Ogre Ogres novads Pašvaldība Ziņas, jaunumi
titulbilde_ogre

Centrālā statistikas pārvalde (CSP) 2022. gadā ir veikusi iedzīvotāju aptauju par apmierinātību ar dzīves kvalitāti Latvijas valstspilsētās - Daugavpilī, Jelgavā, Jēkabpilī Jūrmalā, Liepājā, Ogrē, Rēzeknē, Valmierā un Ventspilī. Aptaujā piedalījās 7500 respondentu.

Apkopojot iegūtos rezultātus, var secināt, ka ogrēniešiem patīk vide, kādā viņi dzīvo, jo gandrīz visi ir apmierināti ar sakoptību pilsētā, kā arī vērtē Ogri kā salīdzinoši drošu dzīvesvietu un draudzīgu pilsētu emigrantiem un ģimenēm ar maziem bērniem. Ogrēnieši ir arī apmierināti ar savas mājsaimniecības finansiālo situāciju un augstu novērtē veselības aprūpes pakalpojumus, ārstu un slimnīcas darbu. Aptauja parāda arī problēmas – Ogrē ir grūti atrast mājokli, kā arī zemu tiek vērtēti sabiedriskā transporta pakalpojumi, iespējams, tāpēc maz ir to, kuri kā galveno pārvietošanās līdzekli izmanto sabiedrisko transportu, maz izmanto arī velosipēdu, bet vairāk automašīnas.

Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis ir pateicīgs visiem tiem, kuri strādā, lai Ogrē būtu sakopta, tīra, droša un patīkama vide, lai iedzīvotāji saņemtu kvalitatīvus pakalpojumus, kā arī visiem tiem, kuri piedalījās aptaujā un sniedza vērtējumu. “Man ir gods strādāt novada labā un kalpot Ogres novada iedzīvotājiem, un esmu patiešām gandarīts, ka iedzīvotāji paveikto darbu pamana un novērtē,” uzsver E.Helmanis.

Pilsētas sakoptība

No aptaujātajiem ogrēniešiem gandrīz visi (99 %) ir apmierināti ar sakoptību pilsētā, un tas ir augstākais iedzīvotāju novērtējums starp pilsētu iedzīvotājiem. Ogrei seko Ventspils (98,9 %), Liepāja (97,2 %), Valmiera (96,4 %), Jelgava (93,6 %), Daugavpils (91,6 %), Rēzekne (90,5 %), Jūrmala (85 %) un Jēkabpils (79,2 %).

Drošība un uzticība policijai

Ogrēnieši augstu novērtējuši arī drošību pilsētā, norādot, ka naktī vieni pa savu pilsētu nebaidās staigāt 67,9 % ogrēniešu. Augstāks rādītājs ir Liepājā – 80,7%, Valmierā – 78,7% un Ventspilī – 68 %. Zemāk drošību savā pilsētā novērtējuši iedzīvotāji Jūrmalā – 65,4 %, Daugavpilī – 63,8 %, Jelgavā – 63,2 %, Rēzeknē – 56,1 % un Jēkabpilī – 41 %.

Savukārt pilsētas policijai uzticas 67,6% ogrēniešu. Augstākus uzticības rādītājus pauduši Valmieras, Jelgavas, Ventspils, Jūrmalas un Liepājas iedzīvotāji, zemākus – Daugavpils, Jēkabpils un Rēzeknes iedzīvotāji.

Draudzīga imigrantiem un ģimenēm ar bērniem

Vērtējot, cik pilsēta ir draudzīga imigrantiem no citām valstīm, 70,2 % ogrēniešu piekrīt, ka Ogre ir draudzīga imigrantiem no citām valstīm. Par draudzīgāko šādām iedzīvotāju grupām iedzīvotāji uzskata Valmieru (86,3 %), Jelgavu (83,8%), Jūrmalu (82,9 %) un Liepāju (80,4%).

Savukārt 93,8% ogrēniešu uzskata, ka pilsēta ir draudzīga dzīvošanai ģimenēm ar maziem bērniem. Augstāks šis rādītājs ir Valmierā (98,4%), Liepājā (98,3%) un Ventspilī (97,3%), zemāks – Jūrmalā (93,3 %), Rēzeknē (93,2%), Jelgavā (92,8 %), Daugavpilī (86,6 %) un Jēkabpilī (77,5 % iedzīvotāju).

Finansiālā situācija mājsaimniecībā

Aptaujā noskaidrots arī jautājums par finansiālo situāciju mājsaimniecībās. Ogrē, kā izrādās, ir visvairāk apmierināto iedzīvotāju ar finansiālo situāciju mājsaimniecībā (77,4 %), seko Valmiera (75,3 %), Ventspils (67,5 %), Jūrmala (67,5 %), Rēzekne (61,1 %), Jelgava (60,8 %), Daugavpils (60,5 %), Jēkabpils (57,6 %). Liepājā mājsaimniecības finanses neapmierina pusi (50,6 %) liepājnieku. 72,4 % ogrēniešu norādījuši, ka viņiem nekad vai gandrīz nekad nav grūtības nomaksāt rēķinus. Trešā daļa ogrēniešu uzskata, ka pilsētā ir viegli atrast darbu.

Atrast mājokli par pieņemamu cenu

Tikai 19,5% ogrēniešu pilnībā vai daļēji piekrīt, ka pilsētā ir viegli atrast mājokli par pieņemamu cenu. Līdzīga situācija ir arī Ventspilī (19,3%), Jūrmalā (18,9%) un Liepājā (17,4%). Visvairāk šajā jautājumā ir apmierināti Daugavpils iedzīvotāji - 43%, vismazāk Valmierā – 7,5 % pilsētas iedzīvotāju.  

Apmierinātība ar izglītības un kultūras iestādēm

Ar izglītības iestādēm (bērnudārziem, skolām) Ogrē ir apmierināti 68,2 % iedzīvotāju, Liepājā 85,1 %, Valmierā 79,9 %, Jelgavā 77,5 %, Ventspilī 67,4 %, Rēzeknē 65,9 %, Daugavpilī  64,1 % iedzīvotāju.  

Kopumā Ogres iedzīvotāji ir apmierināti arī ar kultūras iestādēm pilsētā (koncertzāles, teātri, muzeji, bibliotēkas) – 88,7 %. Augstāk kultūras iespējas (virs 90 % iedzīvotāju) novērtējuši iedzīvotāji Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē un Jūrmalā.

Veselības aprūpe

Augsts novērtējums ogrēniešu vidū ir veselības aprūpes pakalpojumiem, ārstiem un slimnīcām. Ogrē ar to apmierināti ir 75,3%, kas ir otrais labākais rādītājs valstī (Ventspilī – 76,3%), aiz sevis atstājot Jelgavu – 72,9 %, Jūrmalu – 71,4 % un Valmieru – 64,6 %.

Sabiedriskais transports, pārvietošanās paradumi

Vērtējot apmierinātību ar sabiedriskā transporta pakalpojumiem, Ogres iedzīvotāju vidū ar to apmierināti vismazāk iedzīvotāju – tikai 40,1%. Ogres iedzīvotāji arī norādījuši, ka sabiedrisko transportu kā galveno pārvietošanās līdzekli izmanto vismazāk – 17,6% iedzīvotāju. Ogrēnieši arī norādījuši, ka samērā maz izmanto velosipēdu kā galveno pārvietošanās veidu – tikai 11,1%, kas ir gandrīz zemākais rādītājs starp pilsētām (Jēkabpilī – 8,3 % iedzīvotāju). Automašīnas ogrēniešu vidū ir visbiežāk izmantotais pārvietošanās veids – to izmanto divas trešdaļas iedzīvotāju, līdzīgi kā Ventspilī un Jelgavā.

Aptauja veikta Eiropas Komisijas līdzfinansētajā projekta “Teritoriālās un pilsētu statistikas datu vākšana” ietvaros. Iepriekš šādu aptauju CSP veikta 2017. gadā, kad ogrēnieši netika aptaujāti, jo Ogres valstspilsētas statusu ieguva pēc administratīvi teritoriālās reformas 2021. gadā. Savukārt rīdzinieku viedokli noskaidroja ES statistikas birojs Eurostat.