Notikusi Ogres Mūzikas skolas audzēkņu un pedagogu apmaiņas vizīte Igaunijā

Šī gada augustā Ogres Mūzikas skola ir uzsākusi darbu pie projekta “Inovatīvais mūzikas tilts” (“Innovative Bridge of Music”) īstenošanas. Tā mērķis ir attīstīt sadarbību starp Ziemeļvalstu un Baltijas valstu kultūras skolām nolūkā paaugstināt bērnu un jauniešu interesi par dziedātprasmes un dažādu instrumentu spēles apguvi, veicināt mūzikas pedagogu pieredzes apmaiņu un sniegt viņiem iespēju iegūt jaunas zināšanas, kā arī sekmēt inovatīvu pieeju izmantošanu mūzikas izglītībā.

Projekts tiek realizēts sadarbībā ar 3 partnerskolām – Jehvi Mūzikas skolu (Igaunija), Kelmes Aļģirda Lipeikas Mākslas skolu (Lietuva) un Keravas Mūzikas institūtu (Somija). Tādejādi vienlaikus tiek arī nostiprinātas saiknes ar trim Ogres novada sadraudzības un sadarbības pašvaldībām.

Aizsākums šim projektam meklējams jau pirms ilgāka laika. 2016. gada februārī ar Nordplus Jauniešu programmas finansiālu atbalstu Ogrē tika organizēta Keravas, Jehvi, Kelmes un Ogres pārstāvju kopīga darba tikšanās, kuras ietvaros noritēja partnerskolu savstarpēja iepazīšanās, diskusijas par nākotnes projekta tēmu un saturu, kā arī praktisks darbs pie plašāka projekta pieteikuma izstrādes Nordplus Jauniešu programmas konkursam. Projekts tika apstiprināts, un tā īstenošanai piešķirts Nordplus Jauniešu programmas finansējums 31520 EUR apmērā.

Projekts ilgs līdz 2019. gada augustam, un tas paredz audzēkņu un pedagogu apmaiņas vizīšu organizēšanu katrā no iesaistītajām partnerskolām, kopīga “Nordplus orķestra” izveidi un koncertu sniegšanu plašākai auditorijai.

Pirmais no projektā paredzētajiem pasākumiem norisinājās no 8. līdz 13. oktobrim, kad uz Jehvi Mūzikas skolu Igaunijā devās Kelmes Mākslas skolas, Keravas Mūzikas institūta un Ogres Mūzikas skolas pārstāvji – 8 audzēkņi un 2 pedagogi no katras dalībvalsts. Mūsu skolu pārstāvēja vijolnieces Linda Babāne, Megija Kristīne Žvagiņa, Alise Keita Driviniece un Melānija Mikožāne, čelliste Katrīne Zariņa, trompetisti Pēteris Ēķis un Dāvis Jānis Bedikers, mežraga spēlētājs Oto Jauja, kā arī klavierspēles skolotāja Natālija Petrova un flautas pasniedzēja Katrīna Eglona.

Nedēļu ilgās vizītes ietvaros apmaiņas dalībnieki iepazinās ar Jehvi Mūzikas skolu, piedalījās orķestra kopmēģinājumos, kopīgi apguva igauņu komponista Raimonda Valgres dziesmu “Mul meeles veel”, piedalījās vietējo pedagogu vadītājās mūzikas nodarbībās. Tika sniegti koncerti divos lauku ciematos – Mäetaguse un Illukas pamatskolās. Bērniem bija iespēja iepazīt Jehvi pilsētu, apmeklēt Pjuhticas klosteri Kuremäe ciematā un Igaunijas Raktuvju muzeju, izmēģināt piedzīvojumu parka atrakcijas Alutaguses atpūtas un sporta centrā. Lai visi viens otru labāk iepazītu, jau pašā sākumā tika noorganizēts sadraudzības vakars, kur katras valsts pārstāvji prezentēja kādu savu nacionālo dziesmu, deju vai rotaļu; neizpalika arī neliels ieskats tautu kulinārajās tradīcijās. Pedagogiem bija iespēja iepazīties ar mācību procesa organizēšanu Jehvi Mūzikas skolā, piedalīties citās pieredzes apmaiņas aktivitātēs (piemēram, pasniedzēju savstarpējā “ēnošanā”, diskusijās par aktualitātēm un metodiku mūzikas izglītības jomā), iesaistīties turpmāko projekta aktivitāšu plānošanā, u.c. Keravas Mūzikas skolas pārstāvis sniedza lekciju par Somijas klaviermūziku un slavenākajiem komponistiem.

Vizītes kulminācija bija noslēguma koncerts. Tas norisinājās Jehvi koncertzālē, kas uzcelta 2005. gadā un ir slavena visā Igaunijā ar savu lielisko akustiku. Bērni un jaunieši, kā arī viņu pedagogi koncertam centīgi gatavojās jau iepriekš, atsvaidzinot esošo repertuāru, kā arī mācoties dziesmu igauņu valodā un apgūstot jaunu skaņdarbu īpaši šim gadījumam. Koncerta sākuma daļā mājinieku priekšnesumi mijās ar viesu atskaņotajām kompozīcijām, savukārt turpinājumā bērni un jaunieši demonstrēja kopīgo nodarbību laikā apgūto – vairākus skaņdarbus nospēlēja jaunizveidotie daudznacionālie vijolnieku un flautu ansambļi vietējo pedagogu vadībā. Koncerta noslēgumā visi apmaiņas dalībnieki (vairāk nekā 40 bērni un jaunieši) kā vienots “Nordplus orķestris” atskaņoja igauņu komponista Siim Aimla skaņdarbu “Fantasy for Youth Orchestra”, kā arī vienojās kopīgā dziesmā igauņu valodā, tā izpelnoties koncerta apmeklētāju ovācijas.

Projekts ir tikai nupat aizsācies, un tā turpinājumā plānotas vēl vairākas aktivitātes. Jau visai drīz – 2018. gada janvāra beigās un februāra sākumā – notiks audzēkņu un pedagogu apmaiņas vizīte Keravas Mūzikas skolā Somijā. Oktobrī Jehvi, Kelmes un Keravas skolu delegācijas nedēļu viesosies Ogres Mūzikas skolā, savukārt 2019. gada ziemā apmaiņas vizīte norisināsies Kelmes Mākslas skolā Lietuvā. Tātad mūzikas skolu audzēkņiem un pedagogiem gaidāmi vēl daudzi muzikāli piedzīvojumi!

Programmas logo