IKT
Logo ERAF

No 11. līdz 15. oktobrim Latvijas skolās notika Karjeras nedēļa, kuru jau devīto gadu organizēja Valsts izglītības attīstības aģentūra (VIAA) sadarbībā ar partneriem reģionos. Papildus centrālajiem notikumiem īpašas aktivitātes norisinājās visās Latvijas skolās, tostarp Ogres novada izglītības iestādēs. Skolēniem bija iespēja piedalīties dažādās diskusijās un nodarbībās, izzinot informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) tēmu. 

Karjeras nedēļas ietvaros notika divi tiešsaistes pasākumi: vecākiem par tēmu “Tehnoloģijas ģimenē - draugs vai svešinieks?”, pārrunājot, kādu lomu tehnoloģiju izmantošana ieņem ģimenes ikdienā, kā tas vēlāk var ietekmēt jauniešu karjeras izvēli, kā arī diskusija jauniešiem “Iedvesmas stāsti - kā es nokļuvu IKT nozarē?”, kurā pieredzes stāstos dalījās IKT nozares profesionāļi. Diskusijas mācību stundu ietvaros vēroja arī Ogres novada skolēni.

Karjeras nedēļas ietvaros visi mācību priekšmetu skolotāji tika aicināti aktualizēt IKT jautājumus klašu stundās, veidojot tematiskas mācību stundas, radošās darbnīcas, tikšanos ar skolu absolventiem un uzņēmumu pārstāvjiem. Piemēram, Ogres 1.vidusskolā 10. klasēm notika nodarbība "Nākotnes "parole"- IT", uzzinot par izglītības un nodarbinātības tendencēm Latvijā, par darba tirgus prognozēm un nepieciešamajām prasmēm darba tirgū. Datorikas skolotāji vadīja mācībstundu 7. – 9. klasei par tēmu "No mākslinieka uz programmētāju". Ogres Valsts ģimnāzijā tika organizētas grupu nodarbības "IKT šķērsgriezumā", noskaidrojot, kas ir IKT, kādas ir izglītības iespējas šajā jomā, kā arī pētot darba piedāvājumus šajā nozarē. Suntažu vidusskolā 5. – 12. klašu skolēni tiešsaistē tikās ar skolas absolventiem - IT nozares speciālistiem, ar dažādu jomu pārstāvjiem, kuru darbs nav iedomājams bez IT jomas klātesamības. 1.-4.klasei notika nodarbības par tēmu "Karjeras mugursoma", kā arī tika iepazītas profesijas, izmantojot platformu www.parprof.lv. Arī Madlienas vidusskolā aktīvi iepazītas profesijas un organizētas inviduālās karjeras konsultācijas. Jumpravas pamatskolā bērni zīmēja darbus par tēmu “Mans fantāzijas tēls”, „Mans filmu (multfilmu) varonis”. Sadarbībā ar informātikas skolotāju 5. un 6. klases skolēniem tika dota iespēja spert pirmo soļus un izmēģināt IKT nozarē noderīgas prasmes; tika izveidota jautājumu spēle ar uzdevumiem lietotnē Kahoot. Skolas absolventi un bijušie skolotāji dalījās pieredzes stāstos ar 7.-9. klases skolēniem par savas karjeras attīstību informācijas un tehnoloģiju jomā. Lielvārdes pamatskolas mazākajās klasēs bija iespēja pārbaudīt savas IT prasmes, radot zīmējumus uz “ekrāna” nosaukumam “Mans fantāzijas tēls – mans iedvesmas varoni”.  Tika organizētas tikšanās brīvā dabā ar dendrologu, kūdras ražošanas speciālistu, helikoptera vecāko pilotu, uzņēmēju, sociālo pedagogu un bērnu ārsti, rosinot skolēnus apdomāt, cik svarīgas ir IT prasmes jebkurā profesijā. Skolēni klausījās, uzdeva jautājumus, paplašināja savu redzesloku. E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolā 9.klases jaunieši piedalījās nodarbībā “Mērķu plānošana – pozitīvās domāšanas pamatprincipi.” 5. – 6.klašu jaunieši varēja izmantot savas viedierīces, lai izveidotu jautājumu un atbilžu spēli par konkrētu profesiju.

Kā stāsta pedagogi karjeras konsultanti, skolēniem IKT tēma bija interesanta, viņi aktīvi līdzdarbojās, diskutēja. Ogres Valsts ģimnāzijas 12.a klases skolēns Edvards Lapa pēc diskusijas “Iedvesmas stāsti - kā es nokļuvu IKT nozarē?” noskatīšanās sacīja:  "Esmu pārliecināts, ka savā nākotnes profesijā noteikti būs jāizmanto IKT prasmes, tāpēc bija vērtīgi  klausīties iedvesmas stāstus, kas paskaidroja runātāju pieredzes un pirmos IKT soļus nozarē. Tas tiešām varētu noderēt jebkuram, jo tehnoloģijas ir liela nākotnes daļa. Tika runāts arī par IKT daudzveidīgo profesiju klāstu un par to, kā IKT prasmes sāk parādīties arī citās mūsdienu profesijās.”

Karjeras nedēļas izskaņā no 14. līdz 15. oktobrim vidusskolēniem un profesionālās izglītības iestāžu audzēkņiem bija iespēja izmēģināt savus spēkus arī jauniešu ideju hakatonā “Manas karjeras kods”, kur tika meklētas atbildes un piedāvāti risinājumi, kā ar mūsdienu tehnoloģiju sniegtajām iespējām efektīvi palīdzēt jauniešiem karjeras izvēlē. 

Nedēļas laikā Latvijā kopumā gan tiešsaistē, gan skolās klātienē tika aizvadīti vairāk nekā 400 pasākumi, kuros kopumā iesaistījās vairāk nekā 50 000 dalībnieku.

Karjeras nedēļa ir pasākumu cikls, kura laikā jauniešiem ir iespēja iepazīt iespējamo nodarbošanos  nākotnē, uzklausīt dažādu profesiju pārstāvjus un saņemt karjeras konsultācijas. Karjeras nedēļas laikā papildus VIAA organizētajiem pasākumiem vispārējās un profesionālās izglītības  iestādēs visā Latvijā notika arī dažādi citi ar profesijas izvēli saistīti pasākumi. Šogad Karjeras nedēļa tika veltīta IKT nozares iepazīšanai. 

Karjeras nedēļu VIAA īsteno projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros ar Eiropas Sociālā fonda un valsts finansējumu.

Karjeras nedēļa ir pasākumu cikls, kura laikā jauniešiem ir iespēja iepazīt iespējamo nodarbošanos  nākotnē, uzklausīt dažādu profesiju pārstāvjus un saņemt karjeras konsultācijas. Karjeras nedēļas laikā papildus VIAA organizētajiem pasākumiem vispārējās un profesionālās izglītības  iestādēs visā Latvijā notika arī dažādi citi ar profesijas izvēli saistīti pasākumi. Šogad Karjeras nedēļa bija veltīta IKT nozares iepazīšanai. Ievērojot epidemioloģisko situāciju valstī, lielākā daļa pasākumu norisinājās tiešsaistē, savukārt daļa pasākumu vienas klases vai vienas komandas ietvaros notika klātienē, ievērojot epidemiologu rekomendācijas un atbildīgo iestāžu rīkojumus.

Karjeras nedēļu VIAA īstenoja projekta “Karjeras atbalsts vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs” ietvaros ar Eiropas Sociālā fonda un valsts finansējumu.