Proti un dari
saeimas_komisija_vizite_ogre

Vakar Ogres novada pašvaldībā darba vizītē bija ieradušies Latvijas Republikas 12. Saeimas Eiropas lietu komisijas deputāti.

Rīta pusē Saeimas komisijas deputāti Lolita Čigāne, Atis Lejiņš, Ivans Klementjevs, Jūlija Stepaņenko un Nellija Kleinberga, kā arī vairāki komisijas darbinieki apmeklēja Mālpils novadu, bet pēcpusdienā ieradās Ogrē.

Vizītes mērķis – iepazīties ar projekta “Proti un Dari” īstenošanu pašvaldībās, kurās šis projekts tiek realizēts, lai uz vietas iepazītos ar esošo situāciju novadā, ar jau pagūto un sasniegto projekta ietvaros, grūtībām, šķēršļiem ar kurām nākas saskarties ikdienas darbā, kā arī turpmākajiem izaicinājumiem un priekšlikumiem.

Pagājušā gada novembrī Ogres novada pašvaldība ar Jaunatnes starptautisko programmu aģentūru noslēdza līgumu par sadarbību Eiropas Savienības fondu darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” 8.3.3. specifiskā atbalsta mērķa “Attīstīt NVA nereģistrēto NEET jauniešu prasmes un veicināt to iesaisti izglītībā, NVA īstenotajos pasākumos Jauniešu garantijas ietvaros un nevalstisko organizāciju vai jauniešu centru darbībā” projekta “PROTI un DARI!” īstenošanā. Saskaņā ar šo līgumu, Ogres novada pašvaldībā projektā paredzēts iesaistīt 71 jaunieti. 

Šobrīd ir izsludināta pieteikšanās šim projektam, aicinot jauniešus vecumā no 15 līdz 29 gadiem, kuri nekur nemācās, nestrādā un nepagūst arodu, izmantot iespēju mainīt savu pašreizējo statusu, apgūt profesiju un iesaistīties darba tirgū. (Informācija par projektu un pieteikšanos dalībai tajā ŠEIT).

saeimas_komisija_vizite_ogre

No pašvaldības puses ar Saeimas deputātiem tikās domes priekšsēdētāja vietniece Ineta Tamane, Projektu vadības nodaļas vadītāja Aija Romanovska, Izglītības, kultūras un sporta pārvaldes jaunatnes lietu speciālists Rinalds Rudzītis, kurš ir projekta “Proti un dari” koordinators novadā, un divi šajā projektā iesaistītie programmu vadītāji – Dmitrijs Usins, Ogres tehnikuma sociālais pedagogs, un Gunita Bogdanova, veselības veicināšanas speciāliste, un Ilona Reinholde, Ogres novada Sociālā dienesta vadītājas vietniece.

Tikšanās laikā tika pārrunāti vairāki problēmjautājumi, akcentējot cēloņus, kas traucējuši daudziem jauniešiem iegūt izglītību, apgūt arodu un atrast darbu. Tika runāts gan par ģimenes lomu jaunieša attieksmes veidošanā, gan par atkarību negatīvo ietekmi, gan par daudzu jauniešu vēlmi nopelnīt ātri un daudz, tai pašā laikā novārtā atstājot izglītības un profesijas apguvi, kā arī par sabiedrībā nereti valdošo visatļautību un pārprasto demokrātiju.

Vienas atbildes, kas sniegtu universālu skaidrojumu un derētu visiem gadījumiem, protams, nav, un nav arī vienotas metodes, kā šādiem jauniešiem palīdzēt izkļūt no viņu pašreizējā stāvokļa, palīdzēt saprast, ka visu var sasniegt ar darbu, ka cilvēkam jāspēj parūpēties pašam par sevi, saviem tuviniekiem, palīdzēt viņiem iekļauties sabiedrībā. Tāpēc ir ļoti būtiski, ka projekts “Proti un Dari” ir vērsts tieši uz individuālo pieeju jauniešiem.

Projekta koordinators R.Rudzītis informēja par mentoru sagatavošanu individuālajam darbam ar jauniešiem, kuri iesaistīsies vai tiks iesaistīti šajā projektā, vienlaikus norādot, ka nav viegli sameklēt un iesaistīt projekta darbā mentorus – no pieciem cilvēkiem, kuri sākumā piekrita uzņemties mentora pienākumus, palika un tika apmācīti tikai trīs.

Gan R.Rudzītis, gan D.Usins un G.Bogdanova ļoti atzinīgi vērtē projekta ieviesēja - Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras (JSPA) organizēto mentoru apmācību saturu, metodes un kvalitāti – JSPA ir nodrošinājusi mācības diviem programmu vadītājiem un trīs mentoriem no Ogres novada pašvaldības. Arī sadarbību ar JSPA citos ar projektu saistītos jautājumos projekta koordinators un abi programmu vadītāji vērtē pozitīvi. 

Tā kā projekta “Proti un Dari” mērķis ir, iesaistot katru jaunieti – projekta dalībnieku projekta programmā paredzētajās aktivitātes, panākt zināmu progresu jaunieša izaugsmē un apgūt arī kādu dzīvei noderīgu arodu, tika runāts par praktisko darba iemaņu apguvi, izmantojot novadā esošās iespējas novadā. Domes priekšsēdētāja vietniece I.Tamane uzsvēra, ka Ogrē šādas iespējas ir, lai zināšanas un prasmes tiktu iegūtas darba vidē, jo šeit ir tehnikums ar plašu programmu piedāvājumu un mūsdienīgām tehnoloģijām, ir dažādu nozaru uzņēmumi, kas nodrošina prakses vietas un vēlāk kļūst arī par darba devēju arodu apguvušajiem jauniešiem.

I.Tamane pauda pārliecību, ka projekts “Proti un Dari” novadā noritēs veiksmīgi un dos vēlamo rezultātu, palīdzot daļai jauniešu pārvarēt līdzšinējos šķēršļus, kas traucējuši iegūt izglītību un darbu, pārvarēt arī pašiem savu “nevaru” un/vai “negribu” un tomēr atrast savu vietu dzīvē un darbu tepat Latvijā.

 

youth_school.