selekcija, nepieciešamās specialitātes.
  • Praktiska darbnīca „No izejvielas līdz produktam”.  

KAAP „Ēnu dienas”

14.02.2018. Piedalījās 30 skolēni, 9.-12.klases.

Ēnu diena ir pasaulē atpazīstama un atzīta Junior Achievement karjeras izglītības programma 1.-12. klašu skolēniem, kuras laikā skolēni apmeklē kādu darba vietu un vēro interesējošās profesijas pārstāvja darba ikdienu. Ēnu dienas mērķis ir iepazīstināt skolēnus ar dažādu profesiju un nozaru prasībām, lai palīdzētu jauniešiem izvēlēties profesiju un atbilstoši sagatavotos darba tirgum.

Arī Jaunogres vidusskolas izglītojamie bija aktīvi ēnotāji. Skolēni bija drosmīgi un bija izvēlējušies ēnot dažādu profesiju pārstāvjus dažādās iestādēs un uzņēmumos : Rīgas psihiatriska klīnika, O-veselība (Ogre), Ogres valsts ģimnāzija (Mājturības skolotājs), „Vasabi Sushi” (pavārs), Individuālie uzņēmumi (kosmetologs, datoru speciālists, grāmatvedis), mācību centrs „Riman”, Valsts policija Ogres iecirknis, Ogres sociālais dienests (psihologs), Neatliekamas medicīniskas palīdzības dienests, Ogres tehnikums (ēdināšanas speciālists), Frizētava Ogrē, Nacionālais rehabilitācijas centrs (fizioterapeits), 2.Rīgas slimnīca (ķirurgs), Modes aģentūra (modes dizaineris), Rīgas Krievu teātris (režisors, aktieris), Ogres dzīvnieku patversme (veterinārārsts).

KAAP „Kā strādā inženieri?”.

23.03.2018. Piedalījās 168 skolēni, 1.-4.klases.

Šajā dienā skolēniem, kopā ar Mazās Brīnumzemes meistariem iepazinās ar profesijām un prasmēm, bez kurām nebūtu iespējams izveidot vienīgo mini pasauli Baltijā, kurā viss ir 87 reizes mazāks nekā dzīvē. Skolēni uzzināja, ko savā ikdienas darbā dara inženieri, programmētāji, mākslinieki, mehatroniķi, arhitekti, kā arī uzzināja, kādēļ šodienas un nākotnes profesionāļiem ar vienu profesiju ir par maz. Nodarbību laikā puiši un meitenes iepazina gan tehnoloģijas, gan dažādos darba instrumentus, gan arī uzzināja kādas īpašības ir svarīgi attīstīt ikvienam, kas strādā tehnoloģiski un radoši augošā uzņēmumā.

Karjeras pasākuma otrajā daļā, katram skolēnam tika dota iespēja iejusties “Mazās Brīnumzemes” darbinieka lomā - darbnīcā viņi apguva telpiskuma, mēroga un modelisma būves iemaņas un izveidoja paši savu 3D pasaules maketu.

KAAP "Latvijai vajadzīgi mehāniķi un tehniķi!"

25.05.2018. Piedalījās 23 skolēni, 4.klase.

Praktiskās nodarbības karjeras atbalstam ar mērķi iepazīt mehāniķu un tehniķu profesijas, izglītības iespējas ar specifiku metālapstrādē, kokapstrādē un mašīnbūvē. Pasākumu īstenoja interešu izglītības centrs “Lielvārdi”. Pasākuma programmā:

  • Lekcija par vienkāršajiem mehānismiem un to izmantošanu.
  • Praktiska darbība   ar vienkāršajiem mehānismiem un to pielietojums tehnikā.
  • Profesijas saistītas ar vienkāršajiem mehānismiem( mehāniķis, tehniķis, inženieris, atslēdznieks, tehnologs un t.t.)
  • Mācību iestādes, kur var iegūt nepieciešamo izglītību.
  • Pārrunās „ Vai   ir vērts kļūt pār mehāniķi?”

Visi novadītie pasākumi, protams, bija ļoti interesanti, lietderīgi no izzināšanas viedokļa, jo ļāva pamanīt profesijas, kas ikdienā šķiet nemanāmas. Arī tika pārrunātas  cilvēka pašrealizācijas iespējas izzinātajās profesijās. Pēc skolēnu atsauksmēm, pasākumi sniedz atklāsmi par to cik neparasti daudzas profesijas mums atrodas apkārt ikdienas, un kā tās mijiedarbojās un cik ļoti tās ir nepieciešamas cilvēku dzīvē. Šie pasākumi palīdzēs skolēniem veidot izpratni un informētību par tālākās izglītības ceļiem un izvēlēm, motivēt profesijas izvēlei atbilstoši savām interesēm, spējām, sabiedrības un darba tirgus piedāvājumam un vajadzībām.

Nākamajā, 2018./19.mācību gadā, KAA plānotājos pasākumos lielāko uzmanību skola plāno pievērst 9.klašu un vidusskolas skolēnu iepazīstināšanai ar profesionālo un augstskolu studiju vidi, iespējām un piedāvājumiem, apmeklējot mācību iestādes, ka arī  turpināt organizēt ekskursijas ar meistarklasēm un darbnīcām uz dažāda mēroga ražotnēm un uzņēmumiem.

Pedagoģi karjeras konsultanti Tatjana Potihoņina un Inga Leine.

Projekta (Nr. 8.3.5.0./16/I/001) kopējais attiecināmais finansējums ir 21 645 410 eiro, tai skaitā Eiropas Sociālā fonda finansējums 18 398 598 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums 3 246 812 eiro. Projekts tiks īstenots līdz 2020.gada 31.decembrim.

Valsts izglītības attīstības aģentūra projektu īsteno Eiropas Savienības fondu darbības programmas "Izaugsme un nodarbinātība" 8.3.5. specifiskā atbalsta mērķa "Uzlabot pieeju karjeras atbalstam izglītojamajiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs" ietvaros sadarbībā ar Latvijas pašvaldībām, profesionālās izglītības kompetenču centriem un Valsts izglītības satura centru.

logo