Ziņas, jaunumi
Pašvaldība plānveidīgi attīsta Ogres upes ielejas dabas parku

Ogres novada pašvaldības domes sēdē 20.maijā Infrastruktūras veicināšanas nodaļas vadītāja Aija Romanovska ziņoja par īpaši aizsargājamās teritorijas “Dabas parka ieleja” dabas aizsardzības plāna (DAP) īstenošanu.

Dabas aizsardzības plāna pirmsākumi

Jau 2008.gadā Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar Valsts vides dienestu, Lauku atbalsta dienestu, citām valsts iestādēm, Ērgļu novada domi, Meņģeles pagasta padomi, Madlienas pagasta padomi, citām pagastu padomēm, Ogres novada pašvaldības vides speciālistu, vairākiem zemes īpašniekiem, ekspertiem un speciālistiem izstrādāja Dabas parka “Ogres ieleja” dabas aizsardzības plānu 2008. - 2018. gadam. Ar Dabas aizsardzības pārvaldes lēmumu plāns tika pagarināts.

No 2008. - 2017. gadam plāns tika īstenots vides aizsardzības jomā, tomēr upes skati, bioloģiski vērtīgās pļavas aizauga, un desmit gadu laikā netika nodrošināta vienota dabas parka un upes ielejas aizsardzība, nepieļaujot teritorijas fragmentāciju. Tāpat dabas parkā bija jāattīsta tūrisma infrastruktūra, kas ir bāzēta uz ilgtspējīgu un saudzīgu vietējo dabas kultūras, vēstures un cilvēkresursu izmantošanu, veicinot teritorijas apmeklētāju aktīvu darbošanos un izglītošanu ar vidi un dabas aizsardzību saistītos jautājumos.

Ogres upes ielejas teritorija sākas lejpus Ērgļiem līdz pat Ogrei. Jau 2008. gadā saskaņā ar DAP Ērgļu un Ogres novada robežās bija ieplānots atjaunot trošu tiltus, attīstīt velo maršrutus, slēpošanas trases, kā arī izstādīt informācijas zīmes, informatīvos stendus, labiekārtot apmešanās vietas. Mazozolu, Taurupes un Meņģeles pagastos bija plānots izveidot trekinga, slēpošanas trases, velotūrisma maršrutus, tūrisma informāciju, labiekārtot apmešanās vietas, iezīmēt īpaši aizsargājamās dabas teritorijas ar robežzīmēm.

Dabas aizsardzības plāns kā vienu no nepilnībām uzsver to, ka dabas parka teritorijai nav savas administrācijas un koordinētas apsaimniekošanas. To apgrūtina procentuāli lielais privāto īpašumu skaits, kuru īpašnieki teritoriju apsaimnieko atbilstoši savai kapacitātei. Vairākas institūcijas dabas parka teritorijā apsaimnieko infrastruktūras objektus – ceļus, elektrolīnijas, tomēr tas nav koordinēti.

Pašvaldība uzņēmās vadību plāna īstenošanā

2017.gadā Ogres novada pašvaldība uzņēmās vadošo lomu Dabas aizsardzības  plāna īstenošanā un, sadarbojoties ar Ikšķiles, Lielvārdes, Ķeguma, Salaspils un Stopiņu novadu pašvaldībām, tika īstenots projekts “Lejasdaugavas novadu iedzīvotāju iesaiste velo un ūdenstūrisma maršrutu par godu Latvijas simtgadei izstrādē, kā arī vides izglītošanā”, kura rezultātā tika izstrādāts reģionālas nozīmes velomaršruts Nr.12 (https://www.visitogre.lv/lv/marsruti-ogres-novada), ūdenstūrisma maršruti, uzstādītas tūrisma norādes un informatīvie stendi “Ogres ielejā”, velomaršruts savienots ar Ikšķili, Salaspili un Stopiņiem.

2017.gadā tika noslēgti zemes nomas līgumi ar apbūves tiesībām starp Ogres novada pašvaldības Meņģeles pagasta pārvaldi, Taurupes pagasta pārvaldi un fiziskām personām par nekustamo īpašumu iznomāšanu ar mērķi saglabāt kultūras mantojumu un uzturēt dabas parka “Ogres upes ieleja” kultūrvēsturisko ainavu. Projekta rezultātā tika revitalizēta jau Imanta Ziedoņa iekoptā “Dullā Daukas birzs”, uzbūvēts “Ogres ieleja” skatu tornis, 195,89 m gara laipa, lapene, informatīvais stends. Projekta kopējā izmaksu summa - 110 000 eiro, no kuriem 103 330 eiro ir Latvijas Vides aizsardzības fonda finansējums.

Pie “Dullā Daukas birzs” un Meņģeles skatu torņa par pašvaldības līdzekļiem uzbūvēts auto stāvlaukums objektu apmeklēšanai un drošai automašīnu un autobusu novietošanai. 2018.gadā Latvijas Vides aizsardzības fondā tika apstiprināts Ogres novada pašvaldības projekts “Dabas un bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas un aizsardzības pasākumi īpaši aizsargājamā dabas teritorijā “Ogres ieleja”” ar galvenajām aktivitātēm: trošu tilta būvniecība, kas vēsturiski atradies Ogres ielejā starp Mazozolu un Meņģeles pagastiem, kā arī par skatu platformas būvniecība Meņģeles pagastā, pievedceļa trošu tiltam būvniecību, nodrošinot tūristiem un vietējiem iedzīvotājiem pieeju tilta vietai (Ogres upei), kā arī skatu atsegšana uz Ogres upi un tās ieleju. Piešķirtais finansējums no Latvijas Vides aizsardzības fonda ir 86 243 eiro.

2018.gadā Ogres novada pašvaldība noslēdza līgumus ar privātpersonām par apbūves tiesību piešķiršanu viņiem piederošajos nekustamajos īpašumos bez atlīdzības.

Dabas parka attīstībā iesaistās arī studenti

2019. gadā savu ieguldījumu Ogres novada pašvaldības plānos par “Ogres ieleja” attīstību ir devuši Vidzemes augstskolas tūrisma specialitātes studenti, kuri vasaras prakses laikā izstrādāja maršrutus dabas parka “Ogres ieleja” teritorijā. Viens no tiem – krastošana pa Sumuldas upi līdz tās ietekai Ogres upē. Sadarbībā ar studentiem Ogres Tūrisma informācijas centrs izstrādāja apļveida velomaršrutu Nr.163 “Trošu tilts – Taurupe – Meņģeles skatu tornis – skatu platforma – trošu tilts”.

Arvien jaunas idejas dabas parka aizsardzībā un ilgtspējīgā izmantošanā 

Arī 2021.gadā Ogres novada pašvaldība budžetā ir paredzēti līdzekļi dabas parka attīstīšanai, un saņemts Latvijas Vides aizsardzības fonda apstiprinājums un līdzfinansējums 25 782 eiro apmērā jaunam projektam “Sugu un biotopu stāvokļa uzlabošanas pasākumi īpaši aizsargājamajā dabas teritorijā “Ogres ieleja””, kas ilgs no 2021.gada līdz 2023.gadam un saskaņā ar kuru tiks turpināta dabas parka “Ogres ieleja” attīstība un iedzīvotāju vides izglītības pasākumi - projekta ietvaros tiks pilnveidota tūrisma infrastruktūra, nodrošinot tās integrāciju esošās infrastruktūras tīklā.

Visos projektus pašvaldība sadarbojas ar Dabas aizsardzības pārvaldi, tādējādi pašvaldība plānveidīgi īsteno DAP Ogres novada Ilgtspējīgās attīstības stratēģiju, Ogres novada Attīstības programmā noteikto rīcību un projektus atbildīgas dabas apsaimniekošanas jomā.

Lai minētās aktivitātes varētu veikt 2020.gada 11.decembrī ir parakstīta Vienošanās (LVAF projekta forma) ar zemes īpašnieku, savukārt 2021.gada februārī Zemesgrāmatā nostiprināts nodibināts ceļa servitūts ar tiesību ieguvēju - Ogres novada pašvaldība 0,4469 ha platībā ar mērķi uzlabot dabā vēsturiski izveidoto piebraucamo ceļu pie trošu tilta no Meņģeles puses, nodrošinot trošu tilta pieejamību un uzturēt šo ceļu.

Noklausoties A. Romanovskas ziņojumu, Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis uzsvēra, ka, lai gan Ogres upes ielejas dabas parka aizsardzības plāns tika izveidots 2008. gadā, tajā iekļauti darbi praktiski uzsākti tikai pēc 10 gadiem. Kopš 2017. gada parka attīstīšanai ir piesaistīts gan valsts, gan Eiropas Savienības finansējums.  E. Helmanis atzīmēja, ka līdzīga situācija bijusi, uzsākot tolaik degradētās teritorijas “Zilo kalnu dabas parks” projektu un atjaunošanas darbus. Sākotnēji tika uzbūvēts skatu tornis; daudziem nebija ticības, ka izdosies īstenot arī citas ieceres un teritorijas labiekārtošanas darbus.  Šobrīd “Ogres Zilie kalni” ir viens no populārākajiem tūrisma maršrutiem un atpazīstamākajām atpūtas vietām Pierīgā. Šobrīd tiek mērķtiecīgi strādāts, lai attīstītu dabas parku “Ogres ieleja”; pirmais īstenotais darbs bija skatu tornis un tilts, kas iekļauts dabas aizsardzības plānā. Tiek veidota infrastruktūra, kas ieinteresētu gan vietējos iedzīvotājus, gan tūristus, - baudīt sakoptu vidi un skaistu dabu. E. Helmanis ir pārliecināts, ka, attīstot tūrismu Ogres novada tālākajos pagastos, Menģelē, Mazozolos, Taurupē, veidosies uzņēmējdarbībai labvēlīga vide.  Domes priekšsēdētājs aicināja arī nākamajam domes sasaukumam strādāt pie tā, lai pilnvērtīgi realizētu iesāktos darbus, jo dabas parku nav iespējams izveidot vienā dienā; tam ir vajadzīgs laiks un neatlaidīgs darbs.