No 2025. gada 1. jūlija Latvijā ir ieviesta šūnu apraide – efektīvs un mūsdienīgs risinājums sabiedrības brīdināšanai ārkārtas situācijās. Šūnu apraide papildina jau esošos informēšanas kanālus un turpmāk kalpos kā viens no agrīnās brīdināšanas instrumentiem.
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informē, ka 2. un 3. jūlijā daļa Latvijas iedzīvotāju Ogres novadā, kā arī Aizkraukles, Cēsu un Madonas novados varēja saņemt šūnu apraides LV-ALERT paziņojumu, taču šis paziņojums nebija reāls brīdinājums un satraukumam nav pamata. Plašs sistēmas tests Latvijā ir gaidāms novembrī, par ko iedzīvotāji tiks informēti savlaicīgi.
Šūnu apraides paziņojumi tiks izmantoti, lai nekavējoties brīdinātu konkrētā teritorijā esošos iedzīvotājus par potenciāliem apdraudējumiem, piemēram: bīstamiem laika apstākļiem, plūdiem, ķīmisku vielu noplūdēm, bīstamām personām, pazudušiem bērniem u.c. gadījumiem.
- Šūnu apraide paredz šādus agrīnās brīdināšanas paziņojumu veidus:
- Sarkanais brīdinājums (Presidential Alerts)
- Oranžais brīdinājums (Extreme Alerts)
- Dzeltenais brīdinājums (Severe Alerts)
- Bērna pazušanas brīdinājums (Missing Child Alerts)
- Apdraudējuma beigas (End of Threat Alerts)
- Mācību brīdinājums (Exercise Alerts)
Ir būtiski saprast, ka šūnu apraides paziņojumi nav SMS ziņas. Mobilajos telefonos agrīnās brīdināšanas paziņojumi tiks rādīti speciālā formātā ar atšķirīgu skaņas signālu, tos nevarēs modificēt vai pārsūtīt citiem tālruņiem. Šie paziņojumi atšķirsies no ierastajām īsziņām, e-pastiem un sociālo tīklu ziņām, jo tie ir iebūvēti kā atsevišķa funkcionalitāte.
Paziņojumus varēs saņemt mobilajos telefonos, kas darbojas visās mobilo sakaru tīkla paaudzēs. Mobilie telefoni saņems paziņojumus neatkarīgi no abonēšanas, ja tie atrodas mobilo sakaru tīklu apraides zonā, tostarp tūristu, viesstrādnieku, studentu un citu sabiedrības grupu, kas viesojas Latvijā, telefoni.
Tā kā šūnu apraides tehnoloģija pasaulē darbojas jau daudzus gadus, tad šūnu apraides paziņojumus varēs saņemt arī uz “podziņtelefoniem”, ja ražotājs paredzējis tādu funkcionalitāti.
Šūnu apraides ieviešanas projekta izmaksas bija 3,4 miljoni eiro, no tiem 2,9 miljoni eiro – Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums.
Raksts sagatavots, izmantojot Iekšlietu ministrijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta informāciju.