Vide Ziņas, jaunumi
Applūdusi upe

Decembrī, iestājoties intensīvam atkusnim, upēs bija ziemas pali, kas radīja strauju noteces palielināšanos, ūdenslīmeņa paaugstināšanos un ledus iešanu. Ledus lielākajā daļā upju ir izgājis, Pļaviņu ūdenskrātuvē vēl turpinās ledus kušana. Daļā upju ūdenslīmenis pazeminājās, tomēr joprojām plaši applūdušas upju palienes un zemākās vietas. Arī decembra nogalē vēl gaidāmi  nokrišņi, galvenokārt lietus. Lielāks nokrišņu daudzums tiks novērots Kurzemē un Vidzemē, kā arī visā Latvijā valdīs atkusnis, kusīs sniegs. Līdz ar to upēs no jauna atsāksies ūdenslīmeņa paaugstināšanās, vēl plašāk applūdīs palienes un zemākās vietas. 

29.-30. decembrī nokrišņu ietekmē upēs palielināsies notece un no jauna sāks paaugstināties ūdenslīmenis, daudzviet pārsniedzot atzīmes, kas atbilst dzeltenajam brīdinājumam par augstu ūdenslīmeni:

  • Kurzemes un Zemgales upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,2…1,0 m, maksimuma iestāšanās 30.12.-4.01.
  • Gaujas un Salacas baseina upēs ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,2…0,8  m, maksimuma iestāšanās 31.12.-6.01.
  • Daugavas baseina upēs:
    • Daugavas lejteces baseina upēs (Ogre, Lielā Jugla, Mazā Jugla u.c.) ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,6…1,5 m, vietām 2,5 m, maksimuma iestāšanās 31.12.-4.01.
    • Daugavas baseina upēs Latgalē  ūdenslīmeņa kāpums gaidāms par 0,3…1,0 m, maksimuma iestāšanās 01.01.-05.01.
    • Daugavā ūdenslīmeņa paaugstinājums būs par 0,4…1,2 m, maksimuma iestāšanās 02.-07.01..

Janvāra sākumā atgriezīsies sals, atsāks veidoties sākotnējās ledus formas (piesalas un vižņi). Paaugstinātas noteces apstākļos vižņu veidošanās būs intensīva, veidosies sablīvējumi upju līkumos un šaurākās vietās, tā ietekmē būs krasas ūdenslīmeņa svārstības, tādēļ pastāv risks, ka atsevišķos reģionos applūdīs būtiski plašākas teritorijas

Informāciju sagatavoja Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs