Ukrainas rehabilitācijas centrs bērniem ar īpašām vajadzībām “Atdzimšana”, rehabilitācijas centra pārstāvis ar Ogres novada Sociālā dienesta vadītāju. 12.2023.

Decembra sākumā Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis, viņa asistente Dace Līva, Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa, kā arī brīvprātīgo komanda devās uz Ukrainu, lai nogādātu kārtējo militāro un humāno palīdzību Ukrainas iedzīvotājiem un karavīriem. Brauciena ietvaros viņi apmeklēja un smēlās pieredzi plašākajā daudzfunkcionālajā rehabilitācijas centrā bērniem ar īpašām vajadzībām Ukrainā, Ogres sadraudzības pilsētā Čirņihivā, rehabilitācijas centrā “Atdzimšana” (“Bідродження”).

Centrs lielākoties darbojas kā dienas centrs, kurā bērni pavada laiku dažādās nodarbībās, tiek mācīti būt patstāvīgi, piemēram, gatavot ēst. Nepieciešamības gadījumā tiek nodrošināta iespēja šeit palikt arī pa nakti. Centrā ir pieejama plaša materiāltehniskā bāze – trenažieri, baseins, Montesori materiāli, specializēti datori un daudz kas cits. Tāpat pieejams plašs speciālistu klāsts – fizioterapeiti, rehabilitologi, neirologi, psihologi, psihiatri, zobārsti un citi. Rehabilitācijas centrā tiek nodrošināti pakalpojumi bērniem ar invaliditāti, kā arī vecākiem sniegts psiholoģiskais atbalsts, tai skaitā ir iespējas izmantot “atelpas brīža” pakalpojumus.

Nākamajā gadā arī Ogrē, Suntažu ielā 2 būs pieejama sociālās rehabilitācijas un dienas aprūpes centra pakalpojumi bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, grupu dzīvokļu (ar diennakts personāla atbalstu), kā arī “atelpas brīža” pakalpojums pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem (kad aprūpi uzņemas speciālists, dodot vecākiem iespēju īslaicīgi atpūsties).  

Čirņihivas rehabilitācijas centra apmeklējuma laikā tika pārrunātas Ogres novada Sociālā dienesta un centra “Atdzimšana” sadarbības iespējas, lai ukraiņu pieredzi izmantotu arī Ogres novadā. Turpmāk plānota speciālistu pieredzes apmaiņa par inovatīvu rehabilitācijas metožu pielietojumu dažādu funkcionālo spēju korekcijai, kā arī pieredzes apmaiņas braucieni.

Ogres novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa norāda, ka tā bija neatsverama pieredze – redzēt, cik daudz un dažādi inovatīvi rehabilitācijas pakalpojumi tiek sniegti bērniem ar funkcionālajiem traucējumiem, arī tiek sniegts atbalsts viņu vecākiem, turklāt tas notiek vienuviet.

Atskatoties uz vizīti, S. Ozoliņa stāsta, ka Ukrainā sociālā atbalsta sistēma ir citādāka nekā Latvijā. Sociālie dienesti piešķir valsts un pašvaldības noteiktos pabalstus un sociālos pakalpojumus. Darbiniekiem nav nepieciešama augstākā izglītība sociālajā darbā. Savukārt atbalstu ģimenēm ar bērniem sniedz cita iestāde sadarbībā ar izglītības nozari. Līdz ar to var saprast, kāpēc daudzi ukraiņu bēgļi ir neizpratnē, ka pie mums šos pakalpojumus sniedz viena iestāde. Tomēr vērtīgākā pieredze bija rehabilitācijas centra “Atdzimšana” apmeklējuma ietvaros gūtās zināšanas par plašajām iespējām, kā var palīdzēt bērniem ar invaliditāti un arī viņu vecākiem.

S. Ozoliņa novērtēja arī sirsnīgo sagaidīšanu – bērni ar lielu prieku sniedza koncertu, demonstrējot savus panākumus un rehabilitācijā apgūtās prasmes. Klātesošos aizkustināja dejas, dziedāšana, bērnu mūzikas instrumentu spēle, pozitīvais noskaņojums, smaidi, atmiņā paliekoši suvenīri, ko ar īpašu centību darinājuši bērni.

Bērnu ar invaliditāti medicīniskās un sociālās rehabilitācijas centrs “Atdzimšana” tika izveidots 1993.gadā Čirņihivā pēc pediatra Vasīlija Ivanoviča Pasičnika un bērnu neirologa N. L. Zenčenko iniciatīvas. Šobrīd tas ir lielākais rehabilitācijas komplekss Ukrainā, kurā mūsdienīgus medicīniskās, psiholoģiskās un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus ik gadu saņem vairāk nekā 1000 bērni ar invaliditāti un dažādām veselības problēmām.

No 1994. gada centrs sāka īstenot kopīgu programmu ar ārvalstu organizācijām,  1996. gada jūnijā centrs uzņēma pirmos pacientus. Tā bija pirmā nevalstiskā bezpeļņas institūcija bērnu ar invaliditāti visaptverošai rehabilitācijai Ukrainā.

Ņemot vērā iestādes pozitīvos rezultātus, reģionālā valsts pārvalde 2006. gadā pieņēma lēmumu atvērt valsts iestādi "Bērnu invalīdu sociālās rehabilitācijas reģionālais centrs" ar stacionāru nodaļu 30 bērniem no attāliem Čerņihivas apgabala reģioniem. Šobrīd ir izveidots  mūsdienīgs rehabilitācijas komplekss gan Čerņihivas pilsētas bērniem, gan bērniem no citiem Ukrainas reģioniem.